lv en
Kinoteātris “Splendid Palace” 98. jubilejas seansu atzīmēs black&white noskaņās

13.12.21

Skatītājiem būs iespēja uz lielā ekrāna baudīt Federiko Fellīni leģendāro filmu “8 ½” restaurētā versijā, bet pirms seansa izbaudīt melnbaltā kino atmosfēru Splendid Palace uzburtajā ziemas dārzā.

 “8½” tiek uzskatīta par autobiogrāfiskāko Federiko Fellīni filmu. Tā ir liriska, ironiska, komiska un ļoti apliecinoša filma par to, kā ir būt māksliniekam. Šaubas un mīlas ciešanas no vienas puses un māksla kā baudas augstākā izpausme– no otras puses. Šo netveramo, gandrīz ēterisko mākslas radīšanas procesu, kam iet cauri režisors, ir izdevies pārvērst vizuālos tēlos.

 

Stāsts ir vienkāršs, bet daudzslāņains. Gvido (Marčello Mastrojāni) ir slavens itāļu kino režisors, kurš mēģina atkopties no savas iepriekšējās filmas panākumiem un meklē iedvesmu jaunam kino darbam. Viņam ir sarežģījušās attiecības ar sievu (Anuka Emē), bet iztēlē arvien biežāk viņu apciemo sievietes ideāls (Klaudija Kardināle). Producenti uzstājīgi pieprasa skaidrību par režisora nākamo filmu, bet darbs nevedas un draud ar meistara radošo krīzi. Gvido izdomā dažādas versijas kā paslēpties no realitātes. Viņš ļaujas sentimentālām atmiņām par laimīgu dzīvi bērnības mājā un dodas uz kūrortu, kur bauda smaržīgas vannas un viņu apkalpo visskaistākās viņa dzīves sievietes. Sapņos un fantāzijās viņš joprojām spēj būt brīvs un lidot.

 

Filmā sapulcināts spilgts aktieru personību ansamblis – ekrāna ikonas, katra ar savu harizmu. Pat tad, kad filma kļūst sirreālistiska, aktieri spēlē ļoti reālistiski un ticami. Efekts reizēm ir mulsinošs– bet vienmēr skaists!

 

Filma “8½” ir 60. gadu modernisma tendenču spilgts paraugs. Filma ieguva Kannu kinofestivāla galveno balvu – Zelta palmas zaru, divas Oskars balvas – kā labākā ārzemju filma un par labāko kostīmu mākslinieka darbu kino. Tā nemainīgi atrodas visu laiku labāko filmu sarakstos. “8½” par savu kinomākslas favorīti nosaukuši režisori  Deivids Linčs (David Lynch) un Martins Skorsēze (Martin Scorsese).

 

 

Filmas “8½” restaurētā versijā Splendid Palace tiks rādīta tikai vienā seansā 13. decembrī plkst. 19.00 ar latviešu un krievu subtitriem (ierašanās un kino atmosfēras baudīšana no 18.00).

 

Citas aktualitātes