Movies

Go back

LIELAIS KRISTAPS - ĀRPUSKONKURSA PIRMIZRĀDE LUSTRUM

2018, Latvija, 90 min
 
Režisors: Gints Grūbe
Scenāristi: Gints Grūbe, Sanita Jemberga
Operatori: Andrejs Verhoustinskis, Rinalds Zelts
Komponists: Kārlis Auzāns
Skaņu režisors: Anrijs Krenbergs
Montāžas režisori: Andis Rudzišs, Roberts Brežģis
Producente: Elīna Gediņa - Ducena
Studija: "Mistrus Media"
 
1991. gadā puča laikā tika pārņemta daļa no VDK arhīviem Latvijā, tostarp arī vairāk nekā 4300 aktīvo aģentu kartotēka. Vairākus gadu desmitus tās publicēšanu vilcināja, līdz pirms četriem gadiem politiķi nolēma līdz 2018.gadam uzdot vēsturniekiem arhīvus izpētīt un tad publiskot.  Filma stāsta par VDK darbības metodēm 80.  gados un 90. gadu sākumā, liekot izprast  padomju totalitāro sistēmu, kas Latvijas inteliģences ziedam  vēl aizvien liek analizēt, melot, nožēlot, atzīties, taisnoties vai skaidrot.

Lustrācija (Lustrum) bija viens no valsts pārvaldes principiem Romas impērijā, kas noteica, ka, mainoties valsts pārvaldei, iepriekšējās varas pārstāvji ceremoniāli atzīstas visos grēkos un zvēr uzticību jaunajai varai.

Filmas tapšanu programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei atbalstījis Nacionālais kino centrs.

Filmas režisors Gints Grūbe 2000. gadā izveidojis filmu studiju “Mistrus Media”. Kā režisors veidojis dokumentālās filmas  “Būt par Raimondu Paulu”, “1x1”, “Pasaules skaņa”, “Vairāk nekā dzīve”,kā producents veidojis spēlfilmas “Melānijas hronika” un “Tēvs Nakts”, dokumentālās filmas “Escaping Riga”, “Pāri ceļiem un upei”, “Mans tēvs baņķieris”, kā arī “Turpinājums”.  2019. gadā gaidāma Ginta Grūbes un Jāka Kilmi dokumentālā filma par bijušo dubultaģentu un spiegu Imantu Lešinski.


– Print document