lv en
Kinoteātris “Splendid Palace” savu 101. gadu sāk ar jaunu dokumentālo filmu kolekcijas izrādīšanu

19.01.24

Kinoteātris Splendid Palace” 2024. gadu sāk ar jaunu nacionālo filmu programmu skatītāju iecienītajā ciklā “Dokumentālā kino pirmdienas”. Cikla pirmais seanss būs jau pirmdien, 29. janvārī, plkst. 19.30, kad tiks rādīta režisores Elitas Kļaviņas filma “Iļģuciema māsas”. Filmas seansā piedalīsies pati režisore, un pēc filmas notiks “Jautājumu un atbilžu” sesija ar skatītājiem.

 

2024. gada “Dokumentālā kino pirmdienu” filmu izlasē iekļautas Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” nominētās filmas, ko veidojuši gan pieredzējuši dokumentālisti, gan jaunpienācēji šajā kino žanrā, kuru darbi nekad vēl nav izrādīti Latvijā.

 

“Atrast stāstus reālajā dzīvē, izcelt filmu varoņus no viņu ikdienas rutīnas, ļaut ieraudzīt līdzcilvēku personības, dokumentēt tagadni un tās cilvēkus, viņu dzīvju nereti sarežģītos līkločus, bet būt brīviem no didaktikas un nosodījuma – tādas ir jaunākā Latvijas dokumentālā kino pazīmes,” tā šā gada “Dokumentālā kino pirmdienu” ciklam izvēlēto filmu izlasi raksturo kinoteātra “Splendid Palace” mākslinieciskā vadītāja, kinokritiķe Daira Āboliņa. “Dokumentālisti novērtē  savu varoņu uzticēšanos, bet laimīgas ir tās filmas, kuru cilvēkstāstus iemīl kino skatītāji.”

 

Katru “Dokumentālā kino pirmdienas” filmu papildinās jautājumu un atbilžu (Q&A) sesija ar filmu autoriem, ko vadīs kinoteātra “Splendid Palace” mākslinieciskā vadītāja, kinokritiķe Daira Āboliņa. Tā ir lieliska iespēja skatītājiem iesaistīties domapmaiņā.

 

Pirmās Dokumentālā kino pirmdienas seansā - 29. janvārī plkst. 19.30 iekļautā režisores Elitas Kļaviņas filma “Iļģuciema māsas” ir saņēmusi trīs Lielā Kristapa nominācijas: Labākā filma, labākā režisore Elita Kļaviņa, labākā kino operatore Baiba Kļava.

 

“Šī filma ir par empātiju,” uzsver režisore Elita Kļaviņa. “Empātijas šobrīd pasaulē trūkst visvairāk. Četras no filmas varonēm nokļuvušas uz noziedzības ceļa ģimenes vardarbības rezultātā. Tā ir skarba liecība par sabiedrību, kurā mēs dzīvojam. Čehova lugas ”Trīs māsas” iestudējums Iļģuciema sieviešu cietumā kopā ar Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktieriem atklāj noklusētas rētas ieslodzīto sieviešu pagātnē.”

 

Filma pirmizrādi piedzīvoja festivālā “Artdocfest”, pēc tam tika iekļauta JRT diptihā kopā ar Elitas Kļaviņas veidoto izrādi “Es atgriežos no tālienes”, izraisīdama skaļu rezonasi. Šī ir iespēja redzēt filmu “Ilģuciema māsas” uz lielā ekrāna kā autonomu mākslas darbu.

 

“Dokumentālā kino pirmdienas” izlasē iekļautās filmas:

26. februārī. “Pansija pilī”, dokumentālā filma. Režisors Gints Grūbe.

Filmā iekļauti arhīva materiāli par Anšlavu Eglīti un daudzsēriju spēlfilmas “Pansija pilī” veidošanas aizkulišu materiāli.

 

18. martā. “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” Režisores: Antra Cilinska, Anna Viduleja.

Kino režisors Juris Podnieks sāka jaunu lappusi Latvijas dokumentālajā kino, viņš meklēja atbildes uz sarežģītiem jautājumiem tautas vēsturē un mudināja uz pašapziņas celšanu, meklējot ceļus savas tautas saprātīgākai pastāvēšanai nākotnē. Filmā izmantoti unikāli dienasgrāmatas ieraksti, foto un kino materiāli.

 

8. aprīlī. “Patrīcija”. Režisori: Dāvis Ernštreits, Inese Kļava. “Lielā Kristapa” nominācija: labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma.

Patrīcija Eiduka ir meitene no septiņu bērnu ģimenes, daudzsološa sportiste, kura savu jaunību jau pilnībā ziedojusi sportam. Stāsts par jaunas sievietes ceļu mūsdienu profesionālajā sportā, kas var izrādīties traumatiska.

 

29. aprīlī. “AMA OSA”. Pirmizrāde. Režisore: Marija Stefānija Linuža.

Filma, kas producēta Itālijā un pirmizrādi piedzīvojusi Milānā, piedalījusies vairāku dokumentālo filmu festivālos Eiropā. Dokumentāls stāsts par jaunu sievieti, kura nomaina līdzšinējo darbu pret erotisko čatu performeri. Pamazām viņa atklāj sevī sievieti, seksa darbinieci un mākslinieci.

 

Dokumentālā kino pirmdienu seansu sākums – plkst. 19.30.

 

Biļetes aicinām iegādāties iepriekšpārdošanā kinoteātra mājaslapā www.splendidpalace.lv vai kinoteātra “Splendid Palace” biļešu kasē.

Citas aktualitātes
Atklāta “Splendid Palace” vasaras vakaru sezona
05.06.24

Ar Žaka Demi vasarīgo mūziklu “Rošforas meitenes” 5. jūnija vakarā tika atklāta kinoteātra “Splendid Palace” brīvdabas kino sezona “Splendid Garden”. 

Vairāk
Franču Klermonferānas kinofestivāla atzītākās īsfilmas kinoteātrī “Splendid Palace”
28.05.24

Kinoteātris "Splendid Palace" sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā aizsāk jaunu kino iniciatīvu un piedāvā trīs jūnija vakaros noskatīties Francijas Klermonferānas īsfilmu festivāla programmu.

Vairāk
“Splendid Palace” vasaras vakarus aizvadīs brīvdabas kino ar franču klasikas šedevriem
25.04.24

Kinoteātra “Splendid Palace” vasaras sezona “Splendid Garden” šogad aizritēs franču kino klasikas zīmē, piedāvājot skatītājiem filmas, kas iegājušas kino vēsturē gan ar izcilu režiju, gan neatkārtojamu aktierspēli.

Vairāk