lv en
Franču kino leģenda Izabella Ipēra filmā “Dīlere” apliecina spožu komēdijas aktrises talantu

07.09.20

No 2020. gada 11. septembra Žana Pola Salomē kriminālā komēdija "Dīlere" (La daronne, 2020) – skatītāji varēs pārliecināties par franču kino leģendas dotībām kriminālajā komēdijā.

Par Eiropas Merilu Strīpu dēvētā franču aktrise Izabella Ipēra 50 gadu ilgās karjeras laikā galvenokārt tēlojusi nopietnas lomas, taču komēdijā viņa sasmīdinātu katru. 

 

Policijas tulces darba aizkulises

 

Pēc daudzkārt apbalvotā Hannelores Kairas kriminālromāna veidotās filmas galvenā varone – franču-arābu tulce Pasjansa (I. Ipēra) strādā policijas narkotiku apkarošanas departamentā. Lai tiktu vaļā no parādiem, viņa sāk flirtu ar narkobiznesu un slepus pārņem narkotiku partiju no tirgoņiem, viņiem to nenojaušot. Pasjansa pārdod narkotikas sīkiem dīleriem un turpina darbu policijā. Sākas virkne piedzīvojumu, amizantu pārpratumu un dubultspēļu.

 

Šī filma nav par narkotiku izplatīšanu. Šai stāstā pats galvenais ir sievietes portrets,” tā režisore izteikusies par filmu.

 

Pasjansas personība atklājas notikumos, nevis atmiņās. Sākumā viņa ir kā balta lapa, pēc kāda laika kļūst par anarhisti, pārdrošu un amorālu personību. Ļoti interesanta pieeja tēlam,” saka Izabella Ipēra. 

 

Pirms filmēšanas Ipēra dažus mēnešus mācījās arābu valodu un izrunu. Pēc pirmizrādes viņa izpelnījās uzslavu par to, ka runā bez akcenta. Gatavojoties filmēšanai, režisors pieaicināja divus tulkus, kas sadarbojušies ar policiju un piedalījušies noziedznieku aizturēšanā. “Kāda sieviete tulkoja no portugāļu valodas visu, kas saistīts ar Brazīliju, viltotiem vārdiem, narkotiku tirdzniecību un tā tālāk. Viņa parādīja mums, kā mājās tulko ierakstus. Klausoties tos, viņa brīžiem gludinājusi!” režisors paudis.

 

Franču kino leģenda

 

Ipēru pelnīti uzskata par vienu no pasaulē labākajām aktrisēm, viņa ir franču kino balvas “Cēzars” nomināciju rekordiste – nominēta 16 reižu, divreiz saņēmusi balvu. Viņa arī sešas reizes nominēta prestižajai balvai “Lumiere”, saņēmusi to četras reizes. Viņa ir nominēta vairāk reižu nekā jebkurš cits kinoindustrijā. 

 

Skatītāji atceras aktrisi pēc Mihaela Hanekes filmām “Klavierskolotāja” (La pianiste, 2001) un “Mīlestība” (Amour, 2012), Fransuā Ozona “8 sievietēm” (8 femmes, 2002) un Pola Verhovena filmas “Viņa” (Elle, 2016), par kuru viņa saņēmusi “Zelta globusu” un nominēta “Oskaram”. I. Ipēra itin bieži tēlo aukstasinīgas sievietes, nebīdamās pārkāpt robežas. Viņa nebīstas arī parādīt sevi no otras puses – komēdijā. Aktrise teikusi intervijā “The Guardian”, ka komforts viņai nav galvenais.

 

Klausīdamās radio, I. Ipēra uzzināja par H. Kairas grāmatu, pirms viņai piedāvāja šo lomu. Galvenā varone saistīja aktrisi. Izdzirdējusi, ka Ž. P. Salomē nopircis ekranizācijas tiesības, viņa piekrita tēlot Pasjansu. 

 

Man patika tas, ka filmai ir trillera un komēdijas iezīmes. Es iepazinos ar režisoru, braukādama apkārt pa “UniFrance” pasākumiem, kad viņš bija šīs organizācijas prezidents. Mēs gatavojāmies kopīgam projektam, bet tas neizdevās, tāpēc man gribējās visu izdarīt, kā nākas,” teikusi Izabella Ipēra.

 

Par aktrises dotībām Latvijas kinoteātros var pārliecināties no 11. septembra. Filmas “Dīlere” reklāmkadri: https://youtu.be/2Jb8KujAgbw

Citas aktualitātes
PĀRCELTA filmas "Mātes piens" pirmizrāde
29.09.22

Novembrī plānotā režisores Ināras Kolmanes filmas "Mātes piens" pirmizrāde dažādu apstākļu dēļ pārcelta uz nākamā gada sākumu.  Datums tiks precizēts, tiklīdz filmas veidotāji izsludinās jauno pirmizrādes datumu. 

Vairāk
Septembrī ierobežota pieejamība Mazajā zālē cilvēkiem ar kustību traucējumiem
06.09.22

Lifta remontdarbu dēļ līdz septembra beigām cilvēkiem ar kustību traucējumiem būs ierobežota pieejamība seansiem kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē. 

Vairāk