Atpakaļ

Jaunumi

Tas, ko Tu nedrīksti nezināt

„Šī gada kinolektorijs aicina izzināt un paskatīties uz kino vēsturi kā uz nacionālo kultūru kopumu. Mazajām un lielajām kino estētikas revolūcijām ir konkrētas adreses: dāņi savulaik kino radīja „dogmu”, itāļi - neoreālismu, vācieši - ekspresionismu un vācu kino jauno vilni, Spānija ir maģiskā reālisma un sirreālisma dzimtene, vismaz kino aspektā. „Tas, ko tu nedrīksti nezināt XI: Eiropas kino lielvalstis” akcentē mākslas parādības un kino personības, kas būtiski ietekmējušas Eiropas un pasaules kultūras ainavu un kādā vēstures posmā padara šo režisoru vai mākslas virzienu par ”lielumu””, komentē kinokritiķe Daira Āboliņa.

Pirms katras filmas, kā ierasts, lekcija, ievadot skatītājus filmu estētikā, tapšanas vēsturē un laikmeta kontekstā. Lektori: Dāvis Sīmanis, Jānis Putniņš, Zane Balčus, Viktors Freibergs, Dita Rietuma, Daira Āboliņa.

Kinolektoriju „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt” rīko Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar kinoteātri “Splendid Palace”. Programmas ietvaros skatītāji tiks aicināti dziļāk izzināt kino vēstures pamatus, iepazīties ar klasiķu rokrakstiem un viņu zīmīgākajiem autordarbiem, sešus trešdienu vakarus ikvienam interesentam nodrošinot iespēju iepazīties ar Luisa Bunjuela, Žana Renuāra, Vernera Hercoga, Maikla Pauela, Roberto Rossellini un Larsa fon Trīra kino daiļradi.

Finansiāli atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Lektorijs tapis sadarbībā ar Spānijas Karalistes vēstniecību, Francijas Kultūras institūtu, Gētes institūtu un Dānijas Kultūras institūtu.

Biļetes uz kino lektoriju varēs iegādāties kino teātra “Splendid Palace” kasēs.

Pirms katras filmas, kā ierasts, lekcija, ievadot skatītājus filmu estētikā, tapšanas vēsturē un laikmeta kontekstā. Lektori: Dāvis Sīmanis, Jānis Putniņš, Zane Balčus, Viktors Freibergs, Dita Rietuma, Daira Āboliņa.

 

28.10. ‘’Iznīcības eņģelis’’, rež. Luiss Bunjuels, 1962, Meksika

El ángel exterminador, Luis Buñuel

Kaut arī lektorija tēma ir Eiropas lielvalstis kino, sākam ar Bunjuela filmu, kas tapusi Meksikā, īsi pēc tam, kad viņš pameta Spāniju pēc filmas Viridiana izraisītā skandāla. ‘’Iznīcības eņģelis’’ stāsta par greznām viesībām, kuras rīko Edmundo Nobile. Viesi izklaidējas ar ēdieniem, dzērieniem, sarunām un mūziku, taču no rīta saprot, ka nav spējīgi pamest salonu, kā arī jebkurš mēģinājums no ārpuses ielauzties telpā ir neveiksmīgs.

11.11. ‘’Franču kankāns’’, rež. Žans Renuārs, 1954, Francija

French Cancan, Jean Renoir

Danglārs ir teātra īpašnieks 19. gadsimta beigās Parīzē, un viņa dzīvē svarīgas ir vairākas sievietes: Lola, ēģiptiešu vēderdejotāja, un Nini, naiva veļasmazgātāja un talantīga dejotāja. Iedvesmojoties no Nini vides, Danglāram rodas ideja atvērt īpašu vietu – teātri Monmartrā, kas atdzīvinātu īpašo franču kankāna dejas tradīciju. Filma veidota pēc Moulin Rouge teātra vēstures motīviem. ‘’Franču kankānā’’ mazā lomā iemūžināta arī Edīte Piafa un citas tā laika Parīzes zvaigznes.

25.11. ‘’Šķeļot viļņus’’, rež. Larss fon Trīrs, 1996, Dānija

Breaking the Waves, Lars von Trier

Besa ir jauna, naiva un stingra sieviete no Skotijas, kurai ir psiholoģiskas problēmas. Par spīti savas baznīcas nosodījumam, Besa apprecas ar norvēģi Janu, ateistu, kurš strādā uz naftas platformas. Taču Jans cieš negadījumā, pēc kura viņš ir paralizēts. Šis notikumu pavērsiens pāra jau tā sarežģītās attiecības padara vēl sarežģītākas, Janam pārliecinot Besu, ka viņai ir jānodarbojas ar seksu ar citiem vīriešiem, lai Janu apmierinātu. Savukārt Besa uzskata, ka viņa šādi pilda Dieva gribu un palīdz vīram.

2.12. ‘’Lūriķis’’, rež. Maikls Pauels, 1960, Lielbritānija

Peeping Tom, Michael Powell

Marks Lūiss ir vientuļnieks. Viņš dzīvo viens, strādā kino studijā, kā arī naktīs piepelnās, uzņemot pikantas sieviešu fotogrāfijas. Viņš arī uzņem filmu par bailēm, nogalinot nezināmas sievietes un filmējot viņu reakciju nāves laikā. Marks sadraudzējas ar apakšējā stāva kaimiņieni Helēnu, kurai neskaidri stāsta par savu filmu. Ziņkārības vadīta, Helēna Marka dzīvoklī noskatās viņa filmēto materiālu, taču Marks viņu pieķer.

9.12. ‘’Ceļojums uz Itāliju’’, rež. Roberto Rossellini, 1954, Itālija

Viaggio in Italia, Roberto Rossellini

Alekss un Katrīna ir precēts pāris no Lielbritānijas, un viņi ir atbraukuši uz Itāliju, lai pārdotu nesen mantotu īpašumu pie Neapoles. Alekss ir nepārtraukti aizņemts ar darbu, tāpēc nereti ir skarbs, tiešs un sarkastisks, savukārt Katrīna ir jūtīga. Katrīnas un Aleksa attiecības Itālijā pasliktinās, viņi viens otru pārprot, kā arī abi cieš no greizsirdības. Viņi jau vienojas par šķiršanos, taču reliģiskas procesijas laikā Neapolē notiek brīnums. 

16.12.  Agira, Dieva dusmas, rež. Verners Hercogs, 1972, Vācija

Aguirre, the Wrath of God, Werner Herzog

Dons Lope de Agira ir spāņu konkistadors, kurš cīnās par varu ekspedīcijā Peru. Agiras mērķis ir atrast maģisko El Dorado – mistiskās septiņas zelta pilsētas. Kopā ar viņu ir Agiras meita, Floresa, un viņi sacenšas ar Agiras priekšnieku, Donu Pedro de Ursua. Agira laika gaitā Peru džungļos kļūst arvien nevaldāmāks, līdz viņš sajūk prātā.Share


– Drukāt dokumentu