Atpakaļ

Jaunumi

9/05 JAPĀŅU FILMU FESTIVĀLS

Kino „Splendid Palace”
Mazā zāle
2012. gada 9. maijs – 12. maijs

Japānas vēstniecība un Japānas Fonds no 9. maija (trešdiena) līdz 12. maijam (sestdiena) četru dienu garumā kinoteātrī „Splendid Palace” (Rīgā, Elizabetes ielā 61) rīko Japāņu filmu festivālu. Japāņu filmu festivāls Latvijā notiek kopš 2002. gada, un šogad skatītājiem tiks demonstrētas astoņas japāņu filmas. Ieeja uz filmām ir bez maksas, ieejas kartes varēs saņemt kino „Splendid Palace” kasēs no 3. maija.

Organizē: Japānas vēstniecība, Japānas fonds un SIA „Rīgas nami” kino „Splendid Palace”

PROGRAMMA

9. maijs    
18:00

Kāpēc ne? ええじゃないか Eijanaika (1981)
Garums:    151 min
Režisors: Šjohejs Imamura
Lomās: Kaori Momoi, Šigeru Idzumija, Kens Ogata, u.c.

1866.gadā Japāna piedzīvo nemierīgas dienas, un ļaužu prātus satrauc nojausmas par jaunu laiku atnākšanu. Gendži atgriežas Japānā pēc Amerikā pavadītiem sešiem gadiem. Par spīti tam, ka Amerika kļuvusi Gendži par brīvības un vienlīdzības zemi, viņš nekad nav spējis pārtraukt ilgoties pēc dzimtenes un savas jaunās sievas. Sievu viņš dzimtajā ciemā vairs neatrod un, ierauts notikumu virpulī, aptver, ka Japāna ir neglābjami mainījusies.
Gendži iesaistās Eidžjanaika (Kāpēc ne?) kustībā, kas spontāni uzplaukst laikā, kad pie varas esošā militārā valdība ir spiesta piekāpties pārmaiņu priekšā. Cilvēku pūļi siro pa pilsētu un aizvien vairāk ļaužu prātus pārņem kustības sauklis – kāpēc ne?

10. maijs    
18:00
Savedējs 女衒 Zegen (1987)
Garums: 124 min
Režisors: Šjohejs Imamura

Režisors: Šjohejs Imamura
Lomās: Kens Ogata, Micuko Baišjo, Sanšjo Šinsui, u.c.

Japāņu nacionālists Muraoka 1901.gadā nokļūst Honkongā bez graša pie dvēseles. Atradis darbu pie bārddziņa, divus gadus vēlāk, Japānas konsulāta savervēts, viņš saņem uzdevumu izspiegot Krieviju. Dažādu apstākļu sakritības rezultātā Muraoka kļūst par savedēju un izvērš bordeļu tīklu teju pa visu Dienvidaustrumu Āziju. Augot Japānas ietekmei reģionā, aug arī Muraokas rūpals un pārticība.
Melnā komēdija, kuras centrālais tēls ir dziļa pašapmāna pārņemtais savedējs Muraoka, ir viena no vairākām režisora Šjoheja Imamuras filmām, kurās asi kritizēta modernā Japāna.

20:30
Miglas sieviete 朧夜の女 Woman of the mist (1936)
Garums: 111 min
Režisors: Heinosuke Gošjo
Lomās: Takeši Sakamoto, Micuko Jošikava, Čjoko Iida, u.c.

Fumikiči ir precēts vīrs ar noslieci uz bezatbildību. Aicināts iesaistīties kaimiņu kopīgā iniciatīvā, viņš sastopas ar paša sievas neticību viņa spējām uzņemties pienākumus. Kādu dienu Fumikiči māsa Otoku lūdz brāli palīdzēt motivēt viņas dēlu koncentrēties mācībām. Fumikiči vēl vairāk apliecina savu vieglo dabu, pārrunu vietā nododoties kopīgām izklaidēm ar māsas dēlu. Taču, kad māsas dēls nokļūst situācijā, kas var mainīt visu viņa dzīvi, Fumikiči saprot, ka ir pienākusi viņa kārta uzņemties atbildību, lai paglābtu jaunekli no paša neapdomības sekām.
Filmas režisors Heinosuke Gošjo ir uzņēmis Japānas pirmo skaņu filmu 1931. gadā. Viņa filmas galvenokārt pievēršas vidusslāņa cilvēku ikdienas dzīvei. Režisora tēlainais klusuma izmantojums skaņu filmās, simbolu pielietojums un ainu dinamika ļāvusi viņam kļūt par vienu no labākajiem agrīno japāņu filmu režisoriem.

11. maijs    
18:00
Prom no šīs pasaules この世の外へ クラブ進駐軍 Out of this world (2003)
Garums: 123 min
Režisors: Džundži Sakamoto

Lomās: Masato Hagivara, Džoe Odagiri, Šjunsuke Macuoka, u.c.

II Pasaules kara laikā džezs Japānā bija aizliegts kā „ienaidnieku mūzika”. Daži mūziķi, par spīti aizliegumam, slepus klausījās džezu, kamēr citi, apklusinājuši savas alkas pēc neatļautās mūzikas, brīvprātīgi pieteicās pilotu – kamikadžu vienībās. Taču, līdz ar kara beigām un okupācijas spēku ierašanos, džezs, Amerikā dzimusī mūzika atgriezās Japānā ar jaunu sparu.
Uz pēckara laika haosa un cerību fona, filma stāsta par jaunu japāņu muzikantu grupu, kuriem pienāk viņu karjeras lielākā iespēja – spēlēt džezu amerikāņu armijas klubos okupācijas laika Japānā. Vispārējā pēckara gadu nabadzībā šie klubi ir īsta zelta bedre visiem, kuri tur strādā.

