Atpakaļ

Jaunumi

Mana Māte / Mia Madre no Nanni Moreti

Itāļu  kino režisora Nanni Moreti jaunākā filma "Mana māte" (Mia Madre), Kannu kinofestivālā izpelnījās 7 minūšu stāvovācijas un labas kritiķu atsauksmes.  Filma balstās ģimenes attiecībās un runā par trīs  paaudžu sieviešu: mātes, meitas un mazmeitas  tuvību un atsvešinātību. Filma saraudināja un arī izsmīdināja Kannas, liekot izjust dzīves laika  un cilvēcisko attiecību vērtību.

Tieši cilvēciski sakāpināto un spēcīgo emociju dēļ, ko raisa Nanni Moreti filmas, viņu uzskata par  vienu no itāļu kino spilgtākajiem autoriem,  līdzās Roberto Benīni un Paollo Sorentīno  veikumam.  Moreti  bieži ir savu filmu scenārists, producents un arī aktieris, kas vēl jo vairāk izceļ Moreti filmu peronisko dabu gan tad, kad režisors runā par Itālijas politiku, sociālajām problēmām, gan tad kad pievēršas ģimenes kolīzijām.

Moreti 40 gadu laikā ir uzņēmis 12  filmas, kas  lieliski reflektē mūsdienu itālijas dzīves izjūtu. Pirms dažiem gadiem Eiropā  triumfēja Moreti filma "Mums ir pāvests" (Habemus Papam, 2011), kas savulaik tika izrādīta arī Splendid Palace repertuārā. "Mums ir pāvests"  it kā no iekšpuses ļāva paskatīties uz jauna pāvesta ievēlēšanu un psiholoģisko spiedienu, kādu tas atstāj uz šai  misjai izraudzīto cilvēku.

Bet savu mūsdienu itāļu kino režisora reputāciju Moreti nostiprināja ar filmu "Dēla istaba"(La stanza del figlio, 2001), kas nodrošināja režisoram uzvaru Kannu kinofestivālā un Zelta palmas zaru ar aizkustinošu stāstu par ģimeni, kura nelaimes gadījumā zaudē vienu no saviem bērniem, mācās  šo traģisko faktu pieņemt un turpināt dzīvot. Zināmā mērā  tēma par tuvinieka zaudējumu sasaucas ar jaunāko Moreti darbu  "Mana māte",  kur  viena no sižeta līnijām ir saistīta ar mātes novecošanu un aiziešanu.

Pateicoties Moreti lieliskajām psihologa īpašībām un izcilajam humoram, kas nepamet nevienu viņa drāmu, Nanni Moreti  stilu mēdz salīdzināt gan ar zviedru Ingmāru Bergmanu, gan ar amerikāni Vudiju Allenu. Filmā "Mana māte" režisors Nanni Moreti pats tēlo  otrā plāna lomu,  pasīvu un samierniecisku dēlu, taču  faktiski viņa alterego ir  meklējams galvenās varones  viduvējas režisores Margarites tēlā (Margarite Buja). Daudz komisma un amizantu detaļu režisors atklāj režisores ikdienas darbā, filmējot nejēdzīgu amerikāņu  zvaigzni (Džons Turturo),  vienlaikus izjūtot vainas apziņu savas  slimās, novecojošās mātes un pusaugu meitas priekšā.

 Režisors pats uzsvēris, "mūsu ģimenē bija stipras savstarpējās attiecības, taču es nekad nebiju dēls, kurš  visā atzinās saviem vecākiem. Varbūt es nezināju īstos vārdus" .

Itāļu filmā "Mana māte" ir brīnišķīga mūzika un viens no komponistiem, kuru varēs  saklausīt filmā, ir igaunis Arvo Pērts( Arvo Pärt).

Biļetes šeitShare


– Drukāt dokumentu