Atpakaļ

Jaunumi

HERCA FRANKA PĒDĒJĀ DOKUMENTĀLĀ FILMA "BAIĻU ROBEŽA"

No 23. janvāra kino Splendid Palace demonstrēs pēdējo izcilā latviešu režisora Herca Franka dokumentālo filmu "Baiļu robeža", kas atspoguļo dramatisku un uz patiesiem notikumiem balstītu mīlas stāstu. Hercs Franks: "Vai vajadzēja ar kameru jaukties šajā sarežģītajā dzīvē? Saprotiet, nav manos spēkos atteikties no tā. Atteikties nozīmē pateikt, ka es vairs nedzīvoju,".

Filmā „Baiļu robeža” galvenie varoņi pieņem lēmumus, kas neatgriezeniski izmaina viņu dzīves. Igals Amirs 26 gadu vecumā nogalina Izraēlas premjerministru Ichaku Rabīnu, tiek notiesāts uz mūžu un kļūst par valstī nīstāko ieslodzīto. Larisa – emigrante no Krievijas, četru bērnu māte – šķiras no vīra, lai apprecētu slepkavu un dzemdētu viņam dēlu. Daudzu gadu garumā filmas autori mēģina izprast šo sarežģīto stāstu, taču viens no viņiem – Hercs Franks – nepiedzīvo filmas pabeigšanu, paliekot uz mūžīgā dzīves, nāves un mīlestības noslēpuma sliekšņa...

Daira Āboliņa, kino kritiķe un kino Splendid Palace kuratore: „Viens no izcilākajiem Latvijas kinematogrāfistiem Hercs Franks visu savu dzīvi mēģināja pietuvoties lielajiem eksistenciālajiem noslēpumiem: dzīvība, mīlestība, nāve...  Viņa pēdējās filmas “Baiļu robeža” stāsts, ja tas nebūtu reāls, būtu jāsacer, lai Hercs Franks vēlreiz triumfētu... Tas ir Herca Franka mēroga mīlestības stāsts. Apbrīnojams un reāls. Par spīti nepielūdzamajam liktenim Herca Franka klātesamība ir jūtama katrā filmas kadrā…”

Režisors Hercs Franks darbu pie filmas sāka Izraēlā pirms apmēram desmit gadiem, 2010. gadā pēc Franka lūguma filmas radošajai grupai pievienojās Telavivā dzīvojošā režisore Marija Kravčenko, kas filmu pēc Herca Franka nāves pabeidza.

 

2014. gada decembra sākumā Herca Franka iesāktā filma kļūs par atklāšanas filmu vienlaikus divos starptautiskos kinofestivālos - Rīgas starptautiskajā filmu festivālā un Krievijas prestižākajā dokumentālo filmu festivālā ArtDocFest, kas pazīstams ar savu brīvdomību un atklāto vēršanos pret valsts oficiālo politiku (šī iemesla dēļ 2014. gadā Krievijas Kultūras ministrija atteikusi festivālam finansējumu).

Režisors Hercs Franks, kurš Splendid Palace ir svinējis pirmizrādes gandrīz visām savām filmām, piedzīvojis rindas pie kinoteātra uz filmām “ Aizliegtā  zona”(1975) un “ Augstākā tiesa”(1985) savas pēdējās filmas  “ Baiļu robeža”  pirmizrādi nepieredzēja.

Hercs Franks ir viens no leģendārākajiem un pasaulē slavenākajiem Latvijas kinodokumentālistiem, 20. gadsimta 60. gadu sākumā viņš bija starp pirmajiem celmlaužiem, kas sāka veidot tā saukto Rīgas poētisko dokumentālā kino skolu vai Rīgas stilu. Kopš tā laika Herca Franka filmogrāfijā ir vairāk nekā 80 ierakstu, liela daļa viņa filmu pelnīti iekļautas Latvijas kinovēstures zelta fondā un vairākām filmām ir būtiska nozīme arī pasaules kino kontekstā. Dzīves laikā Hercs Franks četrās valstīs saņēmis balvas par mūža ieguldījumu kinomākslā, to vidū bija arī Latvijas Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps atzinība (2001). 2011. gadā Hercs Franks saņēma arī Triju Zvaigžņu ordeni.

Filmas līdzrežisore Marija Kravčenko (1981) studējusi socioloģiju Saratovā (Krievija) un dokumentālā kino režiju Maskavas kinoinstitūtā. Vairākas viņas veidotās dokumentālās filmas ieguvušas dažādas balvas Krievijā un arī starptautiskā arēnā. Par darbu kopā ar Hercu Franku Marija Kravčenko stāsta –  2010. gadā Hercs Franks mani aicināja iesaistīties projektā kā līdzrežisoram. Hercs ticēja šai idejai. Viņš ticēja, ka tas nav tikai stāsts par privāto dzīvo, bet gan kaut kas vairāk – tā ir Pasaule un tās gadsimtiem sena kustība, tās ir mūsu dvēseles mūžīgajos meklējumos un cīņā. Hercs Franks radīja ideju par šo filmu, palīdzēja tai dzimt un veidoties. Katra epizode, katrs kadrs ir piesātināti, emociju un spriedzes pilni. Tur mājo Visums... Filmā atspoguļota arī Autora nāve. Epizodes no viņa pēdējās filmēšanas, slimnīcas un bērēm, kur, lai atvadītos, ieradās arī Larisa Amira. Galvenā varone pēdējā gaitā pavada sava stāsta Autoru... Viņa zina, ka šis stāsts turpināsies un beigsies, tāpat kā dzīve. Stāsts, kam pieskāries Mākslinieks, Cilvēks – Hercs Franks.

Bet es turpināju uzņemt šo filmu un to pabeidzu. Un darba centrālā doma, kuru izteica Hercs, paliks kopā ar mums, proti - “Dzīve ir neparedzama. Tā vienmēr pārsteidz!”.

Filmas producents Guntis Trekteris kopā ar Hercu Franku veidojis filmas Flashback (2002), Mūžīgais mēģinājums (2009), un 2011. gadā pievienojās Baiļu robežas veidotājiem. Tas bija liels pagodinājums, bet arī izaicinājums, jo filmas pretrunīgā politiskā konteksta dēļ daudzi potenciālie finansētāji, tostarp Rietumu televīzijas, baidījās atbalstīt šo projektu. Filmu izdevās pabeigt ar programmas Eiropas Savienības programmas Media, Nacionālā kino centra, Kultūrkapitāla fonda un Krievijas kopražotāju līdzekļiem.

Filma Baiļu robeža ir trīs valstu (Latvijas, Krievijas un Izraēlas) kopražojums, Krievijas puses producents ir slavenais kinodokumentālists Vitālijs Manskis.

Filmas skaņas pēcapstrādi Latvijā veica pieredzējušais skaņu režisors Anrijs Krenbergs, mūziku filmai sarakstījis Kārlis Auzāns.Share


– Drukāt dokumentu