Kino

Atpakaļ

DZIMŠANAS DIENAS SEANSS - SANSETA BULVĀRIS

Lielā zāle

Kinoteātra dzimšanas dienā “Splendid Palace” un kinoprojekts “Spektrs” aicina uz lielā ekrāna izbaudīt vienu no klasiskās Holivudas leģendārākajām filmām, režisora Billija Vaildera “Sanseta bulvāri”!

Sanseta bulvārim - filmai un ielai, kura stiepjas cauri visai Losandželosai, - ir īpaša nozīme kino vēsturē, kurā tā atrodas kopš 1911. gada, kad vienā no bulvāra ēkām atvērās pirmā Holivudas kinostudija. Kino industrijas darboņi dzīvoja turpat apkārt, un jau pagājušā gadsimta 20. gados rajons piedzīvoja strauju uzplaukumu. Vienkāršo darbarūķu namiņus nomainīja kinostudiju paviljoni un kinozvaigžņu lepnās savrupmājas.

To labi zināja arī Billijs Vailders, 20. gados vienkāršs iesācējs kino jomā, bet 40. gadu beigās jau cienījams Holivudas režisors. Holivuda bija pārcēlusies uz citiem Losandželosas rajoniem, kino ienāca skaņa, bet mēmā kino zvaigznes, visu aizmirstas un neviena netraucētas, joprojām dzīvoja savos lepnajos savrupnamos Sanseta bulvārī. Ar ko viņas tur nodarbojās? Šī doma kļuva par pamatu Vaildera un scenārista Čārlza Breketa scenārijam:

Džo Giliss ir neveiksmīgs scenārists, kurš, bēgot no kreditoriem, paslēpjas kādas šķietami neapdzīvotas savrupmājas garāžā. Tur viņu sagaida sulainis, kas bēgli ir sajaucis ar kādu citu, un aicina viņu pie savas saimnieces, bijušās mēmā kino filmzvaigznes Normas Dezmondas. Viņš apsola viņai uzrakstīt scenāriju, kas palīdzētu dīvainajai sievietei atsākt savu karjeru. Pēc neilgas kopdzīves viņš nejūtas brīvs un iepazīstas ar jauno un simpātisko Betiju Šēferi. Kaut gan viņa ir saderinājusies ar Džo labāko draugu, Betija viņā iemīlas un pieprasa, lai Džo pamet Normu. Tā ir pārāk smaga izvēle, tāpēc Džo nolemj bēgt un pamest Holivudu. Bet viņu sagaida šķēršļi...

"Sanseta bulvāris" turas uz aktrises Glorijas Svensones pleciem, bet viņa nebija pirmā režisora izvēle - sākotnēji lomas bija paredzētas Mejai Vestai un Marlonam Brando. Tomēr viss mainījās pēc Vaildera sarunas ar leģendāro režisoru Džordžu Kjukoru, kurš ieteica Svensoni, savulaik slavenu mēmā kino aktrisi, kura saņēma 10 000 fanu vēstuļu nedēļā un no 1920. līdz 1930. gadam pati dzīvoja lepnā namā Sanseta bulvārī, kļūstot par savas varones prototipu. Maksu, Normas uzticamo palīgu un bijušo vīru, atveido Ērihs von Stroheims, mēmā kino režisors, kurš savulaik sadarbojies arī ar Svensoni, bet viņas ballītes viesus filmā atveido mēmā kino zvaigznes Basters Kītons, Anna Nilsone un H.B. Varners, kā arī slavenais režisors Sesils B. Demils, kurš filmā atveidoja pats sevi.

Kuluāros mēļo par ārkārtīgi indīgu pirmizrādes seansu, kura laikā saaicinātās mēmā kino zvaigznes esot nāvīgi apvainojušās uz režisoru par to, ka tas parādījis viņas ne pārāk pozitīvā gaismā, taču gan kritiķiem, gan skatītājiem uzreiz bijis skaidrs, ka filma ir šeit uz palikšanu. Tā arī izrādījās, jo, kļuvusi par vienu no 1950. gada kases rekordistēm, tā ir viena no spilgtākajām Billija Vaildera filmām un Glorijas Svensones mūža loma. 1989. gadā ASV Kongress iekļāva filmu saglabāšanai Nacionālajā kino reģistrā, bet 1998. gadā ASV Filmu institūts to ierindoja "100 svarīgāko ASV filmu" topa 12. vietā.

Sapņi brūk un piepildās “Sanseta bulvārī” - gaidīsim uz kinoteātra dzimšanas dienas seansu ar filmu “Sanseta bulvāris”, 28. decembrī!

Sanseta bulvāris” (Sunset blvd.)
ASV, 1950. gads, 110 min.
Režisors: Billijs Vailders
Galv. lomās: Viljams Holdens, Glorija Svensone, Ērihs von Stroheims

Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Ieeja: 8.00 EUR, skolēniem, studentiem un pensionāriem - 6.00 EUR

Biļetes nopērkamas kinoteātra "Splendid Palace" kasē un mājaslapā: www.splendidpalace.lv

– Drukāt dokumentu