Atpakaļ

Jaunumi

16.12. Vernera Hercoga šedevrs "Agirre, Dieva dusmas" uz 35 mm filmas

Kinoteātris Splendid Palace un Rīgas Kino muzejs aicina uz kinolektorija cikla Tas, ko tu nedrīksti nezināt XI īpašo noslēgumu - pēdējo vakaru - 16. decembrī, kad iepazīsim vācu dzīvā klasiķa Vernera Hercoga autorību un vienu no būtiskākajām filmām kinematogrāfā - Agirre, Dieva dusmas (Aguirre, der Zorn Gottes, 1972), kas tiks rādīta uz 35 mm filmas. Hercogs ir viens no spilgtākajiem Jaunā vācu kino pārstāvjiem līdzām Raineram Verneram Fasbinderam un Vimam Vendersam. Savā daiļradē vācu režisors apliecina sava talanta vērienu, būdams kino un operu režisors, producents, operators un ekscentrisku lomu atveidotājs uz ekrāna. Hercoga personības daudzšķautņainību vakarā izvērsīs lektore - kino teorētiķe un zinātniece Zane Balčus.

Hercogu neinteresē lokālas tēmas, mazi konflikti, nemanāmas detaļas - viņa kino un domas vēriens ir grandiozs, varētu pat sacīt, ka garā tuvs citiem vācu klasiķiem - Nīčem vai Vāgneram. Režisoru saista cilvēciskās niecības absurds, nolemtība likteņa priekšā, cilvēka cīņa ar nepārvaramiem šķēršļiem, dabas spēkiem, zemapziņas dēmoniem. Hercoga radītais kino ir liels mītiskā izpētes lauks, kam viņš pievēršas arī savā izcilajā veikumā Agirre, Dieva dusmas. Kino teorētiķe Balčus ieskicē filmas nozīmību: ”Agirre, Dieva dusmas bija Vernera Hercoga pirmais starptautiskais panākums. Tas bija īsts pārbaudījums - Hercogam bija ļoti svarīgi ar šo filmu izkļūst ārpus nacionālā kino robežām, kur kritika viņu īpaši nemīlēja.”

Filmas galvenais varonis ir spāņu konkistadors Lope de Agirre (Klauss Kinskis), kurš pēc Inku impērijas sabrukuma 16. gadsimta vidū dodas ekspedīcijā Peru atrast maģisko Eldorado – mistisko zelta pilsētu. Agirri vada kāre pēc naudas un varas, taču grūtais ceļojums Amazones džungļos viņa nevaldāmajam raksturam ir īsts pārbaudījums. Jo vairāk ceļotāji pietuvojas gaidītajam mērķim, jo grūtāk Agirrem saglabāt kontroli pār notiekošo un savu saprātu. Hercoga un Kinska radītais, despotijas un apsēstības caurstrāvotais stāsts par konkistadoriem Peru džungļos un varonības neprātu, it kā dokumentējot notikumus 1560.gadā, ļauj burtiski pieskarties vēsturiskajai realitātei.

Īpaša ir Hercoga sadarbība ar neprātīgā skatiena īpašnieku, skandāliem pavadīto aktieri Klausu Kinski, ar kuru darbs bija tikpat vētraini neirotisks, cik radošs piecās filmās, kas Kinski padarīja pasaulslavenu. Pēc Kinska nāves 1999. gadā Hercogs radīja filmu Mans mīļākais ienaidnieks. Balčus uzsver, ka “Hercogam izturēt filmas galvenās lomas atveidotāja Kinska nevaldāmo raksturu līdz filmēšanas beigām bija grūti, ko vēl sarežģītāku padarīja uzņemšanas apstākļi īstos Peru džungļos.” Hercoga un Kinska Agirri var uzlūkot kā vispārinātu Amazones mūžamežu izpētes un džungļos zudušu mītisku pilsētu meklēšanas vēstures kopsavilkumu.

Filma tiks izrādīta vācu valodā ar subtitriem franču valodā, austiņās tiks nodrošināts tulkojums latviski.

Pirkt biļetiShare


– Drukāt dokumentu