Atpakaļ

Jaunumi

FILM GALA. EIROPAS KINOAKADĒMIJAS BALVAS LAUREĀTES ANJĒZES VARDAS GODINĀŠANAS PASĀKUMS

12.decembrī plkst. 19:00 kino Splendid Palace ar vienīgo savas pēdējās filmas „Anjēze pludmalēs” seansu Rīgā viesosies šī gada Eiropas Kinoakadēmijas balvas par Mūža ieguldījumu Eiropas kino industrijā saņēmēja, izcilā franču režisore Anjēze Varda (Agnès Varda).

Anjēzi Vardu (dz. 1928.g.) mēdz saukt par franču kino “ jaunā viļņa” vecmāmiņu un franču jaunā viļņa pionieri. Brīva, kustīga kamera, improvizācija, cilvēciski stāsti dokumentālā vidē.. Cilvēciskiem stāstiem viņa palikusi uzticīga visu savu radošo mūžu, strādājot gan dokumentālajā, gan aktierkino. Kritiķi saka, ka viņas kino raksturo brīvība, subjektivitāte un nepārtraukta kustība, ar to domājot gan kino kameras brīvību, gan pašas režisores cilvēcisko atraisītību un radošo enerģiju, kas viņai kā personībai piemīt joprojām arī jau cienījamā vecumā.
Sev raksturīgo metodi kinojomā viņa sauc par ‘cinécriture’ – no franču valodas vārdu “kino” un “rakstīšana” savienojums. “Es rakstu ar kameru” – režisores citāts, kas visprecīzāk definē viņas daiļradi, kuras pamatā ir reālisms, literatūra un glezniecība. 

Savā profesionālajā darbībā Anjēze Varda saņēmusi teju visus augstākos kino apbalvojumus, sākot no Sudraba lāča Berlīnē par savu filmu HAPPINESS (Le Bonheur, 1965), Zelta lauvu Venēcijā par VAGABOND (Sans toit ni loi, 1985), Eiropas Kinoakadēmijas balvu par THE GLEANERS AND I (Les Glaneurs et la glaneuse, 2000), un beidzot ar franču Cēzaru par THE BEACHES OF AGNÈS (Les Plages d’Agnès, 2008).

“Anjēze pludmalēs” (2008) ir neparasta žanra kino – dokumentāls režisores autorportrets. Pati autore par filmu saka: „Jebkurā filmā, tā vai citādi režisors stāsta par sevi, pat tad, ja viņš uzņem dokumentālu filmu par citiem cilvēkiem. Es izveidoju šo filmu no daudziem “es”, kura šajā dzīvē ir satikusi tik dažādus cilvēkus. Mana filma atspoguļo dzīvi, bet dzīve saplūst ar filmu. Tajā ir mana ģimene, vīrs, bērni, mazbērni, citi man tuvi cilvēki. Un man absolūti nav neērti, ka es to uztaisīju pati par savu dzīvi. Man absolūti nepiemīt narcisicms.”

Vairāk: FILM GALA. EIROPAS KINOAKADĒMIJAS BALVAS LAUREĀTES ANJĒZES VARDAS GODINĀŠANAS PASĀKUMS


Saistītā galerija


Share


– Drukāt dokumentu