Movies

Go back

BALTIJAS PĒRLE - BILŽU GRĀMATA / КНИГА ОБРАЗА

Small hall

Le livre d'image
Šveice, Francija, 2018, 84 min
Režisors: Žans-Liks Godārs

“Bilžu grāmata” izrādījās tik eksperimentāls darbs, ka Kannu kinofestivāls ieviesa un pasniedza tam jaunu balvu – “Īpašais Palmas zars”.  

Viss sākas ar roku...

“Es pateicu sev: cilvēks domā ar rokām. Mēs uzņemsim filmu, kurā būs pieci pirksti un tas, ko tie ataino kopā, – roka. Pieci pirksti man parādījās diezgan ātri: pirmais – tie ir rimeiki, kopijas; otrais – “Sanktpēterburgas vakari”; trešais – Rilkes rindiņa: “Šie ziedi starp sliedēm ceļojumu nevaldāmajās vērpetēs”; ceturtais – Monteskjē grāmata “Par likumu garu”; piektais – “Centrālais reģions”, amerikāņa Maikla Snova filma. Bet pēc tam man iešāvās prātā, ka visa centrā jābūt mīlestībai. Tā ir filmas sirds – mīlestība starp sievieti un vīrieti, kurus izcēlu no Dovženko “Zemes”.” Žans-Liks Godārs

Piecas nodaļas, un katru no tām veido mikroskopisku citātu raksts: filmu un domu fragmenti, gleznaini audekli, poētiskas rindas, balsis un skaņas.
Šis ekstremālais kino ir kā ļauns sapnis vētrainā naktī: apzināti saskrāpētas ainavas, izkropļoti portreti, vēsturisku hroniku ēnas, slavenu filmu tēli, impresionistiski krāsu plankumi un titri, kas trīsot un mirdzot parādās no nekurienes un izgaist nekurienē. Ausis plosa šāvieni, sprādzieni, džinkstoņa, dzinēju rēkoņa, kā arī mūzikas, frāžu un dialogu šķembas.
Autors ievijis filmā tik daudz mīklu un atsauču, ka saprast tā visa jēgu spēs tikai sagatavots intelektuālis.

“Šodien trīs ceturtdaļas no uz Zemes mītošajiem cilvēkiem ir gana drosmīgi, lai dzīvotu savas dzīves, bet viņiem trūkst drosmes, lai to iztēlotos... Esiet reiz reālisti, pieprasiet neiespējamo,” – vēl joprojām neatlaidīgi aicina Godārs.

Oriģinālvaloda: franču
Subtitri: angļu
– Print document