Movies

Go back

AUGSTĀS MODES ZELTA LAIKMETS / ЗОЛОТОЙ ВЕК ВЫСОКОЙ МОДЫ

Small hall

AUGSTĀS MODES ZELTA LAIKMETS
Paris Couture 1945-1968
 
Francija, 2016, 60 min
Režisors: Žans Lauritano
Filmā piedalās: Kristiāns Diors, Gabriela Šanele, Ibērs de Živanšī, Kristobals Balensiaga, Žaks Fats, Īvs Senlorāns un citi.
Filmas oriģinālvaloda: franču

Augstā mode ir mirusi, sevi izsmēlusi, tās laiks ir pagājis?!

Šādi paziņojumi satricina sabiedrību jau daudzus gadus, kaut gan pirmais to pasludināja Pjērs Beržē. Tas notika dienā, kad tika slēgts Senlorāna modes nams.

Vai tiešām tā ir? Kā tika sarautas augstās modes saites ar realitāti?

Pamēģināsim to noskaidrot aizraujošā ceļojumā – «zudušā laika» meklējumos kopā ar filmas galvenajiem varoņiem: Kristiānu Dioru, Gabrielu Šaneli, Ibēru de Živanšī, Kristobalu Balensiagu, Žaku Fatu un Īvu Senlorānu.

Portretējot dižos radītājus un viņu ekscentriskās klientes (kinozvaigznes, turīgu ļaužu mīļotās, aristokrātes un pat princeses), šī filma ir elegants mēģinājums atsaukt uz visiem laikiem pagaisušo ilūziju pasauli. Daudzi no ārkārtīgi retajiem kadriem - dokumentālām liecībām par dižo laikmetu - šeit tiek demonstrēti pirmoreiz, un tos piešķīruši privāti arhīvi.

Parīze, 1946. gads. Galvaspilsētā bāzētie kareivji-sabiedrotie šķiež naudu ekstravagantām dāvanām, bet Francijas aristokrātes, atbrīvojušās no kara laika ierobežojumiem un vajadzības taupīt, ar nepieredzētu enerģiju un iedvesmu atgriežas pie iemīļotās tradīcijas tērēt naudu. Viņām nepieciešami īpaši tērpi romantiskām vakariņām, dejām, kokteiļu vakariem un svinīgiem pasākumiem. Tolaik bija neiedomājami parādīties vienā un tajā pašā vakartērpā divreiz. Katru dienu kāda balle, svinīga pieņemšana, pirmizrāde opernamā...

Šuvēju darbnīcas pieredz atdzimšanas laikmetu – strādā dienu un nakti, lai radītu tērpus pēc jauno ģēniju skicēm. Unikālais un nepieejamais Kristobals Balensiaga piesaista klienšu un žurnālistu interesi ar saviem majestātiskajiem vakartērpiem, dedzīgais Žaks Fats rīko nebeidzamus karnevālus personīgajā pilī, izsmalcinātais Kristiāns Diors apvērš modes pasauli ar kolekciju «Ņew Look». Un vēl, visi ar nepacietību gaida nežēlastībā kritušās Šaneles atgriešanos, viņas jauno riskanto kolekciju...

Neuzskaitīsim pikantās detaļas, kuras varēsiet droši izbaudīt seansa laikā. Filma atdzīvina žilbinošu pasauli, ko pārmaiņu «vējiem līdzi» aiznesis laiks. Tā palikusi vien atmiņās, muzeju eksponātos un privātkolekcijās. Tas bija Zelta laikmets, kurā izņēmuma kārtā valdīja augstā mode, jo tolaik tā bija daļa no «dzīvotprasmes» – prasmes iziet sabiedrībā, tērpties, uzņemt viesus.

«Šāds dzīves stils faktiski vairs nepastāv, un augstā mode izzūd kopā ar to. Mūsdienās dzīvesveids ir radikāli mainījies, un nav runa tikai par naudu. Prusta laikmets, kad kultūra un bagātība bija vienoti jēdzieni, ir pagājis. Pasaule ir citāda, un pret to jāattiecas bez tukšas un nevajadzīgas nostalģijas,» rezumē Pjērs Beržē.

Tā kā kinoteātris "Splendid Palace" nenodrošina audio austiņas, festivāla organizatori lūdz skatītājus tās savlaicīgi iegādāties un atcerēties paņemt līdzi uz seansiem. Nepieciešamas audio austiņas ar standarta 3.5 mm kontaktspraudni ( kā datoriem).
Kinoteātrī "Splendid Palace" jūsu sarūpēto audio austiņu pieslēgšanai sinhronā tulkojuma sistēmai nepieciešams arī pārejas spraudnis! Pārejas spraudnis tiks izsniegts pie ieejas kinozālē pret ķīlas naudu 1eur apmērā.


– Print document