Atpakaļ

Jaunumi

11.12. Kinolektorijā jauniešiem: komēdijas žanrs kopā ar Jāni Streiču

Jauniešu kultūras portāls Jest sadarbībā ar kinoteātri Splendid Palace aicina uz kinolektoriju ciklu vecāko klašu skolēniem un jauniešiem, kurā kino nozares profesionāļi uzstāsies kopā ar jaunajiem kino entuziastiem, lai spēcinātu kino izglītību Latvijā un padarītu to par daļu no vidusskolas vai pamatskolas mācību programmas. Otrais kinolektorijs, kas veltīts komēdijas žanram, notiks 11. decembrī plkst. 14:00 kinoteātrī Splendid Palace. Pasākuma lektori - jaunais režisors Rūdolfs Anže, multimākslinieks Kirils Ēcis un leģendārais režisors Jānis Streičs.

Interesentiem būs iespēja uzzināt visu par vienu no sarežģītākajiem kino žanriem - komēdijas. Jaunie censoņi kopā ar latviešu leģendāro režisoru Jāni Streiču skaidros, kā mainījies žanrs sabiedriskās domas un tehnoloģiju attīstības rezultātā pēdējo simts gadu laikā. Streičs uzsver, ka “komēdija ir laba tikai tad, kad tā ir gudra un tikumīga. Un to vislabāk prot novērtēt skatītājs, jo šinī žanrā galvenais varonis darbojās ne jau uz ekrāna, bet sēž zālē un ir gudrāks un labāks nekā komēdijas varoņi.”

Lektorijā tiks pētīts, kā vizuālais humors kino attīstījies no tā pirmsākumiem, iepazīstinot ar mēmā kino meistara Čārlija Čaplina daiļradi un turpinot ar dažādu stilu komēdiju attīstību 20. gadsimta gaitā. Panorāma ir plaša - no tā sauktajām klasiskajām Holivudas komēdijām kā Džezā tikai meitenes (1959), angļu absurda meistariem Monty Python, Mistera Bīna radītājam Rovanam Atkinsonam un Ilo kunga autoram Žakam Tatī līdz neirotiskajam ņujorkietim Vudijam Alenam un latviešu kino klasikai - Streiča Limuzīnam Jāņu nakts krāsā (1981) un citām viņa kinolentēm. “Pievērsīsim uzmanību ne tikai žanra attīstībai, bet arī komēdiju uzņemšanas procesam – kā no ieceres par joku nonākt pie rezultāta?” vēsta lektorija veidotāji. Katrs no lektoriem pastāstīs par savu mīļāko komiķi un to, kā komediants veidojis savu kino personāžu.

Jānis Streičs ir saistījis savu likteni ar kino jau vairāk kā pusgadsimtu. Režisora mūža tēma viņa paša vārdiem ir ,,Latviešu nacionālais raksturs un tā pašizpausme uz ekrāna”. Režisora filmās jaušams optimisma, dzīvotprieka un dzīves situāciju humora caurstrāvojums, tamdēļ tās bieži vien tiek dēvētas par komēdijām, kam režisors galīgi nepiekrīt, lai gan šis žanrs viņam ir tuvs. Streičs to neuzskata par vieglo un seklo izklaidi - būtiska ir paša skatītāja pozīcija un nostāja. “Kino režijas lielākā māksla ir būt nevis savas filmas taisītājam, bet skatītājam,” akcentē kino ekrāna meistars.

No novembra līdz martam četros lektorijos, iepazīstot četrus dažādus kino žanrus, būs iespēja apgūt kino vēstures un teorijas pamatus. Ar audiovizuālu prezentāciju un kino fragmentu palīdzību jaunie entuziasti un pieredzējuši profesionāļi skaidros, ar kādiem paņēmieniem kino veidotāji gan Latvijā, gan pasaulē uzņēmuši dažādu žanru ikoniskus kino šedevrus: spiegu trillerus, komēdijas, fantastikas un ģimenes filmas. Kā šie žanri veidojušies, no kādiem kultūras fenomeniem ietekmējušies un attīstījušies?

Lektorijus īpaši saistošus jauniešiem padarīs tas, ka tos kopīgi vadīs gan tādi Latvijā pazīstami kino nozares darbinieki kā Jānis Streičs un Armands Zvirbulis, gan arī jaunie kino entuziasti  – topošie režisori, aktieri, mākslinieki un kino kritiķi.

Lektorijiem var pieteikties skolēnu grupas ar skolotājiem vai arī atsevišķi interesenti. Cena par 3 lektoriju apmeklējumu vienam skolēnam vai skatītājam – 12 EUR, savukārt skolotājam vai klases audzinātājam – bez maksas.  Pieteikumus lektoriju cikla apmeklējumam rakstiet uz e-pastu: iga.lv

Atskats uz pirmo lektoriju par spiegu trilleriem 19.11. šeitShare


– Drukāt dokumentu