Atpakaļ

Jaunumi

Rīgā Eiropas Kinoakadēmijas balvu par mūža ieguldījumu saņems franču režisore Agnese Varda

Izsakot atzinību par vienreizēju, paliekošu un būtisku ieguldījumu kino industrijā, Eiropas Kinoakadēmija BALVA PAR MŪŽA IEGULDĪJUMU tiek piešķirta Agnesei Vardai (Agnès Varda).

Kā scenāristei un režisorei Agnesei Vardai joprojām ir nozīmīga loma Francijas un Eiropas kino, kā arī pasaules kinomākslā. Viņas pirmā filma „LA POINTE COURTE” (La Pointe Courte) (1954) tikpat kā netika izrādīta, taču jau ļoti skaidri parādīja viņas personīgo stilu un atnesa viņai „franču jaunā viļņa vecmāmiņas” titulu. Filma „KLEO NO 5 LĪDZ 7” (Cléo de 5 à 7, 1961) tika demonstrēta Kannu kinofestivālā un saņēma franču kinokritiķu balvu.

Viņas daudzo filmu skaitā ir „LAUVAS, MĪLESTĪBA UN MELI” (Lions, Love and Lies, 1968), „PSEIDOKUMENTĀLĀ FILMA” (Documenteur) (1981), kas uzņemta Losandželosā, „VIENS DZIED, OTRS NE” (L’une chante, l’autre pas, 1976), „ŽAKO NO NANTES” (Jacquot de Nantes, 1990) un citas. Viņas filmās iedomu pasaule bieži vien mijas ar dokumentālo filmu elementiem.

Viņa ir saņēmusi teju vai visas iespējamās balvas: „Sudraba lāci” Berlīnē par filmu „LAIME” (Le Bonheur, 1965), „Zelta lauvu” Venēcijā par filmu „KLAIDONE” (Sans toit ni loi, 1985), Eiropas Kinoakadēmijas balvu par filmu „VĀRPU LASĪTĀJAS UN ES” (Glaneurs et la glaneuse, 2000) un Francijas kinobalvu „Cēzars” par filmu „AGNESES PLUDMALES” (Les Plages d’Agnès, 2008)

Viņas darbs ir apbalvots ar Kannu kinofestivāla „Zelta karieti”, goda „Cēzara” balvu un Lokarno kinofestivāla „Goda leopardu”.

Agnese Varda ir radījusi vairāk nekā 30 īsfilmu, dokumentālo filmu un mākslas filmu gan televīzijai, gan kino, turklāt ir vairāku fotogrāfiju izstāžu un mākslas instalāciju autore: „KARTUPEĻU UTOPIJA” (Patatutopia), kas radīta 2003. gada Venēcijas mākslas biennālē, liela mēroga izstāde „NUARMUTJĒ ATRAITNES” (The Widows of Noirmoutier) laikmetīgās mākslas muzejā „La Fondation Cartier” Parīzē (2006), „KINO BŪDA” (Shack of Cienema) Losandželosas apgabala mākslas muzejā (2013) un solo izstrāde „NETIPISKIE TRIPTIHI” (Triptyques Atypiques) galerijā „Nathalie Obadia” Parīzē (2014).

Agnese Varda būs goda viešņa 27.Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā, kas 2014.gada 13.decembrī norisināsies Rīgā un tiks straumēta tiešraidē www.europeanfilmawards.eu.

Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā 13.decembrī Rīgā norisināsies Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija, un tas ir rosinājis Latvijas kino profesionāļus iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē. Decembrī Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Rīgas SKF) ietvaros notiks Latvijas Nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps 2014”, tiks rādīta Eiropas Kino akadēmijas balvai nominēto filmu programma un retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, filmu festivāla 2ANNAS īpaši Rīgas SKF sarūpētas filmu programmas un īpaši scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – lekcijas un radošās darbnīcas pasaules klases kino nozares pārstāvju vadībā. Gada nogalē Rīgā pulcēsies ārvalstu kino profesionāļi, lai ar Latvijas kino industrijas pārstāvjiem veicinātu starptautisku kopprojektu rašanos.

12.decembrī kinoteātrī Splendid Palace (Elizabetes ielā 61) notiks publisks kino seanss ar Eiropas Kinoakadēmijas goda viesa par mūža ieguldījumu piedalīšanos. Sagaidot kino gada kulminācijas pasākumus Rīgā, Splendid Palace izsludinājis akciju – Eiropas kino biļete, aicinot ikvienu šoruden atklāt Eiropas kino, līdz 30.novembrim noskatīties trīs Eiropas filmas Splendid Palace un laimēt ielūgumus uz 12.decembrī gaidāmo Īpašo filmas seansu ar Eiropas Kinoakadēmijas goda viesa par mūža ieguldījumu laureātu. Vairāk par akcijas noteikumiem: www.splendidpalace.lv

Rīga 2014 programmas galvenais partneris ir Lattelecom, kas Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasākumos nodrošinās tehnoloģisko atbalstu. Eiropas Kinoakadēmijas balvas norises vietās būs pieejams Lattelecom bezmaksas WiFi, savukārt pasākumu fotogrāfu ērtībām tiks piedāvāts ērts un drošs datu uzglabāšanas un apmaiņas pakalpojums internetā eDati.

Leģendārā šokolādes fabrika Laima sarūpējusi īpaši saldu pārsteigumu Eiropas Kinoakadēmijas balvas nominētajiem māksliniekiem un viesiem, dāvinot Laima šokolādes saldumus.

Audi un Volkswagen ir Eiropas Kinoakadēmijas viesu oficiālais auto. 

Savukārt ERGO kā Rīga 2014 oficiālais partneris Eiropas Kinoakadēmijas balvas norisei dāvā Latvijā unikālu pasākumu nepārtrauktības apdrošināšanu. Tā bez bažām par jebkādiem nejaušiem iemesliem apmeklētājiem, dalībniekiem un organizatoriem ļauj justies droši par pasākuma norisi un ieguldīto, lai pilnvērtīgi izbaudītu šo grandiozo notikumu.

Auto nomas un līzinga uzņēmums Sixt ir Eiropas Kinoakadēmijas balvas oficiālais auto nomas partneris Latvijā, nodrošinot autotransportu balvas organizatoriem un viesiem.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu organizē nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija.

Attēls: Agnes_Varda_BY_Julia_Fabry©cine-tamaris_730Share


– Drukāt dokumentu