Kino

Atpakaļ

MEDĪBAS - FESTIVĀLS "BALTIJAS PĒRLE"

Lielā zāle

Oriģinālnosaukums:
The Hunt/Jagten

Dānija, 2012, 106 min.

Valoda: dāņu
Subtitri: angļu


Režisors: Tomass Vinterbergs
Lomās: Madss Mikelsens, Tomass Bo Larsens, Annika Vēderkopa, Lasse Fogelstrēms, Susse Volda, Anne Luīze Hasinga, Larss Rante

Kannu kinofestivāla balva par labāko vīriešu lomas atveidojumu, nominācija Zelta palmas zaram.

Lūkass cenšas atgūties pēc smaga šķiršanās procesa, iekārtojas jaunā darbā bērnudārzā, piedalās apkaimes briežu medībās. Bērni viņu dievina, pieaugušie – ciena. Šī atsaucīgā, labestīgā cilvēka dzīvi aptumšo tikai šķiršanās no sievas un viņas aizliegums tikties ar dēlu... līdz brīdim, kad labākā drauga meitiņa Klāra ļauj vaļu savām fantāzijām. Sīka nejaušība, neapdomīgi izteikti vārdi, samelošanās – un zemiski meli jau izplatās kā lipīgs vīruss. No Lūkasa novēršas visi pilsētiņas iedzīvotāji. Apkārtējos pārņēmis šoks un neuzticēšanās, ļaudis ieslīguši kolektīvā histērijā, bet Lūkass nu ir spiests vienatnē cīnīties par savu dzīvi un godu.

 „Medības” satraucoši ilustrē to, ka cilvēku savstarpējas saites ir trauslas, tās viegli saraut ar aprunāšanu, šaubām un aizdomām – ļaunuma plaukšanai-zelšanai nevajag daudz.

 „Medības” izaicina, apšaubot izplatīto pieņēmumu, ka bērni nemēdz melot. Tomass Vinterbergs uzskata, ka tas ir tikai aplams stereotips: „Mēs apgalvojam, ka bērni melo. Viņi sacer pekstiņus vai melo, lai iepriecinātu pieaugušos. Kaut kādā ziņā mūsu bērni ir īsti dēmoni. Šī ir filma par to, kā viņi sagrauj cilvēka dzīvi.” Režisors uzsver, ka uzņēmis darbu par nevainības zaudēšanu: „Kā bija agrāk? Es uzaugu septiņdesmitajos gados, bērnu dienās mierīgi varēju sēdēt klēpī kailam vīrišķim kādā piknikā, un nevienam nekādas nelāgas domas neraisījās! Pieaugušajiem patika iedzert, smēķēt, staigāt plikiem, bet es atceros savu bērnību kā ļoti laimīgu laiku. Tad mēs vēl nebaidījāmies no itin visa visapkārt. Bet ir taču arī tādi bērni, kuri patiesi piedzīvo daudz baismīga. Tā nu esam nonākuši visnotaļ grūtā, es teiktu, pat neatrisināmā, situācijā: no vienas puses – jāpalīdz bērniem, kuri cieš, no otras – tiem bērniem, kuri pārdzīvo ņirgāšanos par sevi ar pratināšanām un aizdomām. Esam pieskārušies ļoti slidenai tēmai, bet jau no paša sākuma ļaujam saprast, ka Lūkass nav vainīgs. Te nevar runāt par „ja nu... un ka tik ne...”. Viņš nav vainīgs un punkts.”

– Drukāt dokumentu