Atpakaļ

Jaunumi

Riharda Vāgnera „Rienci” ieraksts

Režija: Filips Štelcls

Diriģents: Sebastians Langs-Lessings

Lomās: Rienci - Torstens Kerls

Irēne - Kamilla Nilunda

Štefano Kolonna - Ante Jerkunica

Adriano - Kate Aldrich

Paolo Orsini - Kšištofs Šumanskis

Kardināls Orvieto - Lenuss Karlsons

Barončelli - Klemenss Bībers

Čeko del Vekio - Štefens Bronks
Ceturtdien, 6. jūnijā plkst.19.00 Splendid Palace (Elizabetes ielā 61) Mazajā zālē tiks demonstrēts Riharda Vāgnera „Rienci” Berlīnes Vācu operas 2010.gada iestudējuma ieraksts.

Vācu operas orķestris un izcilais koris diriģenta Sebastiana Langa-Lessinga vadībā ar savu sniegumu guvis plašu starptautisku atzinību. Kritiķi īpaši novērtējuši Torstena Kerla Rienci, tāpat arī Kamillu Nilundu māsas Irēnes lomā un Anti Jerkunicu Štefano Kolonnas lomā. Operas režisors Filips Štelcls.

„Rienci” ir traģiska opera piecos cēlienos, kuras pamatā ir Riharda Vāgnera dzeja pēc Edvarda Džordža Bulvera-Litona romāna "Rienci jeb pēdējais tribūns" motīviem.

1837. gada jūnijā Vāgners, izlasījis angļu rakstnieka Edvarda Bulvera-Litona savulaik ļoti populāro vēsturisko romānu “Rienci jeb pēdējais tribūns”, un tūlīt pēc tam uzrakstījis detalizētu libreta uzmetumu prozā, centrālās pasāžas pat sacerot dzejā. Darba galīgais variants tika pabeigts 1838. gada vasarā Rīgā. Vāgners nekavējoties ķērās pie orķestra skices pirmajam cēlienam. Taču darbs ievilkās. 1839. gada martā teātra direkcija darba līgumu ar Vāgneru pārtrauca. Būdami lielā naudas trūkumā, Vāgners ar sievu, aktrisi Minnu 1839. gada jūlijā slepus šķērsoja Krievijas robežu un devās uz Parīzi, kur darbs pie operas turpinājās līdz pat 1840. gadam

Rienci pirmuzvedums notika 1842. gada oktobrī Drēzdenes Ķeizariskajā galma teātrī. Tā panākumi bija neaprakstāmi. Kaut arī uzvedums ilga tā laika apstākļiem neierasti garas sešas stundas, publika izturēja līdz galam un pateicās komponistam ar nebeidzamām ovācijām. Citi teātri, ņemot vērā šī darba dimensiju un lielās izmaksas, ķērās pie iestudējuma tikai ar lielu vilcināšanos, parasti to īsinot pēc saskaņošanas ar Vāgneru. Taču pakāpeniski „Rienci“ tika uzvests uz Eiropas skatuvēm – pirmizrāde Parīzē notika tikai 1869. gadā, Venēcijā – 1874. un Rīgā 1878. gadā.

“Rienci“, Riharda Vāgnera trešā pilnībā pabeigtā opera, bija komponista pirmais muzikālais panākums, nodrošinot būtisko pavērsienu viņa karjerā.

Ieeja: 3.00 Ls; skolēniem, studentiem, pensionāriem, uzrādot apliecību- 2.50 Ls.

„Rienci” ieraksts vācu valodā ar subtitriem angļu valodā.

Operu ieraksts tiks demonstrēts, pateicoties sadarbībai ar Goethe-Institut Riga.

 Share


– Drukāt dokumentu