Kino

Atpakaļ

BALTIJAS PĒRLE - FANIJA UN ALEKSANDRS

Lielā / Mazā zāle

Dižā Ingmara Bergmana simtgadei
Viena no visgodalgotākajām Ingmara Bergmana filmām: 4 “Oskara” balvas, “Zelta globuss”, Britu Kinoakadēmijas balva BAFTA, augstākie Francijas, Itālijas, Lielbritānijas, Zviedrijas kino apbalvojumi, uzvara Venēcijas kinofestivālā, gada Labākās filmas tituls ASV un Eiropas kritiķu vērtējumā.
Uz festivālu atceļos īpaši restaurēta 35 mm kinolentes kopija. Šo unikālo iespēju laipni nodrošinājusi Lielbritānijas kompānija  Curzon Artificial Eye London
 
Fanny och Alexander
Zviedrija, Francija, Vācija, 1982, 180 min
Režisors: Ingmars Bergmans
Lomās: Eva Frēlinga, Kristīna Adolfsone, Borje Alsteds, Bertils Gūve, Pernilla Alvīna
 
“Var notikt jebkas, it viss ir ticams un iespējams. Laiks un telpa nemaz nepastāv. Uz nelielas realitātes saliņas iztēle vērpj savu pavedienu un auž jaunus rakstus.” A. Strindbergs
 
Ekdālu ģimene svin Ziemassvētkus…
Neviltota burvība caurauž apkārtējo pasauli: saltu, mirdzošu un krāšņu.
Šķiet, kāda roka rāmi, bez steigas šķirsta ģimenes albumu — saudzīgi pārcilājot relikvijas, kas izkārtojas dīvainos atmiņas mozaīkas rakstos.
 
Viņi visi ir uz mirkli sastinguši, pozējot fotogrāfijai, — tai, kas saglabāsies daudzas desmitgades… Arī tad, kad šo cilvēku vairs nebūs, bet viņu pēcteči pētīs iemūžinātos vaibstus, jo centīsies tajos nolasīt sava gaidāmā likteņa priekšnojautu.
 
“Pirmkārt, uzkrītoša ir viņu aizkustinošā uzmanība. Viņi sagrābj cits citu, krata un klapē pa muguru, apskaujas un sajūsmināti dāļā skaļus skūpstus, sadodas rokās un ieskatās acīs. Viņi labprāt un dramatiski strīdas, raud un lamājas, meklējot sabiedrotos. Bet arī mieru salīgst tikpat viegli  — sniedzot cits citam svinīgus zvērestus un apmainoties ar maiguma apliecinājumiem. Gan vienā, gan otrā gadījumā viņi ir vienlīdz patiesi.” No I. Bergmana scenārija.
Lielajā Ekdālu saimē virmo kaislības: bezrūpību un harmoniju nomaina sazvērestības un satricinājumi, kas krājas cits un cita, iegūstot te detektīva, te mistikas raksturu.
Visi šie notikumi ir atainoti divu bērnu acīm — Fanija un Aleksandrs jau kopš dzimšanas noraugās savu vecāku grēku spogulī. Viņu gaidas, sajūsmu un trauksmi režisors restaurē pēc “savas atmiņas viļņiem”, kuros neapšaubāmi fakti sadzīvo ar rēgiem un maģiju, fantāzijas pasaule un īstenība uztverē saplūst, un šīs saplūsmes robeža kļūst netverama.
Labākais no tā, kas noglabāts mūsu atmiņas slēptuvēs, atrodas ārpus mums: vēja brāzmā ar lietu, istabā, kur sastāvējies gaiss, vai pavarda uguns pirmās liesmiņas smaržā — visur, kur atkal atrodam to daļiņu sevis, kuru mūsu apziņa nav izmantojusi un tāpēc atstājusi novārtā… pagātnes druskas, vislabākās, tās, kurām piemīt spēja tomēr vēl novest mūs līdz asarām, kad domājam, ka esam izraudājuši, kas izraudams.
 
Filma ir apbrīnojami skaista, dižena un nesteidzīga. Tā detalizēti rekonstruē ne tikai pagājības gaisotni, bet arī sen un neatgriezeniski zudušā bērnības laika smeldzīgi brīnumaino noskaņu.
 
“Tā bija visvērienīgākā, visgrandiozākā Bergmana filmēšana: gan naudas ziņā, gan uzņemšanas perioda ziņa, gan aktieru skaita ziņā. Tā notika, jo Bergmans beidzot bija cieši nolēmis, ka šī būs viņa pēdējā filma… Tā bija viņa daudzšķautņainā radošā darba apoteoze, kurā apkopots it viss: agrīnie stāsti un atmiņas par visu pārdzīvoto. Rezultātā sanāca komēdijas, farsa, traģēdijas, realitātes un fantāzijas sajaukums. Milzīgs visu Bergmana kino darbu katalogs. Spožs scenārijs — tik svaigs, aizraujošs!” stāsta Erlands Jozefsons.
 
Atvadoties no sava skatītāja un domās novelkot līniju savā daiļradē, režisors savāc vienā filmā visas viņam svarīgās tēmas un izkārto tās kā orķestra mūziķus, lai nodiriģētu brīnišķīgu cilvēcisko kaislību atvadu simfoniju.

Oriģinālvaloda: zviedru
Subtitri: angļu

– Drukāt dokumentu