Atpakaļ

Jaunumi

22/03 Mīļfilmu mammai Rozītei - dzimšanas diena!

Latvijas Kinematogrāfistu savienības projekts sadarbībā ar studiju „Dauka”.

„Latviešu kino klubs”
2012.gada 22.martā pl.19.00
kinoteātra „Splendid Palace”
Mazajā zālē

Roze Stiebra ir zīmētās animācijas pamatlicēja Latvijā. Ļoti latviska. Ļoti savdabīga. Ar atbalsi Pasaulē.
Mākslinieka būtība vislabāk saskatāma viņa darbos. Rozes Stiebras filmas ir gaišas, tīras, patiesas. Tanīs nav ļaunuma, vardarbības, aklas pakļaušanās šai „modei”. Viņas filmas darījušas gaišāku vairāku paaudžu bērnību, iedēstījušas labas domas, likušas pasauli izjust kā brīnumu un čaklu cilvēku darbošanās vidi.
Rozei Stiebrai ir leļļu teātra aktrises diploms. To viņa ieguvusi 1969.gadā, absolvējot Sanktpēterburgas(Ļeņingradas) Valsts Teātra, Mūzikas un Kinematogrāfijas institūtu.
Tanī pašā gadā Latvijas Televīzijā Roze Stiebra dibina animācijas grupu, veido īpašu zīmētās animācijas stilu, pati strādā kā scenāriste un režisore. Viņa sadarbojas ar dažādu žanru māksliniekiem, izmanto latviešu folkloras motīvus un literatūras klasiķu darbus. Pamazām Rozes Stiebras filmas gūst popularitāti gan bērnu, gan pieaugušo auditorijā
Īpašu atzinību gūst animācijas filmu cikls „Pasaciņas”, kā arī filmas- „Zelta sietiņš”pēc Raiņa dzejas motīviem  ar brīnišķīgo Imanta Kalniņa mūziku , Viļa Plūdoņa „Zaķīša pirtiņa”vai Kārļa Skalbes „Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties”. Tās visas ieskaitāmas latviešu kino „zelta fondā”.
Kopā ar dzīves draugu Ansi Bērziņu Roze Stiebra izveido pirmo latviešu pilnmetrāžas animācijas filmu „Ness un Nesija”pēc Viktora Kalniņa pasakas motīviem.  Šī filma iegūst Latvijas Nacionālā filmu festivāla balvu „Lielais Kristaps”. Nākošā lielā filma ir veidota pēc Kārļa Skalbes pasakas „Kaķīša dzirnavas motīviem”. Filmas filozofiskais saturs, mākslinieces Ināras Garklāvas  un režisores Rozes Stiebras radītie tēli saprotami arī citām tautām-filma gūst balvas festivālos Čikāgā, Kairā,  Oulu.
1999.gadā Roze Stiebra, Ansis Bērziņš un domu biedri nodibina animācijas filmu studiju „Dauka”.Filmu skaits un popularitāte aug. Dzejnieka Imanta Ziedoņa rosināta, studijas komanda izveido bērniem vērtīgu populārzinātnisku filmu ciklu par tādu delikātu tēmu „Kā bērniņš nāk pasaulē”vai toreiz aktuālo „Kas ir kolhozs?”. Rīgas 800 gadu jubilejai tiek radīta speciāla filma „Neparastie rīdzinieki”. Roze Stiebra pievērš kino mākslai atzītus latviešu glezniecības meistarus-Vitoldu Kucinu, Laimu Eglīti, Maiju Brecci u.c.  Attīstoties arvien jaunām tehnoloģijām ,arī Roze Stiebra „iet līdzi laikam”- sadarbībā ar  izcilo gleznotāju Helēnu Heinrihsoni top Raiņa lugas „Spēlēju, dancoju”zīmētā kino versija un šī filma uzskatāma par principiāli jaunu attīstības pakāpi latviešu zīmētajā animācijā. Tā guvusi augstu novērtējumu Japānā, ASV un citur.
Rozes Stiebras  radošais ceļš pirmkārt ir jaunatklājējas, nezināmā izpētes ceļš. Latvijas kultūrai veltīti vairāk kā četrdesmit ražīga darba gadi. Savu jubileju  Roze Stiebra sagaida ar jaunām iecerēm un viņai raksturīgo gaišo skatu uz brīnumaino pasauli mums apkārt.

Ieejas biļete-Ls,-2; skolniekiem,studentiem,pensionāriem-Ls,-1,5
Atbalsta: VKKF;RD;  „Rīgas Nami”, Latvijas Radio1”Kultūras Rondo”, „Diena”Share


– Drukāt dokumentu