Atpakaļ

Jaunumi

Svecināts, cēzar! / Hail, caesar!

Brāļi Koeni jaunākajā veikumā sapulcinājuši patiesi iespaidīgu aktieru ansambli - Džordžs Klūnijs, Skārleta Johansone, Čenings Teitums, Ralfs Fainss, Džona Hils, Frānsisa Makdormanda, Tilda Svintone un Aldens Ērenreihs sola azartisku un pagalam ironisku nolaupīšanas-izpirkuma sižeta izvērsumu. Filmas galvenā varoņa Edija Menoksa (Džošs Brolins) darbs ir sekot Holivudas zvaigznēm un, vajadzības gadījumā, izpestīt no nepatikšanām - atbrīvoties no kompromitējošiem foto, atrisināt neveiklas situācijas un par visiem zvaigžņu pārkāpumiem ziņot filmu studijai. Un tad kādā saulainā dienā no uzņemšanas laukuma tiek nolaupīts Holivudas spīdeklis Bērds Vitloks (Džordžs Klūnijs).

Kinematogrāfā varam atrast spilgtus brāļu-režisoru tandēmus - protams, kino pamatlicēji Limjēri, komedianti Marksi, dokumentālie meistari Meisli un skumjo stāstu autori Dardēni.Pavisam melns un sarkastisks humors, galvenie varoņi kā idiokrātijas pilsoņi un liela mīlestība pret kino - tas raksturo brāļus, Džoelu un Ītanu Koenus. Žanriskā neviendabība ir viena no brāļu filmu raksturojošām iezīmēm: dramatiskais, pat traģiskais, mijas ar sireālo un absurdo, atsevišķu filmu šķietami tradicionālie vēstījuma principi tiek izsmalcināti dekonstruēti un parodēti, izmantojot dažādas atsauces uz citiem vizuāliem un literāriem tekstiem. Savā daiļradē viņi nereti apspēlē mītus par Ameriku un tās tradicionālo mūziku un folkmūziku. O, brāl, kur tu esi (O Brother, Where Art Thou, 2000) trīs noziedznieki pavisam nejauši kļūst par mūzikas spīdekļiem 30. gados, savukārt traģikomiskajā Levlina Deivisa stāstā (Inside Lwleyn Davis, 2013) tiek preparēta viena nedēļa folkmūzikas dziedoņa dzīvē 60. gadu Ņujorkā. Savukārt Svecināts, cēzar! ir cieņpilns žests klasiskajai Holivudai un džeziskajam garam.

Koenu ceļš sākās 1984. gadā, kad tika uzņemta pirmā tandēma filma Vienkārši asinis (Blood Simple) - vizuāli hipnotisks un agresīvs darbs, kurā klajas un galējas vardarbības ainām kā kontrapunkts tika pretnostatīta autoru skarbā ironija, kas neļauj filmu uztvert burtiski. Brāļi Koeni ir spilgtākais tandēms, kurš mūsdienu kino apspēlē klasiskos kino žanrus ar krietnu devu ironijas - vairums filmu jau kļuvušas par kulta filmām. Fargo (Fargo, 1996) un Lielais Lebovskis (The Big Lebowski, 1998) ir kriminālfilmas, kuras ieguvušas komediantiskus vaibstus un jaunus protagonistus - naivus ideālistus un pusideālistus. Bet Kur simrgalvjiem nav vieta (No Country for Old Men, 2007) un Īstena drošsirdība (True Grit, 2011) ir divas vesterna žanra transformācijas kā saruna ar klasisko žanru.

Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.


Saistītā galerija


Share


– Drukāt dokumentu