Atpakaļ

Jaunumi

Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule

Prestižas balvas saņēmušais “VFS Films” kopražojums ar Lietuvu no 27. aprīļa būs skatāms uz kinoekrāniem visā Latvijā

Plūkusi laurus vairākos A klases kinofestivālos pasaulē un kļuvusi par vienu no skatītākajām dokumentālajām filmām Lietuvā, lietuviešu režisora Arūna Mateļa (Arūnas Matelis) dokumentālā filma “Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule / Wonderful Losers: A Different World”, kura tapusi sadarbībā ar Latvijas studiju “VFS Films”, 27. aprīlī piedzīvos Latvijas pirmizrādi kinoteātrī “Splendid Palace” un pēc tam tiks izrādīta visā Latvijā.

Kopš filmas pirmizrādes Varšavas starptautiskajā kino festivālā 2017. gada oktobrī “Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma ir saņēmusi galvenās balvas prestižos starptautiskos kinofestivālos gan Varšavā, gan Minskā un Triestē, turklāt Minskā izpelnījusies arī skatītāju balvu. Pagājušā gada nogalē Lietuvas kinematogrāfistu savienība starp astoņām nominētajām filmām, kuru vidū bija arī Šarūna Barta Kannās pirmizrādītā spēlfilma “Sals”, gada labākās Lietuvas filmas godu piešķīra tieši mūsu filmai.

Filmas Lietuvas pirmizrāde notika šā gada februāra beigās, līdz šim to ir noskatījušies jau gandrīz 15 tūkstoši mūsu kaimiņzemes skatītāju. Vairākas kompānijas filmu izmanto komandas saliedēšanas pasākumos, viena no tām ir Lietuvas spēcīgākais basketbola klubs Kauņas “Žalgiris”.

Filma „Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” atklāj neredzamo pusi riteņbraukšanas sacensībās „Giro d’Italia” – vienā no trim pasaulē lielākajām un grūtākajām velosportistu cīņas arēnām. Neskatoties uz velosporta popularitāti, tikai nedaudzi zina par sacensību sarežģīto, hierarhisko struktūru, kas paģēr beznosacījuma pakļaušanos un pašuzupurēšanos. Filmas centrā ir tā sauktie gregari - profesionālās riteņbraukšanas mūki, kuri vienmēr brauc aizmugurē, piegādā biedriem ūdeni un sviestmaizes un jau startējot ir nolemti zaudēt.

“Tā ir filma, kas ievelk jūs savā pasaulē no pirmajām sekundēm. Ar katru nākamo kadru riteņbraucēju sāpes arvien vairāk izjūtat kā savējās, viņu brūces pamazām kļūst par jūsu brūcēm, un tikai tad, kad viss ir beidzies, jūs spējat atgriezties realitātē. Šis stāsts suģestē pat tos skatītājus, kuri neinteresējas par riteņbraukšanas sportu vai paši nebrauc ar velosipēdu, jo tas ir stāsts par kaislību un uzupurēšanos kopīga mērķa, otra cilvēka labā,” par šo filmu saka Varšavas kino festivāla direktors Stefans Laudins.

Šī ir pirmā reize, kad kāds izvēlējies kinovalodu, lai runātu nevis par velosporta čempioniem, kuri parasti izpelnās uzmanību, bet gan par tiem, kuri paliek ēnā. Gregari atvēra sirdi režisoram, ļaujot ieskatīties viņu ikdienas rutīnā – nogurdinošajos treniņos un spraigajās sacensībās, kur netiek dota pat visniecīgākā cerība uzvarēt, bet ir vienīgi pienākums tikt galā ar pārcilvēciskām grūtībām, lai palīdzētu triumfēt komandas līderim.

„Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” bija sarežģīts un riskants dokumentālā kino projekts, jo šī ir pirmā reize pēdējo 40 gadu laikā, kad kādam kino režisoram ar savu filmēšanas grupu tikusi dota atļauja filmēt „Giro d’Italia” sacensību iekšienē. Arī tāpēc pastiprinātu interesi par filmu izrādījuši Itālijas mediji.

Arūns Matelis ir pasaulē pazīstams dokumentālā kino režisors, kurš 2007. gadā saņēma ASV Kinorežisoru ģildes balvu par filmu „Pirms atgriešanās uz Zemes” (Before Flying Back to Earth).

Filma „Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” ir līdz šim viena no lielākajām Eiropas dokumentālā kino kopprodukcijām, kuras tapšanā līdz ar Lietuvu un Latviju piedalījusies arī Itālija, Šveice, Īrija, Ziemeļīrija, Spānija un Beļģija. Filmas ražošanu ir atbalstījis Eiropas fonds „Creative Europe” un Nacionālais Kino centrs, kā arī visu pārējo dalībvalstu kino fondi.

Latvijas pusi šajā unikālajā projektā pārstāv operatori Valdis Celmiņš un Ivars Zviedris, montāžas režisors Gatis Belogrudovs un producents Uldis Cekulis. Ivars Zviedris, kurš pats savulaik bijis aktīvs riteņbraucējs, filmēja pašā leģendāro velosacensību epicentrā, sēžot plecu pie pleca ar tiesnešiem (?).

Studijas „VFS Films” sadarbībai ar kaimiņzemes Lietuvas kolēģiem ir senā draudzībā balstītas tradīcijas. „Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” ir jau otrais „VFS Films” kopdarbs ar lietuviešu režisoru Arūnu Mateli. Režisores Ramunes Rakauskaites dokumentālo spēlfilmu „Radviliāda” par Eiropā slaveno Radvilu dzimtu, kurai Matelis ir kopproducents, Latvijas skatītājiem bija iespēja noskatīties februārī Latvijas Televīzijas 1. kanālā. Otra pasaulē labi pazīstamā lietuviešu dokumentālista Stoņa režisētā un Ulda Cekuļa producētā filma „Ramins” (2012) bija Lietuvas oficiālais pieteikums Amerikas Kinoakadēmijas balvas Oskars nominācijai. Šobrīd notiek kopīgs darbs pie Nacionālā Kino centra programmā „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” atbalstītā Kristīnes Briedes un Audrjusa Stoņa projekta „Laika tilti”, kuras pirmizrāde gaidāma jau jūnijā.

Vairāk par filmu: http://www.wonderfullosers.comShare


– Drukāt dokumentu