20:30
Leģenda par princi Gendži 源氏物語 Tales of Genji (1951)
Garums: 124 min
Režisors: Kodzaburo Jošimura
Lomās: Kadzuo Hasegava, Mičijo Kogure, Micuko Mito, u.c.

Filmas darbība norisinās 10. gadsimta vidū, un tās galvenais varonis, ar savu pievilcību izslavētais princis Gendži, iesaistās mīlas dēkās ar tā laika Japānas augstākās sabiedrības sievietēm.  
Filma ir Japānas senākā romāna „Leģenda par princi Gendži” pirmā ekranizācija. Romānu 11. gadsimta sākumā sarakstījusi imperatora galma dāma Murasaki Šikibu un tam piemīt izsmalcināti psiholoģisks galma dzīves atainojums. Līdz pat filmas uzņemšanas brīdim romāns ne reizi nebija ticis ekranizēts, jo līdz 1945.gadam bija aizliegts atainot imperatora galma romantiskās kaislības. Tā kā Heianas ēra (794. – 1192.) līdz šim nebija atspoguļota ne kino, ne uz skatuves, filmas režisors K. Jošimura un viņa komanda pielika lielas pūles, lai precīzi atveidotu minētā laika posma manieres un paražas.  

12. maijs    
15:30
Kišivadas sliktie puiši 岸和田少年愚連隊- Boys, Be Ambitious Kishiwada bad boys (1996)
Garums: 106 min
Režisors: Kadzujuki Idzucu
Lomās: Hirojuki Jabe, Takaši Okamura, Nanako Okoči, u.c.

Filmas galvenie varoņi ir divi pamatskolas pēdējo klašu puiši, kuru dzīve norit vidusšķiras apdzīvotā Osakas rajonā Kišivadā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Viņu un draugu dienas paiet savstarpējās cīņās ar citām bandām šķietami nebeidzamā uzbrukumu un atriebības spēlē. Puišu dzīvesveids ātri vien noved pie problēmām ar organizēto noziedznieku pasauli – jakudzām un likumsargiem, bet vai tas būs pietiekošs iemesls, lai viņi labotos?
Abi filmas galveno lomu tēlotāji Hirojuki Jabe un Takaši Okamura ir pazīstama Japānas komiķu dueta Ninety - nine dalībnieki, kas savu darbību uzsāka pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā.

18:00
Mīlestības vēstule 恋文 Love letter
Režisors: Tacumi Kumaširo
Lomās: Keniči Hagivara, Micuko Baišjo, Motojoši Vada, u.c.

Kjoko, veiksmīga žurnāla redaktore uzzina, ka viņas vīrs ir aizgājos no mājām. Vīra mantās viņa atrod vēstuli no Ecuko, vīra bijušās mīļākās, ar ko viņš dzīvojis kopā gadu līdz kāzām ar Kjoko. Ecuko, kura joprojām nav precējusies, raksta vīram, ka ir slima ar leikēmiju un ka viņai atlicis vien pusgads, ko dzīvot. Viņa vēlas vēl pirms nāves tikties ar Kjoko vīru. Nespēdams izšķirties starp mīlestību pret sievu un atmiņām par bijušo mīļāko, vīrs atstājis mājas, lai slimnīcā rūpētos par mirstošo Ecuko.
Kjoko apmeklē slimnīcā guļošo Ecuko un aiz līdzjūtības pret viņu nolemj piekāpties, vienlaicīgi saprotot, ka šis upuris var atņemt viņai vīru uz visiem laikiem. Kjoko meklē mierinājumu pie sava bijušā mīļākā, taču dēka vēl vairāk liek aptvert, cik ļoti viņa mīl savu vīru.

20:30
Idzu jaunavas 伊豆の娘たち The young women of Izu (1945)
Garums: 74 min
Režisors: Heinosuke Gošjo

Lomās: Micuko Miura, Reikiči Kavamura, Momoo Šimoto, u.c.

Kijoši Mijauči, jauns armijas virsnieks no augstākajiem sabiedrības slāņiem, tiek nosūtīts uz Idzu ciematu. Viņš meklē vietu, kur apmesties, bet templis ir pilns ar cilvēkiem, kuri kara laikā aizsūtīti prom no pilsētām. Bunkiči un abas viņa meitas klīstošo Kijoši uzņem savās mājās, kurš, būdams viesis, sāk uzvesties pārāk brīvi, izturoties pret meitām kā pret kalponēm un apceļot viņas. Bunkiči māsa Okina ir sarūgtināta par brāļa lēmumu mājās, kur dzīvo divas neprecētas sievietes, izmitināt vīrieti.
Viena no nedaudzajām 1945. gadā uzņemtajām filmām, Idzu jaunavas tika pirmo reizi demonstrēta divas nedēļas pēc Japānas kapitulācijas. Heinosuke Gošjo ir pazīstams ar filmām par vienkāršo ļaužu dzīvi, savukārt šī filma ir arī kā atgādinājums par viņa pretošanos karam, jo kara laikā režisors uzņēma tikai četras filmas, no kurām neviena nevar tikt uzskatīta par valsts propagandu.

Sīkāka informācija pieejama Japānas vēstniecībā Latvijā
Tālr.: 67812003

Mājas lapa: www.lv.emb-japan.go.jp

Ieeja: BRĪVA

Ieejas kartes iespējams izņemt kinoteātra "Splendid Palace" kasē no 3. maija.

Iepriekšēja biļešu rezervācija nav pieejama.Share


– Drukāt dokumentu