Kino

Atpakaļ

ĪPAŠAIS SEANSS - Spiegs, kurš mans tēvs

Lielā zāle

Imansts Lešinskis, Kultūras sakari un VDK. Filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” īpašais seanss

Piektdien 13. septembrī plkst. 18:00 kinoteātrī “Splendid Palace” notiks filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” ĪPAŠAIS SEANSS ar diskusiju pirms filmas par Imantu Lešinski, VDK un LPSR Kultūras sakaru komitejas attiecībām.

Sarunā pirms filmas piedalīsies žurnālists Juris Kaža, literatūrzinātniece, monogrāfijas “Dzelzsgriezēji” autore Eva Eglāja-Kristone, tulks un bijušais LPSR Kultūras sakaru komitejas darbinieks Jānis Celmiņš un viens no filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” režisoriem Gints Grūbe.

Par to, kas ir bijis Imants Lešinskis ir bijušas daudz  dažādas versijas. Pēc Maskavas Starptautiskā attiecību institūta beigšanas viņš ir laikraksta “Dzimtenes balss” redaktors un Latvijas Kultūras komitejas sakariem ar tautiešiem ārzemēs prezidija priekšsēdētājs Lešinskim nonākot Kultūras sakaru komitejas vadībā 1970. gadā ar viņa gadību uz ārzemēm izbrauca vairāki simti  latviešu inteleiģences redzamākie pārstāvji, kuru galvenais uzdevums bija  propagandēt padomju iekārtas saniegumus. 1978. gadā, būdams ANO ierēdnis Ņujorkā ASV, Lešinskis kopā ar sievu un meitu lūdz politisko patvērumu.  Latvijā saistībā ar Lešinska pārbēgšanu valdīja uzskats, ka tā bijusi PSRS VDK plānota un kontrolēta operācija, lai viņu iefiltrētu amerikāņu specdienetsā. Skaidrojumi par Imanta Lešinksa pārbēgšanu Kultūras komitejā netika izplatīti. 80. gadu sākumā Imants Lešinskis nolēma informēt trimdas sabiedrību  par Kultūras sakaru komitejas darbu un VDK mērķiem, ,viņš uztsājas latviešu centros ASV, Zviedrijā, Anglijā, Vācijā, Dānijā, publicē savu grāmatu “Kalpības gadi” trimdas presē. Trimdas latviešu sabiedrība Imanta Lešinska aktivitātes tiek vērtētas dažādi, vieni viņu uzskatīja par varoni, citi par VDK provokatoru.

Latvija, 2019
Dokumentālā filma
Garums: 84 min.
Režisori: Jāks Kilmi , Gints Grūbe

Filma "Spiegs, kurš mans tēvs" ir personisks stāsts par to, ko nozīmē piedzimt spiega ģimenē un atrasties aukstā kara aizskatuvē. Filma vēsta par tulkotājas un atdzejotājas Ievas Lešinskas-Geiberes dzīvesstāstu un notikumiem, kas risinājās pirms 40 gadiem. 1978. gadā Ieva kā studente viesojās ASV pie tēva Imanta Lešinska, kurš tobrīd strādāja PSRS diplomātiskajā misijā  ANO, nolēma pārbēgt ASV pusē un šo piedāvājumu izteica arī savai meitai. Ģimenei tika piešķirtas jaunas personu identitātes un piedāvāts sākt dzīvi kā citiem cilvēkiem. 80. gadu vidū, pēc tam, kad Imants Lešinskis bija publiski nācis klajā ar VDK darbību Latvijā izgaismojošiem faktiem, viņš nenoskaidrotos apstākļos nomira.

Filma piedzīvoja startptautisko pirmizrādi Šefildas dokumentālo filmu festivālā 2019. gada jūnijā.

Filmas režiju un scenāriju veidojuši Jāks Kilmi un Gints Grūbe,  operators ir Aigars Sērmukšs, filmas montāžas režisors Armands Začs, komponisti Janek Murd, Jan Trojans,  skaņu režisors Lukaš Ujčik, filma veidota filmu studijā Mistrus Media kopprodukcijā ar Vācijas filmu kompāniju Kick Films, Čehijas kompāniju 8 Head Productions, Igaunijas kompāniju “Pimik”. Filmas tapšanu atbalstījis Nacionālais Kino centrs,  Creative Europe Media atbalsta programma, Čehijas un Igaunijas filmu institūts, Bavārijas filmu fonds, kā arī Vācijas sabiedriskā televīzija

Filma latviešu, krievu un angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Lielajā zālē: 13.09. seanss plkst. 18:00

Ieeja:
Darba dienās līdz plkst. 17:59 - 6.00 EUR
Darba dienās no plkst. 18.00 – 7.00 EUR
Sestdien, svētdien un svētku dienās – 7.50 EUR
Studentiem, uzrādot ISIC karti, studenta apliecību – 5.50 EUR
Skolēniem, pensionāriem, 3.grupas invalīdiem, uzrādot apliecību – 4.50 EUR

– Drukāt dokumentu