lv en
Atzīmēs Eiropas Mākslas kino dienu kinoteātrī “Splendid Palace”

04.11.20

Lai parādītu Eiropas valstu nacionālā kino daudzveidību, 2020. gada 8. novembrī visā pasaulē atzīmēs Eiropas Mākslas kino dienu jeb kā to pazīst plašāk – European Art Cinema Day. Arī kinoteātris “Splendid Palace” šajā dienā demonstrēs arthouse kino!

Eiropas Mākslas kino dienas mērķis ir ar katrai valstij raksturīgākajām pazīmēm un savdabību parādīt nacionālā kino daudzveidību, kā arī veicināt nacionālā kino popularitāti, akcentējot jaunā kino vērtības un stiprinot kino tradīcijas reģionos.

 

Arthouse jeb art cinema (kā to pazīst starptautiski) ir māksliniecisks kino darbs, bieži veidota kā neatkarīga, satura un formas ziņā netradicionāla filma. Radīta estētisku mērķu, nevis komerciālas peļņas dēļ. Arthouse filmu vēsture ir tik pat gara cik kino vēsture. Plašāk par to, kas ir arthouse kino, var lasīt “Splendid Palace” mākslinieciskā vadītājas Dairas Āboliņas kino emuārā ŠEIT.

 

8. novembrī skatītājiem būs iespēja noskatīties četras šī brīža aktuālās arthouse kino filmas, kas guvušas skatītāju un kino profesionāļu atzinību Latvijā un Eiropā. Turklāt seansu sākums un beigas ir saplānotas tā, lai interesenti varētu noskatīties tās visas un uz vienu dienu iejusties sava veida festivāla gaisotnē. Biļetes iepriekšpārdošanā!

  • Plkst. 13.00 filma “Alise” (Alice, 2020). Alise ir sieva un māte, viņai ir laimīga dzīve, līdz kādā jaukā dienā viss pilnībā mainās. Vīrs nozog viņas naudu un pamet viņu ar dēlu. Alisei atliek izmisums un bailes, turklāt viņai draud atņemt māju. Cenzdamās izdzīvot, viņa saprot, ka vienīgā iespēja, kā nopelnīt labu naudu, ir kļūt par prostitūtu.
  • Plkst. 15.30 “Itālijas atmiņas” (Made in Italy, 2019). Sirdssilta komēdija par bohēmisko mākslinieku Robertu, kurš atgriežas gleznainajā Toskānā, lai kopā ar dēlu Džeku steidzami pārdotu māju, ko viņi mantojuši no mirušās sievas. Roberta neprasme veikt remontdarbus saved viņus kopā ar košiem vietējā ciemata iedzīvotājiem, savukārt Džekam mājas stāvoklis atgādina zudušās atmiņas par laimīgākiem laikiem kopā ar māti. Kopīgi atjaunojot villu līdz tās iepriekšējai spozmei, uzlabojas arī iepriekš atsvešinātās Roberta un Džeka savstarpējās attiecības.
  • Plkst. 18.00 “Ar mīlestību, Aznavūrs” (Le regard de Charles, 2019). Pāris gadus pēc mākslinieka nāves senais ģimenes draugs Marko di Domeniko samontēja dokumentālo filmu “Ar mīlestību, Aznavūrs”, atklājot reti kam zināmu dziedātāja talantu. Ar Edītes Piafas dāvāto kinokameru viņš filmējis savu dzīvi un ceļojumus.
  • Plkst. 20.00 “Šarlatāns” (Charlatan, 2020). Vēsturiska drāma, kas pēta un interpretē Jana Mikolāšeka (1889–1973) sarežģīto likteni un personību. Viņš uzskata, ka “dara tikai to, ko daba ļauj viņam un ko Dievs ļauj dabai.” Tomēr necieš nevarību un it visu, kas nesaskan ar priekšstatu par sevi kā godājamu un neaizskaramu cilvēku. Spēcīgās emocijas, ko raisa šī filma, spēj dzesēt tikai atziņa, ka attiecības ar savu nāvi kārtojamas mūža garumā.

 

 

Eiropas Mākslas kino dienu aizsāka svinēt 2016. gadā. Tās laikā CICAE ART Cinema un Europa Cinemas tīkla kinoteātros tiek izrādītas starptautiskos kino festivālos atzinību guvušas Eiropas filmas.

 

CICAE/Starptautiskā mākslas kinoteātru savienība ir nacionālo kino arodbiedrību, neatkarīgo kinoteātru, filmu festivālu organizatoru un filmu izplatītāju organizācija. To 1955. gadā Vīsbādenē nodibināja Vācijas, Francijas, Nīderlandes un Šveices mākslas kino arodbiedrības. Organizācijas mērķis – atbalstīt neaizsargātu filmu izplatīšanu no visas pasaules.

Citas aktualitātes
Atklāta “Splendid Palace” vasaras vakaru sezona
05.06.24

Ar Žaka Demi vasarīgo mūziklu “Rošforas meitenes” 5. jūnija vakarā tika atklāta kinoteātra “Splendid Palace” brīvdabas kino sezona “Splendid Garden”. 

Vairāk
Franču Klermonferānas kinofestivāla atzītākās īsfilmas kinoteātrī “Splendid Palace”
28.05.24

Kinoteātris "Splendid Palace" sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā aizsāk jaunu kino iniciatīvu un piedāvā trīs jūnija vakaros noskatīties Francijas Klermonferānas īsfilmu festivāla programmu.

Vairāk