lv en
Artdocfest/Rīga dokumentālo filmu laureātes kinoteātrī Splendid Palace

14.01.22

Kinoteātris Splendid Palace pirmdienās, sadarbībā ar dokumentālo filmu festivālu Artdocfest, piedāvā izbaudīt festivāla godalgotās dokumentālās filmas.

Dokumentālo filmu emociju spektrs ir ļoti plašs un to paspilgtina fakts, ka tie ir īsti notikumi, kur notverta mūsu ikdiena - cīņa ar izmisumu, samierināšanās ar zaudējumiem, kopīgas pagātnes traģēdiju izpratne, sāpes un pašironija.

Pazīstamā dokumentālā kino režisora Vitālija Manska izveidotais festivāls Artdocfest, neskatoties uz pandēmijas radītajiem šķēršļiem, notika dažādos formātos, tāpēc kinoteātris Splendid Palace ir pagodināts labākās dokumentālās filmas, festivāla laureātes, izrādīt uz lielā ekrāna un aicināt kino skatītājiem un baudītājiem piešķirt pievienoto vērtību nedēļas sākumam – pirmdienai! Dokumentālā kino pirmdienu atklās un aizsāks 31. janvārī plkst. 20.00 režisores Elīnas Langes - Ionatamašvilli filma Nemierīgās atmiņas (Restless Memories, 60’, Latvija, 2022). Filmas sižets stāsta par diviem gruzīnu bērniem, kuru dienas rit 2008. gada Gruzijas - Krievijas kara bēgļu ciematā Cerovani.

Pieaugušie ilgojas atgriezties savās iepriekšējās – īstajās mājās, taču bērni nedomā par pagātni. Gan jautru, gan bīstamu rotaļu un ikdienas nodarbju virpulī, viņi cenšas rekonstruēt atmiņas par savu iepriekšējo dzīvi.

Karu viņi neatceras, tomēr tas turpina ietekmēt viņu tagadni un nākotni.

Pēc filmas, tikšanās ar režisori un Q&A (jautājumi un atbildes), ar iespēju izzināt dokumentālās filmas uzņemšanas aizkulises.

7. februārī 20.00  kino gardēžiem tiks servēta Reka Valerika  filma Klusā balss (Silent voice, 60' Francija, 2020)., pirms seansa nodrošinot sarunu ar Nacionālā kino centra vadītāju Ditu Rietumu.

Filmas sižets stāsta par jaunu čečenu cīkstoni Havadžu, uz kuru tiek liktas lielas cerības jauktajā cīņas mākslā (ММА). Kad viņa brālis uzzina par Havadža homoseksualitāti un draud viņu nogalināt, galvenais varonis ir spiests bēgt uz Briseli. Jauneklis gūst mierinājumu planetārijā, esot klusumā starp zvaigznēm. Filma stāsta par viņa pirmajiem dzīves mēnešiem Beļģijā. Vakardiena ir pagātnē, bet jaunā  dzīve vēl nav skaidra.

21. februārī 20.00 aicinām izbaudīt režisora Victor Kossakovsky filmu Gunda (Gunda, 93’, Norvēgija, ASV, 2020) un pirms seansa sarunas ar festivāla Artdoc fest Riga prezidentu Vitāliju Manski.

Filma Gunda stāsta par cūkām, govīm un vistām, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā. Melnbalta. Bez vārdiem. Bez mūzikas. Ar skaņu. Režisors piedāvā ne tikai aizraujošu poētisku mākslas darbu, bet arī lielisku dzīves pieredzi. Iepazīšanās ar sivēnmāti Gundu, viņas ģimeni un kaimiņiem sniedz mums iespēju aizdomāties par apziņas dzīlēm un dzīves vērtību – visiem, ar kuriem kopā mēs apdzīvojam šo planētu.

28. februārī 20.00 lielajā ekrānā vērosim drāmu Uguns aplis. “Rīgas cirka” ēkas vairāk nekā 130 gadu senajās telpās iedzīvojušies jauni skatuves mākslinieki. Aktieri Ance, Āris, Klāvs, Reinis un domubiedri no teātra kompānijas “Kvadrifrons” ir paaudze, kas, iedibinot skatuvi Zirgu stallī, turpina dzīvās mākslas tradīciju šajā ēkā. 11 burtu nosaukumu viņi atkodē sekojoši: organizācija, kas vizinās ar draugiem, reizēm ir fenomenāli radoša un nav stulba. Tikmēr mājā vēl jūtama ziloņu smaka. Šur tur par sevi atgādina iepriekšējo iemītnieku dzīve. Drīz šamaniskais mijas ar klaunādi, nākotnes zīlējumi ar ilūziju žonglu, teatralitāte ar personīgām izvēlēm. Tad no Nekā rodas Teātris.
Šī filma ir mileniāļu paaudzes portrets, pozitīvs dzīvi un cilvēciskās varēšanas apliecinājums un cirka fenomena aplūkojums dziļi preparētā veidā. ”Uguns apli” ar savu klātbūtni izgaismojis arī pasaulslavenais klauns Slava Poluņins. Viņam laimes un jaunrades jēdziens ir viens un tas pats.

 

Dokumentālais kino kā mākslas veids ir apbrīnojams un pelnījis jūsu uzmanību!

Citas aktualitātes