Kino

Atpakaļ

Eiropas Parlamenta LUX Filmu dienas Rīgā

Mazā zāle

Eiropas Parlamenta LUX Filmu dienās Rīgā bez maksas izrādīs trīs filmas
Eiropas Parlamenta LUX Filmu dienās Latvijas iedzīvotāji varēs bez maksas noskatīties trīs ievērojamas Eiropas filmas, kas šogad pretendē uz Eiropas Parlamenta LUX Kino balvu.

Filmu bezmaksas seansi notiks Rīgā, kino „Splendid Palace” (Elizabetes iela 61):
22. novembrī plkst. 18:30 “The Realm”
23. novembrī plkst. 18:30 “God Exists, Her Name Is Petrunya”
24. novembrī plkst. 18:30 „Cold Case Hammarskjöld”

Vietu skaits ir ierobežots, tādēļ interesentiem lūdzam sūtīt vēstuli uz e-pasta adresi , norādot filmu, ko vēlas apmeklēt.

“The Realm”
Filmas apraksts: Cik tālu kāds var aiziet, lai saglabātu varu? Šis adrenalīna uzlādēts trilleris parāda politiskās korupcijas realitāti. Tas ir stāsts par veiksmīga politiķa nāvi un viņa karaļvalsti, kas šķita mūžīga. Skatītāju sagaida spriedzes pilnas ainas, stingrāki izteicieni un auto pakaļdzīšanās.
Valstis: Spānija, Francija
Režisore: Rodrigo Sorogojens
Ilgums: 122 min.

“God Exists, Her Name Is Petrunya”
Filmas apraksts: Kas notiek, ja sieviete piedalās tradicionālās vīriešiem paredzētās sacensībās un spēj iegūt svēto krustu, ko pareizticīgais priesteris iemet upē? Petrunja tieši tā arī dara, kas sanikno gan apsteigtos vīriešus, gan priesteri, kurš lietā iesaista policiju. Lai gan sākotnēji Petrunja nav feministe, viņa atsakās atgriezt izcīnīto krustu un iestājas par dzimumu vienlīdzīgām tiesībām. ‘’Kāpēc man nav tiesību uz gadu iegūt sev veiksmi?’’, vaicā Petrunja, atsaucoties uz apsolīto ‘’balvu’’ sacensību uzvarētājam.
Valstis: Ziemeļmaķedonija, Beļģija, Slovēnija, Francija, Horvātija.
Režisors: Teona Strugara Mitevska
Ilgums: 100 min.

“Cold Case Hammarskjöld”
Filmas apraksts: Dāgs Hammaršelds - ANO ģenerālsekretārs, kurš 1961. gadā gāja bojā aizdomīgā lidmašīnas avārijā virs Kongo teritorijas ceļā uz miera sarunām, lai atrisinātu konfliktu Katangas provincē (Kongo), kurā saskārās nozīmīgas ekonomiskās intereses. Dāgs Hammaršelds bija progresīvs politiķis, kurš vēlējās novērst, ka Rietumu valstis - Lielbritānija un Francija - atjauno savu ietekmi Āfrikā pēc koloniju neatkarības iegūšanas. Režisors Mads Brügger dokumentālā filmā cenšas pavērt noslēpuma priekškaru, analizējot notikuma ‘’vecās mapes’’ un pakāpeniski nonākot pie jauniem un pārsteidzošiem atklājumiem. Šī ir trešā reize LUX kino balvas vēsturē, kad konkursa finālā iekļūst dokumentālā filma.
Valstis: Dānija, Norvēģija, Zviedrija, Beļģija.
Režisors: Mads Brīgers
Ilgums: 119 min.

LUX Kino balvu 2007. gadā iedibināja un ik gadu piešķir Eiropas Parlaments. Tai ir divi galvenie mērķi: vērst uzmanību uz Eiropas sabiedrībai aktuāliem jautājumiem un atbalstīt Eiropas valstu kopražojuma filmu izplatīšanu Eiropas Savienībā. Katru gadu trīs filmas ļauj izdzīvot stāstus caur dažādu cilvēku skatījumu, pieredzi, identitāti u.tml.
Lielākā daļa filmu, kuru uzņemšanā piedalījušās Eiropas valstis, parasti tiek izrādītas tikai attiecīgajā uzņemšanas valstī un reti izplatītas citur, savukārt Eiropas Parlamenta LUX Kino balva Eiropas Savienības iedzīvotājiem sniedz unikālu iespēju redzēt trīs finālistes ar subtitriem 24 ES oficiālajās valodās - filmas tiek bezmaksas izrādītas 28 dalībvalstīs.
Filmas, kas sacenšas par Eiropas Parlamenta LUX Kino balvu, izvēlas kino nozares speciālistu komiteja. Laureāti balsojumā izraudzīsies Eiropas Parlamenta deputāti – to nosauks 2019. gada 27. novembrī, Strasbūrā. Uzvarējusī filma tiks pielāgota arī cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem, kā arī saņems atbalstu tās starptautiskai popularizēšanai.

2018. gada Eiropas Parlamenta LUX Kino Balvas Laureāte - “Islandes Amazone” (Islandes, Francijas, Ukrainas kopražojums) - tika nominēta Eiropas Kinoakadēmijas balvai, jeb Eiropas kino „Oskaru 2018”. 2016. gadā Eiropas Parlamenta LUX Kino balvas laureāte - filma “Tonijs Erdmanis” (Vācijas, Austrijas, Rumānijas kopražojums) - ieguva arī Eiropas Kinoakadēmijas galveno balvu jeb Eiropas kino „Oskaru 2016”, kā arī tika nominēta Amerikas Kinoakadēmijas balvai, plašāk pazīstamai kā “Oskars”, kategorijā “Ārzemju filma”. 2014. gada LUX Kino balvas laureāte, Polijas režisora Pāvela Pavļikovska filma „Ida”, ieguva Eiropas kino „Oskaru 2014” un Amerikas kino „Oskaru 2015” kā labākā kategorijā „Ārzemju filma”.

Skatītāju balva: Nepalaidiet garām iespēju nobalsot par kādu no šīm filmām “The Realm”, “God Exists, Her Name Is Petrunya” un “Cold Case Hammarskjöld” tīmekļa vietnē www.luxprize.eu! Piedaloties balsošanā, Tev ir iespēja laimēt ceļojumu uz Karlovi Vari filmu festivālu, kas 2020. gada jūlijā notiks Čehijā, un publiski visiem paziņot, kura no trijām filmām izpelnījusies lielākās skatītāju simpātijas.

Plašāka informācija:
Jānis Krastiņš,
Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā
Tālr.: + 371 67085461; + 371 26542369
E-pasts:


– Drukāt dokumentu