Atpakaļ

Jaunumi

04/01 filma "Tikai vējš" (Csak a szél)

Ungārija, Vācija, Francija, 2012
Garums: 120 min

Režisors: Benedek (Bence) Fliegauf
Lomās: Lajos Sárkány (Rio), Katalin Toldi (Bērdija), Gyöngyi Lendvai (Anna), György Toldi (vectēvs)

Žūrijas galvenā balva, Berlināle 2012

Starp diviem darbiem, tēvu invalīdu un diviem audzināmiem pusaudžiem, Bērdija cenšas pēc iespējas labāk risināt savas pārslogotās ikdienas problēmas. Viņas mērķis ir iespējami drīz savākt pietiekami daudz naudas, lai pievienotos savam uz Kanādu emigrējušajam vīram. Ungārijas romiem pienākuši grūti laiki, tur kāda ģimene nošauta miegā.

Ar šīs ģimenes saspringtās ikdienas starpniecību ungāru režisors Benedek Fliegauf ir izvēlējies skatītājam likt sastapties ar daudzveidīgām, nereti mānīgam formām, ko var pieņemt visnoturīgākajos aizspriedumos sakņota naida izpausme. Vienas dienas garumā pārmaiņus sekojot Bērdijas — mātes — un viņas divu bērnu — Annas
un Rio — gaitām, viņš izveido reālistisku romu kopienas portretu, kurš ir visai attāls no mūsu iedomātajiem tradicionālajiem priekšstatiem, akcentējot lielo ekonomisko nedrošību, kas raksturīga viņu dzīves apstākļiem, viņu sociālo un ģeogrāfisko atstumtību un nošķirtību no sabiedrības, kas diemžēl atgādina segregāciju atbalstošus režīmus. Filmā parādītajai diskriminācijai vajadzētu mudināt skatītāju nonākt pie veselīgas atziņas par laikmetu, ko raksturo pieaugoša neiecietība pret etniskajām minoritātēm, kā arī izraisīt dziļākas pārdomas par vērtībām, ko patiesībā aizstāv Eiropas sabiedrība, savā attieksmē pret romiem un citām minoritātēm.
Kopš 2007. gada Eiropas Parlaments piešķir LUX balvu filmām, kas pievēršas eiropiešiem aktuāliem jautājumiem, rosinot debates un pārdomas par Eiropu un tās nākotni.
Ieeja bez maksas. Brīvbiļetes kino "Splendid Palace" kasē (Elizabetes iela 61) un EIropas Savienības Mājā 1.stāvā (Aspazijas bulvāris 28) no 11.12.12.

Papildu informācija: http://www.luxprize.eu/movies/2012/csak-sz%C3%A9l-just-wind


Share


– Drukāt dokumentu