Movies

Go back

BERLINALE 2017 RIGA - BOISS

Small hall

BEUYS
Režija: Andress Feiels, Vācija 2015-17, 107 min., krāsaina un melnbalta, dokumentālā filma

Jozefs Boiss, vīrs ar platmali, filcu un taukiem. 30 gadus pēc savas nāves viņš mums atklājas kā gaišredzīgs cilvēks, kurš bija un vēl aizvien ir priekšā laikam. Viņš bija pirmais vācu mākslinieks, kuru ar personālizstādi godināja Gugenheima muzejs Ņujorkā, taču Vācijā viņa daiļrade dažreiz vēl aizvien tika uzskatīta par „visu laiku dārgākajiem lielgabarīta atkritumiem“. Uz jautājumu, vai viņam šādi spriedumi ir vienaldzīgi, viņš atbild: “Jā, es vēlos paplašināt cilvēku apziņu.”

Andress Feiels ļauj runāt pašam māksliniekam. No bagātīga līdz šim neapgūta attēlu un skaņas ierakstu klāsta viņš samontē asociatīvu, caurlaidīgu kino portretu, kas, līdzīgi kā pats mākslinieks, drīzāk atver telpas idejām nevis sludina manifestus. Boiss boksējas, tērzē, docē, izskaidro mākslu beigtam zaķim un jautā: “Vai gribat taisīt revolūciju bez smiekliem?” Taču mums atklājas arī cilvēks, skolotājs un zaļo partijas kandidāts. Reiz, neilgi pirms savas nāves, viņš ļauj nofotografēt sevi arī bez platmales. Filmā atklājas pretrunu un spriedzes pilnie jautājumu un tēmu loki, kuros veidojusies Boisa mākslinieciskā darbība. Viņa paplašinātais mākslas jēdziens ietiecas līdz pat šīlaika aktuālo sociālo, politisko un morālo diskusiju būtībai.

„Spēcīga, rūpīga tuvināšanās Boisam kā cilvēkam, viņa mākslai un ideju pasaulei ... Par Andresa Feiela spožā darba vislielāko devumu droši var uzskatīt atziņu pēc filmas noskatīšanās: pietrūkst tāda cilvēka kā Jozefs Boiss.”
SÜDWESTPRESSE

Filma vācu valodā, subtitri angļu valodā, sinhronais tulkojums latviešu valodā.

Biļetes: EUR 4,00; skolēniem, studentiem, pensionāriem: EUR 3,00

http://beuys-der-film.de/


– Print document