lv en
Kinoteātrī “Splendid Palace” norisināsies dāņu kino režisora Larsa fon Trīra visaptveroša filmu retrospekcija

30.04.23

Pirmo reizi Latvijā no 13. līdz 30. aprīlim kinoteātrī “Splendid Palace” norisināsies dāņu kino režisora Larsa fon Trīra visaptveroša filmu retrospekcija.

Kino interesentiem būs iespēja noskatīties visas Trīra pilnmetrāžas filmas, kopskaitā 15 autora kino darbus, aptverot viņa radošās biogrāfijas pilnu spektru. Katru seansu ievadīs eksperta ievadlekcija, kas palīdzēs detalizēti iepazīt Larsa fon Trīra unikālo rokrastu, filozofisko ideju un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu evolūciju hronoloģiskā secībā, tādā veidā paplašinot zināšanas ne tikai par konkrētā režisora autorstila specifiku, bet arī par Dānijas kino tradīcijām un mākslinieciski novarotriskajiem risinājumiem trīsdesmit gadu periodā

 

Lars fon Trīrs (1956) savā daiļradē un personības izpausmēs tiek uzskatīts par vienu no skandalozākajiem un kontraversālākajiem Eiropas kino režisoriem. Viņš ir viens no pūristiskās filmu kustības dibinātājiem un manifesta “Dogma 95” autoriem, automavision kinematogrāfijas principu izgudrotājs, saņēmis vairāk nekā 100 balvas un strādājis ar pasaules slaveniem aktieriem: Šarlote Geinsbūra, Bjorka, Vilems Defo, Šarlote Remplinga u.c. Viņš eksperimentē ar klasiskajiem kino žanriem tos ne tikai pārkāpjot, bet arī dekonstruējot.

 

Lars fon Trīrs izaicina skatītāju ielūkoties pasaules un cilvēka iekšējā traģismā, bailēs un pat dzīvnieciskajās tieksmēs ­– cilvēka eksistences kataklizmā. Viņa kino tēli un personības ir psiholoģiski izaicinošas, bieži vien vardarbīgas, tomēr jutekliskas un vājumā spēcīgi atkailinošas.

 

Trīra filmas ir estētiski konceptuālas, atsaucoties uz pasaules glezniecības šedevriem, liela nozīme ir attēla un mūzikas sinerģijai uz ekrāna.

 

Retrospekcijas cikla filmu klāsts:

"Nozieguma elements". Lektors: režisors Dāvis Sīmanis

"Epidēmija". Lektors: Aiks Karapetjans

"Eiropa". Lektore: Daira Āboliņa

"Sķeļot viļņus". Lektore: Sonora Broka

"Idioti". Lektors: sociālās psiholoģijas profesors Ivars Austers

"Dejotāja tumsā". Lektore: kinokritiķe Dita Rietuma

"Dogvila". Lektore: kinokritiķe Dita Rietuma

"Pieci ierobežojumi". Lektors: režisors Jānis Putniņš

"Manderleja". Lektore: kinokritiķe Dita Rietuma

"Tā visa priekšnieks". Lektors: operators Aleksandrs Grebņevs

"Antikrists". Lektors: mākslinieks Kristians Brekte

"Melanholija". Lektore: aktrise un režisore Elita Kļaviņa

"Nimfomāne I". Lektore: režisore Alise Zariņa

"Nimfomāne II". Lektore: režisore Alise Zariņa

"Māja, ko uzcēla Džeks". Lektore: kinokritiķe Dārta Ceriņa

 

Spied uz katras no filmām, lai uzzinātu vairāk un iegādātos biļetes.

 

 

Citas aktualitātes