lv en
“Dons Karloss” uz “Splendid Palace” lielā ekrāna ar Elīnu Garanču Eboli lomā

09.05.24

Kinoteātris “Splendid Palace” 24. maija vakarā piedāvā īpašu muzikālu notikumu – Džuzepes Verdi operas “Dons Karloss” jauniestudējuma ierakstu no Neapoles operas nama “Teatro di San Carlo”.

 

Skatītāji varēs izbaudīt operas “Dons Karloss” daudzkameru filmējumu speciāli lielajiem ekrāniem un ar izciliem māksliniekiem galvenajās lomās. Titulvaroni Donnu Karlosu izpilda Metju Polencani, bet princeses Eboli lomu dzied visā pasaulē zināmā latviešu operdziedātāja Elīna Garanča.

 

“Ar Neapoles “Teatro di San Carlo” 2023. gada “Dons Karloss” sezonas atklāšanas iestudējuma ierakstu mēs turpinām tradīciju skatīties operu uz lielā ekrāna kinoteātrī “Splendid Palace”. Tas ir laikmetīgs iestudējums, kurš atklāj nianses, kādas nav iespējams saskatīt esot teātrī klātienē. Augstas izšķirtspējas attēls, kopplānu un tuvplānu savienojums palīdz virzīt iestudējuma dramaturģiju, izceļot kulminācijas momentus, kas šo uzvedumu pietuvina kino mākslai,” uzsver kinoteātra “Splendid Palace” kuratore Daira Āboliņa.

 

“Dons Karloss” ir viena no visvairāk iestudētajām operām pasaulē. Operas notikumi risinās XVI gadsimta Francijā un Spānijā, kad starp valstīm notiek sarunas par miera līgumu. Izlīgums paredz Spānijas prinča Karlosa laulības ar Francijas princesi Elizabeti, bet tas nav pa prātam greizsirdīgajai princesei Eboli.

 

Kā atzīmē muzikoloģe Inese Lūsiņa: “Pazīstamā vācu režisora Klausa Gūta veidotais operas “Dons Karloss” iestudējums Neapoles operas namā ar Etjēna Plisa scenogrāfiju un Petras Reinhartes kostīmiem ir skatuviski iespaidīgs. Iestudējums veidots melnbaltā gammā ar efektīgu gaismu partitūru un iespaidīgiem, operas varenībai pieskaņotiem kostīmiem. Krāšņās solistu balsis atklāj patiesus, dziļi iekšēji pārdzīvotus un psiholoģiski precīzi raksturotus operas galveno varoņu tēlus, koris atveido sabiedrību no garlaikotām galmadāmām līdz viegli manipulējamām tautas masām. Var tikai apbrīnot Verdi mūzikas dramaturģijas meistarību, kas ļāvusi komponistam pēdējā, paša akceptētajā šīs operas versijā vest dona Karlosa un Elizabetes Valuā liktenīgo mīlestības stāstu no absolūtas laimes un nākotnes cerību spārnotas pirmās satikšanās līdz nenovēršamai traģēdijai.”

 

Arī “Dons Karloss” jauniestudējums Latvijas Nacionālajā operā 2023. gadā tapa kā kopražojums ar Neapoles operas namu “Teatro di San Carlo” un Klausa Gūta režijā, bet ar citiem vadošo lomu izpildītājiem. Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs, basbaritons Egils Siliņš, pats savulaik ir dziedājis gan Spānijas karaļa Filipa II, gan lielinkvizitora lomu “Dons Karloss” izrādēs Vīnes Valsts operā, kā arī gan Vīnē, gan Cīrihē sadarbojies ar jauniestudējuma režisoru Klausu Gūtu.

 

Pats režisors Klauss Gūts, komentējot “Splendid Palace” skatāmo operas “Dons Karlos” jauniestudējumu, norādījis: “Es vairāk strādāju ar asociācijām, kādas man dāvā mūzikas materiāls, nevis ar stāsta reālismu, tāpēc pirmajā brīdī Verdi opera atgādina šauru korseti, kurā sevi jāiežņaudz. Esmu konstatējis, ka enerģijas centrs man ir šīs operas pēdējais cēliens, kurā it kā atveras durvis uz citu dimensiju. Uzvedumu veidoju no Dona Karlosa perspektīvas, parādot to, kā viņš, klupdams virzās uz priekšu, lai atklātu patiesību un nemitīgās uzraudzības baiso viepli. Tā ir saskaršanās ar neparastiem, dīvainiem tēliem, kas ilgojas pēc mīlestības, bet tomēr pakļaujas sistēmas noteiktajam uzvedības kodeksam. Eboli tēlam, kas izrādes gaitā mainās, piemīt daudzveidība. Sākotnēji viņa ir galma intrigante, kas cenšas izdzīvot sistēmā. Viņa pat miesiski atdodas, lai sasniegtu savus mērķus, bet pieļauj vienu kļūdu pēc otras. Beigās viņa saceļas pret sistēmu, bet cerība paliek, ja izdosies šo sistēmu sagraut.”

 

Biļetes uz operas “Dons Karloss” filmu 24. maijā plkst.18.00 aicinām iegādāties iepriekš kinoteātra “Splendid Palace” tīmekļvietnē šeit vai klātienē kinoteātra kasē. Opera itāļu valodā ar subtitriem angļu valodā.

Citas aktualitātes
Bērnu ballītes kinoteātrī “Splendid Palace” - neaizmirstama svētku pieredze
03.07.24

Attīstot un pilnveidojot savu pakalpojumu klāstu, kinoteātris “Splendid Palace” piedāvā jaunu kinoteātra apmeklējuma pieredzi jaunākajai paaudzei  – bērnu ballītes ar kino skatīšanos.

Vairāk
Atklāta “Splendid Palace” vasaras vakaru sezona
05.06.24

Ar Žaka Demi vasarīgo mūziklu “Rošforas meitenes” 5. jūnija vakarā tika atklāta kinoteātra “Splendid Palace” brīvdabas kino sezona “Splendid Garden”. 

Vairāk