Atpakaļ

Jaunumi

Mūziklu renesanse

Jauniešu kultūras portāls Jest; sadarbībā ar kinoteātri Splendid Palace aicina vecāko pamatskolas klašu un vidusskolas skolēnus, kā arī kino interesentus pievienoties lektoriju cikla Kino žanri II lekcijai par mūzikliem, kas notiks 12. janvārī plkst. 13.00 kinoteātrī Splendid Palace. Šajā lektorijā uzstāsies dīdžejs un radio personība Toms Grēviņš un jaunā kino entuziaste Elza Elīza Ilješāne, pētot, kā pēdējās dekādēs transformējušies mūzikli. Pēc ievadlekcijas sekos kino seanss – Demjena Šazela mūzikls La La Land: Kalifornijas sapņi, kas saņēmis septiņu Zelta globusu nominācijas un kuram ir lielas cerības iegūt arī Amerikanas Kinoakadēmijas balvu Oskars kā labākā filma.

Trešajā Kino žanri II lektorijā tiks sniegts ieskats par mūziklu rašanos un to tapšanu, sākot no skaņas kino pirmsākumiem, mūzikliem 30. gados un klasiskajā Holivudā, beidzot ar mūziklu renesansi un žanru hibridizāciju mūsdienās. Tieši mūziklu rašanās nosacījums bijusi skaņas ieviešana kinematogrāfā, kas ļāva muzikālajām filmām uzplaukt, tomēr tām arī ir teātra saknes. Toms Grēviņš stāsta, ka “pasaules lielākajos teātru centros Vestendā un Brodvejā mūzikli ir pats populārākais mākslas žanrs jau vairāk kā simts gadu garumā, tomēr mūsu platuma grādos mūziklu patieso dabu vienmēr esam galvenokārt mācījušies no tā, kas redzēts kino ekrānos.” No spilgto muzikālu plejādes mēs zinām Freda Astēra un Džindžeras Rodžersas kopdarbus, Džīna Kellija Dziesmiņas lietū (1952), kas apspēlē skanas ienākšanu kino, kā arī emblemātiskos Žaka Demī mūziklus Šērbūras lietussargi (1964), kas iezīmējas ar to, ka tiek izdziedāts katrs dialogs un monologs, un Rošforas meitenes (1967).

Jaunā lektore Elza Elīza Ilješāne uzskata, ka mūzikls ir viens no mağiskākajiem un grūtākajiem kino žanriem, kuram netiek pievērsta pietiekoša uzmanība, jo reti kurš no lielajiem kino režisoriem ir uzdrošinājies radīt mūziklu. Jaunā kino entuziaste stāsta: “Mēs realizēsim Toma Grēviņa ideju izveidot, mūsuprāt, nozīmīgāko mūziklu filmu topu, kas varētu būt interesants jauniešiem. Ceru, ka viņi pēc lektorija apmeklēšanas uz mūzikliem skatīsies mazliet citādāk.” Grēviņš papildina: “Ar Elzu iepazīstināsim jūs ar desmit mūzikliem, kas kopš skaņu kino rašanās ir mūsuprāt definējuši žanru, lauzuši un pārvirzījuši tā robežas, jo to, galu galā, turpina darīt arī La La Land.”

No novembra līdz martam četros lektorijos, iepazīstot četrus dažādus kino žanrus, būs iespēja paplašināt zināšanas par kino vēstures un teorijas pamatiem, spēcinot kino izglītību Latvijā. Splendid Palace kuratore Daira Āboliņa stāsta, ka kinolektorija mērķis ir iedrošināt iedziļināties kino vēstures labirintos un vilkt paralēles ar mūsdienu kino. Ar audiovizuālu prezentāciju un kino fragmentu palīdzību jaunie entuziasti un pieredzējuši profesionāļi skaidros, ar kādiem paņēmieniem kino veidotāji gan Latvijā, gan pasaulē uzņēmuši dažādu žanru ikoniskus kino šedevrus, un skatīs, kā šie žanri veidojušies, no kādiem kultūras fenomeniem ietekmējušies un attīstījušies. “Jaunajiem lektoriem līdzas būs kāds no audiovizuālās jomas profesionāļiem, kas šim stāstījumam piešķirs mazu akadēmisku akcentu, kā jau tas tik nopietnai mākslai kā kino pienākas,” formātu iezīmē Āboliņa.

Nākamais lektorijs notiks 9. martā, kad vesterniem pievērsīsies kinoblogeris un kino projekta Spektrs patrons Sergejs Timoņins un jaunā aktrise, Berlīnes kinofestivāla jauno ekrāna talantu programmas Shooting Stars dalībniece Elīna Vaska. Pēc lekcijas sekos pēdējo gadu savdabīgākā vesterna Gausie rietumi (2015) seanss.

Lektorijiem var pieteikties skolēnu grupas ar skolotājiem vai arī atsevišķi interesenti. Cena par 2 lektoriju apmeklējumu (ieskaitot divu filmu seansus) vienam skolēnam vai skatītājam – 8 EUR, savukārt skolotājam vai klases audzinātājam – bez maksas. Pieteikt skolēnu grupas aicinām uz e-pasta adresi  vai pa telefonu – 67043678. Pārējiem interesentiem abonementi un biļetes ir pieejami kinoteātra Splendid Palace kasē.

Filma La La Land: Kalifornijas sapņi tiks rādīta angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.Share


– Drukāt dokumentu