lv en
Fellīni simtgades kulminācija kinoteātrī “Splendid Palace” – filma“8 ½”

05.11.20

Federiko Fellīni (Federico Fellini) simtgades kulminācijas seanss kinoteātrī “Splendid Palace” notiks 2020. gada 17. decembrī – uz lielā ekrāna tiks demonstrēta kino vēstures leģenda, filma “8 ½”.

Filmas stāsts ir vienkāršs, bet daudzslāņains. Gvido (Marčello Mastrojāni) ir slavens itāļu kino režisors, kurš mēģina atkopties no savas iepriekšējās filmas panākumiem un meklē iedvesmu jaunam kino darbam. Viņam ir sarežģījušās attiecības ar sievu (Anuka Emē), bet iztēlē arvien biežāk viņu apciemo sievietes ideāls (Klaudija Kardināle). Producenti uzstājīgi pieprasa skaidrību par režisora nākošo filmu, bet darbs nevedas un draud ar meistara radošo krīzi. Gvido izdomā dažādas versijas kā paslēpties no realitātes. Viņš ļaujas sentimentālām atmiņām par laimīgu dzīvi bērnības mājā un dodas uz kūrortu, kur bauda smaržīgas vannas un viņu apkalpo viskaistākās viņa dzīves sievietes. Sapņos un fantāzijās viņš joprojām spēj būt brīvs un lidot.

 

Filma “8 ½” tiek uzskatīta par autobiogrāfiskāko Federiko Fellīni filmu. Tā ir liriska, ironiska, komiska un ļoti apliecinoša filma par to, kā ir būt māksliniekam. Šaubas un mīlas ciešanas no vienas puses un māksla kā baudas augstākā izpausme – no otras puses. Šo netveramo, gandrīz ēterisko mākslas radīšanas procesu, kam iet cauri režisors, ir izdevies pārvērst vizuālos tēlos.

 

Filmā sapulcināts spilgts aktieru personību ansamblis – ekrāna ikonas, katra ar savu harizmu. Pat tad, kad filma kļūst sirreālistiska, aktieri spēlē ļoti reālistiski un ticami. Efekts reizēm ir mulsinošs – bet vienmēr skaists!

 

Šai filmai radītā komponista Nino Rotas (Nino Rota) mūzika ir juteklisks un smeldzīgs Fellīni dvēseles atspulgs.

 

“8 ½” ir 60. gadu modernisma tendenču spilgts paraugs. Filma ieguva Kannu kinofestivāla galveno balvu – Zelta palmas zaru, divas “Oskars” balvas – kā labākā ārzemju filma un par labāko kostīmu mākslinieka darbu kino. Tā nemainīgi atrodas visu laiku labāko filmu sarakstos. “8 ½” par savu kinomākslas favorīti nosaukuši režisori  Deivids Linčs (David Lynch) un Martins Skorsēze (Martin Scorsese).

 

Tas ir absolūts Fellīni. Tāpēc to nevar izstāstīt, bet to ir iespējams redzēt un baudīt.

 

Federiko Fellīni leģendārā filma “8 ½” restaurētā versijā “Splendid Palace” tiks rādīta tikai vienā seansā 17. decembrī 19:00 ar latviešu un krievu subtitriem.

Biļetes jau iepriekšpārdošanā.

Citas aktualitātes
Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāla 2ANNAS atklāšanas seanss
06.04.21

Festivāla “2ANNAS” atklāšanas seanss norisināsies 9. aprīlī plkst. 20:00 iešsaistē no Kinoteātra Spledid Palace mazās zāles.

 

Vairāk
BAFTA X OSCARS / Prestižu kino balvu filmu izlase
29.03.21

No 26.marta līdz 30.aprīlim piedāvājam prestižām kino balvām nominēto filmu izlasi tiešsaistes seansos. 

Vairāk
Aicinām skolēnus uz jauno, digitālo kinolektoriju ciklu programmā “Latvijas skolas soma”
16.03.21

Speciāli šim projektam kinoteātris “Splendid Palace” ir izveidojis jaunu formātu skatītāju iecienītajiem kino lektorijiem, kas notiek tiešsaistē.

Vairāk
Benksijs un Brekte izaicina ar filmu un lekciju par provokatīvu ielu mākslu
15.03.21

Pasaulē pazīstamākais ielu mākslinieks, kura identitāte ilgu laiku nebija zināma. Kas īsti ir Benksijs? Viņa darbi maksā miljonus. Viņa māksla konfliktē ar likumu. 

Vairāk
Starptautiskā dokumentālā kino festivāla Artdocfest/Rīga paziņojums par festivāla norisi
08.02.21

Pirmais starptautiskais dokumentālā kino festivāls Artdocfest/Rīga ir sagaidījis pavasari un izziņo savus 2021. gada norises datumus: 28. aprīlis - 3. maijs.

Vairāk
Operas "Aīda" tiešraide no Bastīlijas operas tiek atcelta
05.02.21

Ņemot vērā valstī esošo epidemioloģisko situāciju, operas "Aīda" tiešraide no Bastīlijas operas tiek atcelta.

 

 

Vairāk