Atpakaļ

Jaunumi

10/10 Filma "Labvakar, Vallenberga kungs"

Oriģ. nosaukums God afton, herr Wallenberg
Ilgums: 115 min.

Producents: Sandrew Film, 1990, Zviedrija

Galvenais režisors un scenārija autors: Šells Grēde (Kjell Grede)
Galvenajās lomās: Stellans Skaršgords, Geza Balkai, katarīna Talbaha, Pērsijs Brands, Karoli Eperjes.

Rauls Vallenbergs 32 gadu vecumā ieradās Budapeštā. Bija 1944. gada jūlijs, un viņš bija devies misijā uz dzīvību un nāvi. Viņa pieeja bija nekonvencionāla un metodes – ārpus ierastajiem rāmjiem. Sešos īsos mēnešos viņš īstenoja apjomīgāko un veiksmīgāko ebreju glābšanas operāciju visā Otrā pasaules kara vēšturē. Taču 1945. gada 17. janvārī Raulu Vallenbergu sagūstīja padomju drošības dienesti un brīvību viņam pēc tam vairs nebija lemts piedzīvot.
Filmas vēstījums koncentrējas uz pēdējām divām Raula Vallenberga nedēļām Budapeštā no 1944. gada Ziemassvētkiem līdz 1945. gada janvārim. Stāsta centrā ir divi galvenie notikumi: Raula mēģinājums atbrīvot aptuveni 20 kravas mašīnā sagūstītus cilvēkus un centieni paglābt 65 000 citu ebreju, kas tika turēti getto.
Rauls Vallenbergs, dzimis 1912. gadā, bija slavenas zviedru baņķieru dinastijas atvase, studējis uzņēmējdarbību un ieguvis arhitekta diplomu ASV. 1936. gadā viņš atgriezās dzimtajā Zviedrijā un sāka strādāt tirdzniecības uzņēmumā, kas nodarbojās ar pārtikas preču eksportu starp Zviedriju un Ungāriju. Kara laikā viņš varēja brīvi ceļot uz Vāciju, Franciju un Ungāriju. Taču viņš skaidri juta, ka savā dzīvē vēl nav sasniedzis to, ko vēlējies.  

Šells Grēde (dz. 1936) ir viens no vadošajiem zviedru kinorežisoriem un scenāristiem. Viņa starptautiski slavenākās filmas ir: „Hugo un Žozefīne” (Hugo och Josefin, 1967), „Harijs Munters” (Harry Munter, 1969) un „Labvakar, Vallenberga kungs” (God afton, herr Wallenberg, 1990). Grēde ir bijis režisors un scenārija autors diviem veiksmīgiem zviedru TV seriāliem par klasiķi Augustu Strindbergu: A Madman’s Defense (1976) un Strindberg – A Life (1983 – 1985).

Lielajā zālē: 10. oktobrī plkst. 18:00

Ieeja: BEZMAKSASShare


– Drukāt dokumentu