Atpakaļ

Jaunumi

Gadsimta likme / The Big Short

Režisora Adamsa Makeja (Adam McKay) filma “Gadsimta likme” (The Big Short)  ir trilleris  par liela mēroga  manipulācijām ar naudu. Tikai amerikāņi spēj “balto apkaklīšu, “buktēto bikšu” un kredītu pasauli pārvērst aizraujošā raksturu un situāciju kokteilī, kura garša, iespējams, jums liksies ne tikai vilinoša, bet arī rūgtena.  

2007. – 2008. gada ekonomisko krīzi pasaulē prognozēja, bet neticēja, ka kaut kas tik drošs un pašpārliecināts kā Amerikas banku sistēma varētu sabrukt kā kāršu namiņš. Lieki piebilst, ka vienaldzīgo nebūs, jo krīze izvērsās globāla, iesita pa visu parastāko ļaužu maciņiem un sava pieredze tika arī tālajai Latvijai un katram no mums. Filmas pamatā patiesi notikumi un Maikla Lūisa bestsellers "The Big Short".

Lai nenogurtu no nesaprotamu finanšu terminiem un ierēdņu “pārapdzīvotības” filmā, atlasot aktieru sastāvu, filmas veidotāji īpaši piedomājuši par plaša spektra kinoskatītāju mīluļiem: Breds Pits, Kristians Beils, Raens Goslings, Stīvs Karels. Filmā ir daudz asprātīgu epizožu. Šefpavārs skaidro, kā vecu zivi var iemānīt nākošās dienas zupā, bet naiva provinces striptīzdejotāja atzīstas, ka viņa nopirkusi piecas mājas un dzīvokli uz hipotekārā kredīta, jo tos izsniedz katram, neko nepārbaudot... Un tās nav visabsurdākās filmas piedāvātās situācija! Bet finanšu burbulis aug un, kad tas plīsīs, ir tikai laika jautājums.

Kaut arī filma tiek definēta kā melnā komēdija, tieši “Gadsimta likmes” ietekmē,  kinokritiķi pasaulē mazliet joko par iespēju izveidot jaunu amerikāņu kino žanru – finanšu katastrofu filmas, kas ir savas gandrīz obligātās pazīmes: noslēpumi, lietišķums, prominences, finanšu apokalipse un daži izdzīvojušie.  Kāds vinnē naudu un nospēlē valsti.

“Gadsimta likme” jau saņēmusi ASV producentu ģildes balvu kā gada labākā filma, (apspēlējot  otru spēcīgāko 2015. gada filmu, Zelta globusa laureāti  “Cilvēks, kurš izdzīvoja”), kas nozīmē, ka Oskaru nakts var nest pārsteigumus.Share


– Drukāt dokumentu