Atpakaļ

Jaunumi

29/11 Vācu Kino Klubs: Gerhard Richter - Painting

Vācija, 2011
Dokumentāla filma
Garums: 101 min

Režija: Korīna Belca

Apbalvojumi:  Zelta Lola par labāko dokumentālo filmu (Vācijas Kinobalva 2012)

Viņš tiek uzskatīts par vienu ietekmīgākajiem mūsdienu gleznotājiem un ir „ievedis glezniecību 21. gadsimtā“ (Süddeutsche Zeitung) - Gerhards Rihters. Dzimis 1932. gadā Drēzdenē, izglītojies turienes Valsts Mākslas augstskolā un, pēc bēgšanas uz Rietumiem, Diseldorfas Valsts mākslas akadēmijā. Rihters saņēmis virkni starptautisku apbalvojumu, viņa izstādes piedzīvojušas lielus panākumus visā pasaulē. Režisorei Korīnai Belcai ir bijusi iespēja vērot mākslinieku darba procesā viņa darbnīcā.

Filma sniedz unikālu ieskatu mākslinieka darbā. Izteikti koncentrētie kadrējumi ļauj skatītājam piedalīties ļoti personiskā, emocionāli piesātinātā radošajā procesā. Daži no filmas kulminācijas punktiem ir kadri, kuros vērojama gandrīz vienlaicīga divu abstraktu gleznu rašanās. Pie diviem lieliem audekliem stāv divas nelielas brīvi stāvošas trepes; Rihters sāk uzklāt dzelteno krāsu, lai pēc tam pārkrāsotu to zilu un sarkanu. Vēl mitrās krāsas sajaucas, rodas dažādi krāsu toņi, ēnojumi un raksti. Rihters dodas no pirmā audekla pie otrā un atkal atpakaļ, viņš atkal un atkal uzklāj jaunu krāsu un nokasa kādu daļu no vecās. Viņš nav apmierināts, taču smaida un atzīst: „Grūti!“ Un piemetina: „Vajadzētu atrast tādu ceļu – brīvi un jautri, bet bildēm vienalga jāsanāk labām!” Viņš raizējas, ka gleznas varētu „nespēt ilgi noturēties“. Otrā viņam patīk labāk. „Kāpēc?” fonā dzird jautājam režisori, kura no sākuma līdz beigām nevienu brīdi neparādās kameras priekšā. Otrā esot atvērtāka, gaišāka, skaidro meistars. Un, tas pieder pie šīs filmas brīnišķīgākajiem momentiem, viņa atbilde ir instinktīva, vai intuitīva, izprotama. Korīna Belca nejautā „akadēmiski“, viņa arī nekad netraucē Rihetru gleznošanas laikā, skatītājs jūt, cik lielu savstarpēju uzticēšanos atklāj šī filma - līdz pat brīdim, kad Rihters stāsta, ka pēc savas bēgšanas no VDR viņš vairs nekad neredzēja savus vecākus. Viņš mēģina smaidīt, taču ir redzams, cik smagi viņš pārdzīvo šo „atzīšanos“.

Ar savu iejūtīgo ziņkāri Korīna Belca ir radījusi pārliecinošu radošā procesā ieslīguša mākslinieka portretu – tālu prom no visiem tradicionālajiem, vairāk vai mazāk akadēmiskajiem mākslinieku portretiem.

Korīna Belca (*1955) ir studējusi filozofiju, mākslas vēsturi un mediju zinātnes Ķelnē, Cīrihē un Berlīnē. Kā autore, režisore un producente piedalījusies daudzu kino un televīzijas produkciju veidošanā. Viņas pirmā filma par Gerhardu Rihteru, Ķelnes Doma logs, tika apbalvota ar „World Media Gold Award – Art Documentaries”.

Mazajā zālē: 29.11. plkst. 19:00 

Ieeja: 2.00 Ls

Filma vācu valodā, subtitri angļu valodā, sinhrons tulkojums latviešu valodā.
Goethe-Institut Riga sadarbībā ar kino "Splendid Palace".
www.gerhard-richter-painting.de

Share


– Drukāt dokumentu