Kino

Atpakaļ

CITĀDS SKATĪJUMS UZ PASAULI. DIĀNA VRĪLANDE - FESTIVĀLS "BALTIJAS PĒRLE"

Mazā zāle

Oriģinālnosaukums:
Diana Vreeland: The Eye has to Travel

ASV, 2011, 80 min.

Valoda: angļu
Subtitri: nav


Režisore: Līsa Imordino Vrīlande
Filmējušies: Anželika Hjūstone, Deivids Beilijs, Endijs Vorhols, Oskars de la Renta, Manolo Blaniks, Veruška, Ibērs de Živanšī

Ambiciozs projekts, kas veltīts modes pasaules leģendai – spožai intelektuālei, stila ikonai un drosmīgai eksperimentētājai – Diānai Vrīlandei. Viņa bija galvenā redaktore tādiem ietekmīgiem izdevumiem, kā Harper’s bazaar un Vogue.

Tieši Vrīlande atklāja Lorēnu Bekolu, sniedza stila padomus Žaklīnai Kenedijai, padarīja slavenu Tvigiju un iedvesa ļaužu prātos, ka sarkanā ir ideālā „sieviešu krāsa”.

Viņa būtiski iespaidoja sabiedrības noskaņojumu un sieviešu emancipēšanos, izveidoja industriju, ko pašlaik pieņemts dēvēt par glancēto žurnālistiku, ieviesa modes redaktora amatu. Diānas Vrīlandes izdevumi piedāvāja daudz vairāk par modi: tie ekscentriski šikā manierē prezentēja lepnu un spožu dzīves stilu.

Vērtīgākie kadri filmā nav tie, kuri ataino viņas visai dramatisko karjeru, tās nav arī viņas iztēles un neparastā stila slavināšanas ainas, bet gan stāstījums par vājībām, dzelžaino apņēmību un apbrīnojamo triumfu. Caur krasu pavērsienu brīžiem modes vēsturē, caur belle époque Parīzē, rēcošajiem divdesmitajiem Ņujorkā un svingojošajiem sešdesmitajiem Londonā viņa pārliecinoši iemantoja varenākās stila ekspertes slavu. Diāna zināja, ka gūs panākumus, un nebaidījās no jaunā, neparastā, iespējams, pat šokējošā: „Nav nepieciešamības piedzimt skaistai, lai būtu sasodīti pievilcīga. Elegance ir iedzimta. Tai nav nekādas saistības ar labu un veiksmīgi izraudzītu apģērbu. Patiesā elegance ir galvā. Ja jums tā piemīt, pārējais atnāks pats.”

Kinodarba autori pamatīgi izpētījuši arhīvu materiālus (simtiem stundu garas kinolentes, fotogrāfijas, intervijas, zīmējumus, mūzikas ierakstus), izveidojot šo veltījumu, kas pats nu atzīstams par īstenu mākslas darbu.


– Drukāt dokumentu