lv en
Īsfilmas...sold out

31.03.20

Tikai tie, kas skolā sāka iet 20. gadsimtā, atceras, ka katrs kino seanss sākās ar ĪSFILMU, kuras laikā vēl pustumsā/pusgaismā varēja staigāt kino zālē iekšā un ārā ar sulām un cepumu paciņām…Laiki mainījušies, paradumi – arī.

 

Bet īsfilma, kā kino vēstījuma formāts, pēc apjukuma desmitgadēm ir piedzīvojusi renesansi pasaulē, pirmkārt, jau skatītāju intereses strauja pieauguma ziņā. Filmu izplatītāju kompānijas un paši filmu veidotāji ir atraduši jaunu “formulu” filmu izrādīšanai un iespējām, iekļauties kinoteātru repertuārā.

Veidojot tematiskas vai žanriskas izlases, īsfilmas atgriežas! Splendid Palace šogad uzsāka sadarbību ar starptautisku kompāniju Kino Life distribution, kas piedāvā pēdējo gadu labāko īsfilmu  segmentētu izlasi kā festivāla programmu. Splendid Palace par vienu no šī gada veiksmes projektiem kļuva programmas Best Erotic Films seanss 8. Martā, kam izsludināts arī papildus seanss, kurš agri vai vēlu noteikti notiks. Bez tam repertuārā jau iekļaut un gaida savu datumu Best Horor films. Katru gadu milzīgs anšlāgs ir uz pasākumu Manhattan short film festival.

Interesi par īsfilmām var izskaidrot.

Meistarīgi sakomplektēta filmu kolekcija, viena kino seansa ietvaros ļauj iegūt plašu spektru iespaidu! Pat ja Jums kā skatītājam nepatīk pirmā no filmām, jums ir izredzes, ka jums patiks otrā! Jums ir 5-7 iespējas tikt pārsteigtam ar kino vienā vakarā! Cits aspekts: īsfilmas parasti ir pirmais solis jaunajiem talantiem, līdz ar to publika iegūst priekštatu gan par jaunām kino tēmām, gan par jauneklīgiem kino valodas un dramaturģijas risinājumiem. Īsfilmas garantē jaunas satikšanās! Kaut gan ne mazums arī pasaulē atzītu meistaru laiku palaikam strādā īsfilmas žanrā gan Latvijā, gan pasaulē.  Amerikā vien ik gadu notiek 39 specializēti tikai īsfilmu festivāli!

Bet ļoti prestižas ir Kannu un Berlīnes kino festivāla īsfilmu sadaļas, kurās tiek pasniegtas balvas, laureāti staigā pa sarkano paklāju un filmu seansi vienmēr ir "sold out"!

Latvijā vairāk kā 20 gadus darbojas īsfilmu festivāls “2Annas”, īsfilmu sadaļa ir arī Rīgas starptautiskajā kinofestivālā un nacionālajā filmu festivālā “ Lielais Kristaps”.

Īsfilmas piedāvā  arī lielisku iespēju satikties ar kino ģēnijiem viņu karjeras sākumā, skatoties viņu pirmos kino mēģinājumus, censties ieraudzīt unikālo talanta dzirksti. Tādas sajūtas ir, piemēram, skatoties Andreja Tarkovska vai Larsa fon Trīra debijas īsfilmas. Vērts paturēt prātā, ka jebkura gadsimta sākuma filma bija īsfilma.  Visas pirmās brāļu Limjēru filmas hronometrāžas ziņā bija tikai dažas minūtes garas, sākot jau ar leģendāro vilciena pienākšanu.

Prasības pret īsfilmu kā filmas formātu gadu gaitā ir mainījušās. Mūsdienu īsfilmai ir  arī dramaturģiska specifika. Tas nav ne mūzikas, ne ziņu klips. Tas nav lielas filmas īss variants, kas ir visbiežāk sastopamā kļūda jauniem autoriem. Īsfilma visbiežāk ir kompakts notikums, pārdzīvojums, kas sasniedz strauju, bieži pārsteidzošu kulmināciju ar vai bez atrisinājuma.  Nereti tās ir neatkarīgu filmu veidotāju darbi ar nelielu budžetu, bet spilgtām idejām. Bieži klāt esošs ir humors, kaut gan konkrētas īsfilmas definīcijas nav, jo mākslā tas nav iespējams, katrs festivāls izstrādā savus spēles nosacījumus. Hronometrāžas ziņā lielākoties tās ir filmas līdz 30 minūtēm. Kaut gan pasaulē eksistē arī 1 minūtes filmu festivāls un daudzas citas variācijas.

Splendid Palace izveidotajā Studentu KinoFestā  tiek vērtētas augstskolu diplomdarbu īsfilmas, kas šogad notiks 1. Oktobrī. Tas ir vienas dienas nostop festivāls ar prominentu žūriju un balvām. Un pietikšanās dalībai tiks atvērta jau drīz.

Citas aktualitātes