Atpakaļ

Jaunumi

RĪGAS AUTORKINO FESTIVĀLS - DEBESIS PĀR VIMU VENDERSU

Rīgas Autorkino festivāls "Debesis pār Vimu Vendersu" no 28. līdz 30. novembrim kino Splendid Palace.

Vims Venderss (Wim Wenders) (dz. 1945) ir viens no izcilākajiem mūsdienu Eiropas režisoriem, kuru pilnvērtīgi var dēvēt par dzīvo klasiķi, bet ne tikai. Viņš joprojām ir nerimtīgā radošā procesā un darbojas arī kā Eiropas kino vienotājs – V. Venderss ir ilggadējs Eiropas Kinoakadēmijas prezidents. Decembrī režisors ieradīsies Rīgā, lai piedalītos Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremonijā, kas pirmo reizi notiks Rīgā.
11. decembrī V. Venderss tiksies ar skatītājiem un nolasīs lekciju Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Neilgi pirms tam Kinoskola aicina pamatīgāk iepazīt V. Vendersa filmas, no kurām liela daļa tiek uzskatītas par XX gs. klasiku. V. Venderss ir viens no nozīmīgākajiem vācu jaunā viļņa režisoriem, viens no tās paaudzes pārstāvjiem, kas 60. gadu otrajā pusē ienāca Vācijas kino ar savu balsi, savu neatkārtojamo intonāciju un radošo rokrakstu. V. Venderss un viņa laikabiedri (Verners Hercogs, Rainers Verners Fasbinders u.c.) piedāvāja novatorisku skatījumu gan uz Vācijas vēsturi, gan tām estētiskajām un komerciālajām tradīcijām, kas Vācijas kino valdīja pēc Otrā pasaules kara. Līdzīgi kā Francijas jaunā viļņa pārstāvji, arī vācu jaunais kino, it īpaši V. Venderss, atbalstu un inspirāciju meklēja un atrada plašākos kultūras kontekstos, vispirms jau amerikāņu kino plašumos – tā oriģinālākajos autoros un kanoniskajos žanros, piemēram, road movie.

Amerikas elpa ir jūtama daudzās V. Vendersa filmās, kurās ASV kino raksturīgie motīvi ir pārfrāzēti Eiropas autorkino valodā. Alise pilsētās (1974), Amerikāņu draugs (1977), Parīze, Teksasa (1984) u.c. – tās ir eiropeiski amerikāniskās V. Vendersa filmas.

V. Venderss ir radījis arī vienu no sava laika trāpīgākajām poētiskajām filmām, kas sakņota traģiskajā Vācijas vēsturē, – filma Debesis par Berlīni (1987), kurā mūra sašķeltajā Berlīnē ir nolaidies eņģelis, lai taptu par cilvēku, XX gs. 80.–90. gados kļuva par estētisku un sociālpolitisku satricinājumu.

V. Venderss joprojām strādā daudz un intensīvi, azartiski eksperimentējot ar jaunajām tehnoloģijām (jāpiemin viņa izcilā 3D filma Pīna (2011, veltījums horeogrāfei Pīnai Baušai); 2014. gadā pasaules lielajos festivālos izrādītas divas viņa dokumentālās filmas, un arī Rīgā režisors ieradīsies teju no filmēšanas laukuma.

Festivālā pirms katras V. Vendersa filmas būs iespēja noklausīties kinokritiķu Viktora Freiberga, Dairas Āboliņas, Ditas Rietumas, Dāvja Sīmaņa un Anitas Uzulnieces īslekcijas.

Autorkino festivālu rīko Kinoskola sadarbībā ar kino Splendid Palace, SIA Rīgas nami un Gētes institūtu Rīgā.

Programma:
Piektdien, 28.XI
Lielā zāle
18.00 Atklāšana PARĪZE, TEKSASA/ PARIS, TEXAS Lektore - Dita Rietuma

Sestdien, 29.XI
Mazā zāle
14.00 PAR KĀDU, KURŠ DEVĀS PROJĀM – VIMA VENDERSA AGRĪNIE GADI/ VON EINEM DER AUSZOG - WIM WENDER'S FRÜHE JAHRE Lektors - Viktors Freibergs
16.30 ALISE PILSĒTĀS/ALICE IN DEN STÄDTEN Lektors - Viktors Freibergs
19.00 AMERIKĀŅU DRAUGS/ DER AMERIKANISCHE FREUND Lektors - Dāvis Sīmanis

Svētdien, 30.XI
Mazā zāle
14.00 DEBESIS PĀR BERLĪNI/DER HIMMEL ÜBER BERLIN Lektore - Daira Āboliņa
16.30 NEKLAUVĒ/ DON’T COME KNOCKING Lektore - Dita Rietuma
19.00 TĀLU PROM, TIK TUVU!/IN WEITER FERNE, SO NAH! Lektore - Anita UzulnieceShare


– Drukāt dokumentu