Atpakaļ

Jaunumi

Pirmais notikums Jāņa Streiča kinogadā – Meistarklases kinoteātrī "Splendid Palace"

Izcilais latviešu kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks un gleznotājs Jānis Streičs šogad svin 80 gadu jubileju, un tas ir iemesls, lai Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs visu 2016. gadu pasludinātu par Jāņa Streiča kinogadu. Tā programmā iecerēti daudzi un dažādi notikumi jubilāra godināšanai, viņa radošā darba izpētei un iedzīvināšanai mūsdienu kultūras kontekstā, un pirmais sākas jau 13. aprīlī – Jāņa Streiča meistarklases kinoteātrī “Splendid Palace”.

Pasākumu sērijas ietvaros 2016. gada aprīlī kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē notiks režisora Jāņa Streiča vadītas meistarklases. Trīs vakaros režisors stāstīs par savām filmām, tiks demonstrēti filmu fragmenti ar režisora komentāriem, ļaujot arī auditorijai iesaistīties ar jautājumiem. Meistarklašu moderatore būs kinokritiķe Daira Āboliņa, kura saka:

„Kamēr mums vēl nav Jāņa Streiča vārdā nosauktās kino augstskolas, varam baudīt mūsu kino vecmeistara profesijas smalkumus “dzīvajā” un ieiet viņa radošajos labirintos kopā. Jāņa Streiča meistarklases tik plašai auditorijai ir nebijis notikums Latvijā.

Nez vai eksistē tāds jēdziens, kā “Streiča aktieris”, taču režisors spēj atklāt personības spēku un starojumu, ne tikai dodot pirmo vai otro elpu jau atzītiem profesionāļiem, bet arī atklāt kino gēnu jaunos talantos – vienalga, vai tas ir bērns, vai arī gadu gadiem kinostudijas gaiteņos satikts kolēģis. Vai Streičam ir sava metode? Vai viņš paļaujas uz intuīciju?

Kā uz ekrāna izpaužas viņa gleznotāja talants, iekārtojot mazā Boņuka mājas pagalmu vai Džūlijas Lambertas ekspresīvo teātra pasauli? Jānis Streičs ļoti lielu nozīmi filmās piešķir tēla biogrāfijai šī vārda visdetalizētākajā nozīmē, sākot ar tukšu šķīstošās kafijas bundžiņu un beidzot ar strīdā paplūdušu skropstu tušu.

Un vēl režisors, kuram piemīt spilgts autorrokraksts, ne tikai “pa jaunam”, bet bieži vien līdz nepazīšanai “citādi” izlasa literatūru un pārvērš to Streiča neatkārtojamajās filmās, kuras kļūst par hitiem ne tikai laikabiedriem, bet arī viņu bērniem un bērnu bērniem. Režisors Jānis Streičs, kura filmas tautā folklorizējušās, pirmo reizi publiski dalīsies savos profesionālajos noslēpumos.”

13.04. pl.19.00 
Streičs un aktieri 
Darbs ar profesionāliem aktieriem, bērniem un tipāžiem.
20.04. pl.19.00 
Cilvēks, vārds un lietas
Varoņa personības un mēroga paplašināšana caur lietām un priekšmetiem. 
27.04. pl.19.00 
Streičs inscenē literatūru
Teātris, Cilvēka bērns, Nepabeigtās vakariņas, Tikšanās uz Piena ceļa, Ipolits

Meistarklases paredzētas visiem interesentiem, taču īpaši aicinām studentus.
Ieeja bez maksas.
Interesentiem obligāti jāreģistrējas meistarklasēm, rakstot uz iga.lv.Share


– Drukāt dokumentu