Atpakaļ

Jaunumi

Rīgas Starptautiskais kino festivāls - programma "Kino 1914"

Pirmā Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros LKA Rīgas Kino muzejs 6. decembrī kino Splendid Palace piedāvā īpašu notikumu – filmu programmu, ko izveidojis Britu Filmu institūts, raksturojot tipisku 1914. gada kino seansu.

Pirms simts gadiem kino bija jauns, satraucošs un ļoti pieejams izklaides veids. Garas filmas vēl nebija kļuvušas par normu, tāpēc programmas sastāvēja no īsām dažādu žanru un tēmu filmām, kuras pavadīja dzīvā mūzika. Programmas mainījās bieži un seansu laiki nebija noteikti – katrs apmeklētājs izvēlējās, kad uz kino atnākt un cik ilgi tur palikt.

Britu Filmu institūta izveidotā programma sastāv no 14 britu un amerikāņu filmām – komēdijām, piedzīvojumu filmām, ceļojumu apskatiem un kinohronikām, kas uzņemtas 1914. gadā. Filmu vidū ir komisks stāsts par sejas šķobīšanas sacensībām, agrīna aviācijas skate, sufrāžistu protests pie Bekingemas pils, raksturojot savam laikam populārus sižetus un notikumus. Šajā laikā Eiropā ļoti pieprasītas bija amerikāņu filmas un īpašu skatītāju interesesi izsauca jaunums – seriāli. Programmā iekļauts šāda agrīna seriāla paraugs – „Paulīnes nedienas“, kurā galvenajā lomā filmējusies aktrise Pērla Vaita, kurai seriāli kļuva par galveno platformu turpmākajos gados. Programmā redzamajā epizodē Paulīnei seko ļaundari, kuri tīko pēc viņas bagātībām. Pakaļdzīšanās ietver gan ceļojumu ar gaisa balonu, gan ārkārtīgi pārdrošu izglābšanu no degošas ēkas. Savukārt „Kino Džonijs“ ir viena no pirmajām Čārlija Čaplina kinolomām Holivudā un likumsakarīgi tās darbība notiek kinoteātrī. 1914. gads ir būtisks arī kā vēsturisks atskaites punkts, kad sākās Pirmais pasaules karš. Ar to saistīti notikumi arī hronikās – Austorungārijas karaliskās ģimenes portrets, britu karavīri svinot Ziemassvētkus frontē un citi.

Britu filmu institūta izveidotās programmas oriģinālnosaukums „Vakars kinoteātrī 1914. gadā” (A Night at the Cinema in 1914) precīzi raksturo tās būtību – atspoguļot tipisku šī gada kino seansu. Lai šo atmosfēru paspilgtinātu, tiks rekonstruēti arī citi ar kino skatīšanos saistīti  aspekti – filmas tiks apskaņotas ar dzīvo mūziku un netiks noteikti konkrēti seansu laiki. Laikā no plkst. 13:00 – 19:00 programma tiks atkārtota četras reizes, viena cikla garums – 85 minūtes. Skatītājiem iespējams ierasties jebkurā sev ērtā laikā un palikt tik ilgi, cik tīk.

Ieejas maksa: 2 EUR

Atbalstītājs: Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Par Rīgas Starptautisko kino festivālu: 
Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) ietvaros notiks Latvijas nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps 2014”, tiks rādīta Eiropas Kino akadēmijas balvai nominēto filmu programma un Eiropas filmu retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, Krievijas dokumentālo filmu festivāla programma “Artdocfest/Riga”, filmu festivāla 2ANNAS īpaši Riga IFF sarūpētas filmu programmas un scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – “Riga Meetings” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Attēls: “Paulīnes nedienas” (1914), no Britu Filmu institūta kolekcijas

 Share


– Drukāt dokumentu