Atpakaļ

Jaunumi

26/10 Kinolektorijā - Leo Karaks ar filmu "Mīlētāji no Jaunā tilta"

2011. gada rudenī Rīgas Kino muzejs un kinoteātris Splendid Palace (“Rīga”) atsāja kinolektoriju „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt”, kurā Latvijā pazīstami kritiķi un teorētiķi iepazīstina ar pasaules kino vēsturē būtiskām filmām. Septītās sezonas lektorija tēma – otrais Jaunais vilnis.  

Otrā lektorija vakars notiks 26. oktobrī plkst. 19:00 kinoteātra Splendid Palace Mazajā zālē, kur tiks runāts par franču dumpiniecisko ģēniju Leo Karaksu (Leos Carax) un viņa filmu “Mīlētāji no Jaunā tilta” (Les amants du Pont-Neuf, 1991). Pēc lekcijas, sadarbībā ar Francijas Kultūras centru, filma tiks demonstrēta lektorija apmeklētājiem.

Par filmu:
Rež. Leo Karakss/ Leos Carax
Lomās: Žiljeta Binoša, Denī Lavāns, Daniels Buēns, Klauss Mihaels Grūbers, Mariona Stalensa
Francija, 1991, 125 min
Lektors: Normunds Naumanis

90. gadu franču kulta filma ar Karaksa alterego Denī Lavānu galvenajā lomā. Romantisks sentiments mijas ar skarbumu, reālisms ar sirreālo, atklājot Karaksa paaudzes redzējumu.

Mīlasstāts par diviem klaidoņiem Aleksu un Mišelu, kuri nonākuši uz ielas, savu mītni rodot uz Parīzes Jaunā tilta. Alekss, nerealizējies cirkus mākslinieks, ir atkarīgs no alkohola, bet Mišela, gleznotāja, pārdzīvo neveiksmīgas attiecības un cīnās ar arvien pieaugošām redzes problēmām. Šo apstākļu dēļ viņi kļūst fiziski un emocionāli atkarīgi viens no otra.

Par Kinolektoriju:
Piesakot “otro” Jauno vilni, jāatskatās dažas dekādes atpakaļ.  60. gados Eiropas un pasaules valstu kinematogrāfijās notika būtisks pavērsiens. „Veco“ un iesīkstējušo kino stilistiku „sašūpoja“ dumpīgo režisoru paaudze. Jaunais vilnis ar epicentru Francijā uzbangoja vācu, čehoslovāku, amerikāņu un citās kinematogrāfijās, iemantojot atzinību un vietu pasaules kino vēsturē. Lai arī ne tik plašā mērogā,  arī 80. un 90. gados atkal rodas jauno un dumpīgo paaudzes, kuras sevi piesaka ar sava laika pulsu uztaustošiem kino stāstiem un vizuālo valodu.

Tāpat kā 60. gados, vieni no pirmajiem ir franču režisori – Žans Žaks Benekss, Leo Karakss, Liks Besons, kas 80. gados rada virzienu franču kino, ko dēvē par Cinema du look, kurā augstā māksla sajaucas ar popkultūru. Tas ir stilu, krāsu un emociju sprādziens, kas satricina sava laika kino vidi un rada vizuāli un naratīvi spilgtus darbus. To varoņi nereti ir jauni cilvēki vienaudžu vidū nevis ģimenēs, tos raksturo ironisks, pat cinisks skatījums uz sabiedrības vērtībām un konvencijām.

Spilgti sevi piesaka dāņu kino autori, jauni un uzdrīkstēties gatavi talanti parādās Čehijas kinematogrāfā, bet vācu kino būtisku pavērsienu varam saskatīt gluži nesen – tikai pagājušajā dekādē. Sešas spilgtas filmas, kas apliecina dumpinieciskumu un uzdrīkstēšanos, un sešas lekcijas, kas veltītas „nepieradinātajiem“ autoriem – Leo Karaksam, Andreasam Drēzenam, Janam Šverakam un citiem.

Kinolektorija ietvaros lekcijas lasīs kinokritiķis Normunds Naumanis, kinorežisori Dāvis Sīmanis un Gints Grūbe, kinozinātnieks Viktors Freibergs.

Ciklu „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt” organizē biedrība Ekrāns, Rīgas Kino muzejs, kinoteātris Splendid Palace, Rīgas Nami un Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Francijas Kultūras centru, Gētes institūtu Rīgā, Čehijas vēstniecību Latvijā un Dānijas Kultūras institūtu. Finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā

Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti un Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedriem Ls 2.

Pasākuma norises vieta: Kinoteātris Splendid Palace (“Rīga”), Elizabetes iela 61. www.kinomuzejs.lv, www.splendidpalace.lv, www.facebook.com/ Rīgas Kino muzejsShare


– Drukāt dokumentu