Atpakaļ

Jaunumi

SPOTLIGHT / UZMANĪBAS CENTRĀ

Tūlīt pēc tā pabeigšanas 2013. gadā, filmas “Uzmanības centrā” (Spotligt) scenārijs nonāca neproducēto filmu slavenajā Melnajā listē. Kas faktiski nozīmē, ka materiāls ir izcils, bet ļoti neērts un riskants gan tēmas, gan kino risinājuma ziņā. Autori Džošs Singers (Josh Singer), pieredzējis TV rakstnieks un producents, un scenārists un kino režisors Toms Makartnijs (Tom McCarthy) esot velējušies radīt darbu, kas atklāj īstas žurnālistikas spēku, jo pētnieciskās, rakstošās žurnālistikas jauda mūsu dienās, pēc scenāristu domām, esot gandrīz izzudusi. Viņi abi par šo veikumu ir izvirzīti Oskara balvai 2016.

Filmas stāsts ir par reālu skandālu ASV, kad preses izdevuma “The Boston Globe” žurnālistu izmeklēšana un publikāciju sērija 2002. gadā atmaskoja katoļu mācītāju pedofilijas noziegumus. Ja sākotnēji bija aizdomas par 15-20 priesteriem, kas izmantojuši bērnus, tad laika gaitā atklājās, ka viņu skaits varētu būt pat līdz 250 garīdzniekiem, kas vairāku gadu desmitu laikā bijuši iesaistīti seksuālajos noziegumos. Žurnālistu grupai, kas to publiskoja, tika piešķirta Pulicera pēmija.

Viena no žurnālistēm Saša Faifere (Sacha Pfeiffer), kas strādāja pie šīs lietas, uzzinot par ieceri veidot filmu, teica: “Man tas likās tik ļoti satraucoši vēlreiz atgriezties pie tā, kā mēs šo noziegumu tīklu atklājām. Laiks manā attieksmē pret notikušo neko nav mainījis. Ja cilvēki filmu uztvers kā autentisku, reālu stāstu, es jutīšos gandarīta.”

ASV Katoļu baznīcas reakcija bija filmu akceptējoša, nosaucot to par godīgu iespēju neslēpt grēku, bet atzīt un saprast cēloņsakarības.  2016. gada februārī tika sarīkots privāts seanss Vatikāna seksa noziegumu komisijai. Viņu viedoklis par filmu netika publiskots.

Filmas pirmizrāde notika Starptautiskajā Venēcijas filmu festivālā - gan publika, gan kritika filmu uzņēma atsaucīgi, vairākās aptaujās to iekļaujot 2015. gada labāko filmu desmitniekā.

Filma izvirzīta Oskaram 6 nominācijās, tostarp kategorijā Labākais režisors un Labākā gada filma.

Galvenajās lomās: Marks Ruffalo (Mark Ruffalo), Maikls Kītons (Michael Keaton), Reičela Makadamsa (Rachel McAdams), Stenlijs Tuči (Stanley Tucci).Share


– Drukāt dokumentu