Atpakaļ

Jaunumi

Latvijas kinogada bilance

Banāli, bet fakts, turklāt ļoti uzmundrinošs – aizejošais 2015. gads Latvijas filmu nozarē bijis intensīvs un enerģisks, ar jaunievedumiem un pārsteigumiem, rekordistiem un satricinājumiem, uzņēmīgajiem un miljonāriem, dāvanām un ceļojumiem, ar skrējieniem un laureātiem, bankas paņemšanu un fundamenta ielikšanu. Kino Raksti apkopo gada notikumus 39 kategorijās un atļaujas arī dažus secinājumus.

 

 

MŪSU IZCĒLUMI:

GADA AŽIOTĀŽA – visgarākā rinda uz Latvijas filmu tika piedzīvota 4. maijā, kad kinoteātrīSplendid Palace Latvijas filmu maratona ietvaros notika pirmizrāde Ievas Ozoliņas dokumentālajai filmai Mans tēvs baņķieris. Šajā dienā iegūta pieredze, ka Lielās zāles ietilpības dēļ (566 vietas) ir jēga iestāties rindā, ja tā sniedzas līdz Tērbatas ielas stūrim, bet ne tālāk – pēdējie stāvētāji var zālē neiekļūt. Kopumā Latvijas filmu maratona seansus šajā dienā apmeklēja apmēram 3000 skatītāju.

GADA UZPLAUKUMS – 16. oktobrī tika atklāts otrais Rīgas starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) un desmit dienu laikā atstāja daudz spēcīgāku, pārdomātāku un spilgtāku iespaidu, nekā 2014. gada pirmais mēģinājums. Likumsakarīgi seko nopietns finansiālais atbalsts VKKF mērķprogrammā Valstiski nozīmīgi notikumi un pamatotas cerības, ka 2016. gadā uzplaukums turpināsies, jo ambīcijas festivālam ir.

GADA LAUREĀTS – Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps noslēguma ceremonijā 25. oktobrī triumfēja Ināras Kolmanes dokumentālā filma Ručs un Norie, kas saņēma titulu Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un balvas par labāko scenāriju, labāko dokumentālā kino režiju un labāko dokumentālā kino operatora darbu. 

GADA GRĀMATA – 2015. gadā latviski lasāmo kinogrāmatu plaukts papildinājās ar tikai vienu, toties iespaidīgu un simbolisku darbu – apgādā Dienas Grāmata iznākušo sinefila ceļvedi 500 visu laiku filmu filmas, kuru kinozinātniece un kinokritiķe Dita Rietuma pabeidza jau bez Normunda Naumaņa (1962-2014), abu kritiķu leģendārā tandēma otras pusītes, tomēr kā veltījumu un cieņas apliecinājumu viņam un viņa talantiem (grāmatas pēcvārdā pieticīgi noklusējot savējos). Priecē, ka 500 pasaules kinovēsturē izcilu filmu sarakstā iekļuvušas veselas septiņas mūsējās – no Leonīda Leimaņa Purva bridēja (1966) līdz Lailas PakalniņasKurpei (1998).

GADA SATRICINĀJUMS – Lailas Pakalniņas jaunā spēlfilma Ausma kopš pasaules pirmizrādes 18. novembrī Tallinā un nacionālās pirmizrādes 23. novembrī Rīgā nav atstājusi vienaldzīgu nevienu – daži lamājas, citi sajūsminās, vēl trešie neko nesaprot, bet režisore, intensīvi tiekoties ar skatītājiem, sakās nonākusi pie secinājuma, ka šobrīd publikai vairāk jāskaidro nevis „kas irAusma”, bet „kas ir kino”...

PĀRĒJIE GADA NOTIKUMI KINORAKSTI.LV
http://www.kinoraksti.lv/kadra/aktuala-tema/kinogada-bilance-92Share


– Drukāt dokumentu