Kino

Atpakaļ

BALTIJAS PĒRLE - MAISS BEZ DIBENA

Lielā zāle
MAISS BEZ DIBENA

Krievija, 2017, 104 min
Režisors: Rustams Hamdamovs
Lomās: Svetlana Ņemoļajeva, Sergejs Koltakovs, Jeļena Morozova, Andrejs Kuzičevs, Kirils Pletņovs, Jevgēņijs Tkačuks, Anna Mihalkova, Alla Demidova, Anastasija Coja

“Atbildi man, vai Paradīze pastāv?
– Paradīze bijusi katram. Bērnībā. Un tajā Paradīzē visi bijām nemirstīgi.”

Negaidīti interpretēts klasisks detektīvsižets. Tas ietverts unikālā vizuālajā apvākojumā, kas atbilst nu jau citam laikmetam.
Stāsts par kādu mīklainu noziegumu, ko stāsta noslēpumaina priekšā lasītāja. Nav skaidrs, vai viņa smeļas iedvesmu no zila gaisa, vai noskatās sižetu paralēlās pasaulēs. Šis sazarotais vēstījums vijas gar dzīvības, patiesības un izdomas robežām.  Mistiskas slepkavības liecinieki izstāsta dažādas notikušā versijas, kas atšķiras no tā, kā bijis īstenībā. Izmeklēšana iesaista mūs neiedomājamos piedzīvojumos. Lai tiktu skaidrībā, nāksies doties ceļojumā pa svešu fantāziju labirintiem.

Melns muarē laistās galma dāmu tērpos, zem kuriem apvilktas korsetes un polsterējumi. Nogurdinoši greznajos interjeros kā kristāli muzikāli džinkst stikla piekari, kas karājas no masīviem daudzžuburu svečturiem. Pils, zaudēdama savu godību, ir nesteidzīga un sastingusi. Mirdz stikla zīles un šūpojas strausu spalvas. Īstenībā vai izdomājums?

Nepūlieties pret Hamdamova filmu attiecināt ierastos racionālās domāšanas standartus. Šis ir citāds kino – elitārs un eksperimentāls autordarbs, kas iederas festivālos. Tomēr filma ir apgarota, tapusi smagi un uzņemta sakāpinātās emocijās. Maģisks, bezgalīgs, citpasaulīgs kino.

“Maiss bez dibena” ir baroks (šī vārda sākotnējā nozīmē): filma ieved skatītāju dīvainā ilūziju pasaulē, nemitīgās brīnuma gaidās. Te notikumus diktē līdz fantasmagorijai pārspīlēti tēli, kas sastājas abstraktos rakstos.

Šī pieglaimīgā filma dzīvo pretēji mūsdienu likumiem un tempam, tā pamirst, nekur nesteidzas un uztur saikni ar mūžību.

Tajā ir svinīgs nesteidzīgums, tīra māksla, mūžības trauslums un detaļu pārbagātība, haosa patvaļa un precīzs kompozīcijas viengabalainums. Un gaisma. Šajā darbā, kas ir melnbalts ar tūkstoti nokrāsu, galvenā partija atvēlēta gaismai.

Autors strādā gluži kā Debisī – zīmē ar atspulgiem. Saules stars spēlējas ar sapostās pils aizkariem, pieskaras pasakaino personāžu sejām, piesaista skatienu burvju ezera spogulvirsmai, pārcilā senus dārgumus no zagtas lādītes un apstājas uz nolobītām olas čaumalām, izveidojot nevainojamu kluso dabu.

Tas viss ir jauki, iznesīgi, sapņaini, izsmalcināti un dažubrīd smieklīgi. Un to visu ir jānoskatās. Jānoskatās uz lielā ekrāna, kamēr tas vien iespējams. Rustams Hamdamovs “Maiss bez dibena”.

Filmas oriģinālvaloda: Krievu
Subtitri : angļu valodā
– Drukāt dokumentu