Kino

Atpakaļ

VIŠEGRADAS GRUPAS VALSTU FILMU DIENAS

Mazā zāle

Višegradas grupas valstu filmu dienas.
Neaizmirstie. Cilvēki, kuri mainīja pasauli.

Sakarā ar Polijas prezidentūru Višegradas grupā Polijas Republikas vēstniecība Rīgā sadarbībā ar Čehijas, Ungārijas un Slovākijas vēstniecībām organizē Višegradas grupas valstu filmu dienas, kuras norisināsies no š.g. 21. līdz 23.novembrīm Rīgā, kinoteātrī Splendid Palace, Elizabetes ielā 61.

21.novembrī plkst.18.00 ciklu atklās režisora Lukaša Paļkovska filma „Dievi” (Bogowie) (Polija, 2014.g.).
„Dievi” ir uz faktiem balstīts kinostāsts par profesora Zbigņeva Reļigas [Zbigniew Religa] dzīvi. Pagājušā gadsimta 80.gados profesors veica Polijā pirmo sekmīgo sirds transplantācijas operāciju. Tas ir izcila cilvēka portretējums, stāsts par ārstu, kas uzdrošinājās pārkāpt esošos noteikumus. Izņemot no cilvēka ķermeņa sirdi, profesors lauza morāles, kultūras un reliģijas tabu, jo vēl pirms dažiem gadu desmitiem valdīja vispārpieņemts uzskats, ka sirds transplantācijas ir pretdabiska darbība. Filma parāda diskusiju par cilvēka bioloģiskās nāves jēdzienu un ķirurgu kompetences robežām pirmsākumus. Kopā ar jaunu ārstu komandu Zbigņevs Reļiga nostājās pret saviem skolotājiem. Viņš cīnījās ne tikai par aparatūru un līdzekļiem, bet pirmkārt, ar novecojušu domāšanas veidu.  Īsta dumpinieka, kurš visu mūžu vēlējās būt pirmais, portrets. Profesors izglābis tūkstošiem dzīvību, taču ne visas operācijas ir bijušas veiksmīgas. Reļigam ikdienu nācās pieņemt lēmumus, kuri pacientu dzīvības un nāves jautājumos varēja būt izšķiroši. „Dievi” ir filma par lielam ambīcijām un stipru gribasspēku, bet arī par cenu, kuru nākas samaksāt par panākumiem.

22.novembrī plkst.18.00 piedāvājam režisora Dāvida Špāha dokumentālo mākslas filmu „Es neesmu pazudis” (Nem Tűntem El.) (Ungārija, 2014.g.).
XIX. gs. beigās kāds bārenis, pabeidzis mācības Ģenģešas franciskāņu ģimnāzijā, pēc kāda laika nodibina pirmo moderno farmācijas uzņēmumu Ungārijā. Drīz vien Gedeona Rihtera vārds kļūst pazīstams daudzās valstīs. Gedeons Rihters bija ungāru pētnieks, zinātnieks un uzņēmējs vienā personā, viņa atstātais mantojums ir licis pamatus mūsdienīgai medikamentu ražošanai. Filma stāsta par neparasto ungāru farmaceitu un viņa oriģinālo domāšanas veidu, kuram pateicoties, viņš vienmēr rada negaidītus risinājumus zinātnes un uzņēmējdarbības jomās. Filmā ir attēlota ne tikai Gedeona Rihtera dzīve, viņa neatlaidība un atdarināšanas cienīgā attieksme, bet viens no drūmākajiem un nepiedodamākajiem posmiem Ungārijas un Eiropas XX. gadsimta vēsturē, tajā skaita arī Otrā Pasaules kara laiks.

23.novembrī plkst.18.00 piedāvājam režisora Mateja Minača filmu “Labā spēks - Nikolass Vintons” (Sila ľudskosti-Nicholas Winton)  (Slovākija, 2002.g.).
Dokumentāla filma par angļu izcelsmes vīrieti Nikolasu Vintonu, kuram laika posmā no 1939. gada marta līdz augustam bija izdevies izglābt 669 galvenokārt ebreju izcelsmes bērnus no pārvietošanas uz nāves nometnēm un atrast viņiem jaunas ģimenes Lielbritānijā. Sākoties Otrajam pasaules karam, Vintons pievienojās Karaliskajiem Gaisa spēkiem. Viņš nekad ne ar vienu nerunāja par to, ko bija paveicis. Tikai 1988. gadā viņa sieva atklāja materiālus, kuros bija dokumentētas Vintona darbības. Informācija tika darīta publiski zināma, un viņam beidzot bija iespēja satikt dažus no “saviem” bērniem.

23.novembrī plkst.19.30 filmu ciklu noslēgs režisoru Pāvela Kutecka un Miroslava Janeka filma “Pilsonis Havels” (Občan Havel) (Čehija, 2007.g.).
Filmai 2008. gadā piešķirta vēsturiski pirmā balva „Čehu lauva“ par dokumentālo kino. Trīspadsmit gadu laikā filmas komanda nofilmējusi 45 stundas garu kino materiālu un 90 stundas garu skaņas ierakstu. Šis patiesi unikālais materiāls piedāvā jaunu skatījumu uz to, kas notika politiskās skatuves aizkulisēs deviņdesmito gadu beigās un divdesmit pirmā gadsimta sakumā, kā arī notikumus post totalitārajā valstī pārejas laika uz demokrātiju. Vāclavs Havela bija galvenā figūra lielajās pārmaiņās, kuras notika Centrālajā un Austrumeiropā pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados – kino materiāls apkopo viņa darbu un ietekmi gan paša valstī, gan ārzemēs.  Patiesi unikālu notikumu vidū, kuri filma atainoti, minama Bila Klintona valsts vizīte Čehijas Republikā 1944. gada janvārī, tostarp vizītes privātā daļa, kad ASV prezidents apmeklēja džeza klubu „Redute“ Prāgā. Starp citiem notikumiem jāmin Havela sievas Olgas nāve un viņas bēres 1996. gada janvārī, Havela 60. gadu jubilejas svinības Prāgas teātrī „Archa“ 1996. gada oktobrī, jaunās valdības veidošana pēc vēlēšanām 1996., 1998., un 2002. gadā, kā arī vēsturiskās NATO sanāksmes Prāgā 2002. gadā sagatavošana un norise. Vāclavs Havels, formulējot savu pozīciju un paziņojumu Starptautiskā valūtas fonda (SVF) sēdei Prāgā teica: „Man ir simpātijas pret SVF oponentiem un arī es esmu pret establišmentu, bet tagad es pārstāvu valsti, kura sanāksmi uzņem.” Vāclavs Havels pastā saņem savu pirmo pensiju.

Visas filmas būs skatāmas oriģinālvalodās ar subtitriem angļu valodā un tulkojumu latviešu valodā.
Ieeja  bez maksas.

Višegradas valstu (Polija, Ungārija Čehija, un Slovākija) grupa izveidota 1991.gada 15.februārī. Šī savienība dibināta, lai stiprinātu sadarbību ES valstu, un it īpaši kaimiņvalstu starpā, kā arī sekmētu demokrātisku attīstību.


– Drukāt dokumentu