lv en

VIETA, KUR SVIN KINO

Par kinoteātri

Kinoteātris “Splendid Palace” ir viens no krāšņākajiem un senākajiem Eiropas kinoteātriem, kas jau kopš 1923. gada priecē kino mīļotājus ar izcilu un kvalitatīvu kino.

Kinoteātra programmu veido augstvērtīgs autorkino, art house filmas no Eiropas un citiem pasaules reģioniem, kā arī pasaules kinofestivālos atzinību guvuši darbi. Viens no kinoteātra darbības virzieniem ir Latvijas nacionālā kino pieejamības un atpazīstamības veicināšana gan lokālā, gan starptautiskā mērogā. Kinoteātra programmu papildina arī operu tiešraides un ieraksti no pasaules slavenākajiem opernamiem. Kinoteātris “Splendid Palace” kļuvis par mājvietu dažādiem kinofestivāliem, kā arī turpina iepriecināt skatītājus ar jauniem, radošiem kino projektiem.
Kinoteātris ir starptautiskās kinozāļu asociācijas “Europa Cinemas” un “Art Cinemas” biedrs.

Kinoteātris “Splendid Palace” - vieta, kur svin kino!

 

PAR ĒKU

1923. gadā celtā kinoteātra ēka bija pirmā Rīgā, kas paredzēta tieši kino vajadzībām. Ēkai ir iespaidīga neobarokāla fasāde, bet iekštelpas žilbina ar neorokoko stila daudzveidību. Kinoteātra projektu izstrādājis arhitekts Frīdrihs Kārlis Skujiņš, bet dekoratīvos veidojumus Lielajā zālē darinājuši tēlnieki Rihards Maurs un Jēkabs Legzdiņš. Lielajā zāle paceļot acis uz augšu, pārsteidz bagātīgie un košie Hermaņa Grīnberga griestu gleznojumi.

Ēkā vienmēr ir demonstrēts kino, tādēļ “Splendid Palace” ir saglabājis savu vēsturisko izskatu un vērtību kā arhitektūras piemineklis.

 

VĒSTURE

Kinoteātri “Splendid Palace” 1923. gadā  dibināja Vasilijs Jemeļjanovs un Leonīds Falšteins (AS „ARS”) un tā atklāšana notika 30. decembrī. Ēkas būvniecība ilga 10 mēnešu, tajā piedalījās 990 strādnieku un kopējās izmaksas bija 850 000 latu.
Jau kopš pirmsākumiem kinoteātris izcēlās ar izcilu filmu programmu, perfektu apkalpošanu, mēmā kino periodā – arī lielisku orķestri, kuru vadīja Oto Karlī. Kinoteātris  bija pirmais Baltijā, kas demonstrēja skaņu filmas. No 20. gadsimta trīsdesmitajiem gadiem tas kļuva par svarīgāko Latvijas filmu prezentācijas vietu.
Sākumā kinoteātra skatītāju zālē bija 824, bet vēlāk iekārtoja pat 1000 skatītāju vietu. Kinoteātrim veicās lieliski – statistika liecina, ka laikā no 1923. līdz 1940. gadam to apmeklējuši 6 miljoni skatītāju.

Pēc Otrā Pasaules kara Elizabetes iela, uz kuras atrodas kinoteātris, tika pārdēvēta par Kirova ielu, bet kinoteātris “Splendid Palace” – par kino “Rīga”.
2011. gada 15. septembrī tika atjaunots kinoteātra agrākais nosaukums. 2018. gada nogalē kinoteātris nosvinēja 95. dzimšanas dienu.

 

 

 

PARTNERI