lv en
Kulta modes fotogrāfa H. Ņūtona un viņa slaveno sieviešu 100 gadu jubileja Latvijas kinoteātros

22.10.20

Slaveno fotogrāfu Helmūtu Ņūtonu radoši iedvesmoja pašas skaistākās Holivudas sievietes. Graujot vispārpieņemtās normas,  H. Ņūtons kulta kadros iemūžināja kino un modes pasaules leģendas Katrīnu Denēvu, Greisu Džonsu, Šarloti Remplingu, Izabellu Rosellīni. 

Iespēju tuvāk iepazīt šo strīdīgo personību dod režisora Gero fon Bēma dokumentālā filma “Helmūts Ņūtons: Piedauzīgais skaistums” (Helmut Newton: The Bad and the Beautiful, 2020), kas kinoteātrī Splendid Palace tiks demonstrēta no 28. oktobra. 

 

Šī gada 31. oktobrī fotogrāfam būtu apritējuši 100 gadi. Šim notikumam veltītajā filmā pazīstamā fotogrāfijas meistara modeles dalās atmiņās un piedāvā savu strīdīgā ģēnija dzīves un daiļrades interpretāciju. Provokatīvās sieviešu fotogrāfijas vēl joprojām rada jautājumu, kas viņas bija fotogrāfam – subjekti vai objekti?

 

Helmūts Ņūtons izdarīja apvērsumu modes fotogrāfijā un satrieca pasauli ar savām izteiksmīgajām un drosmīgajām sieviešu fotogrāfijām. Modes žurnālos “Vogue”, “Elle” un “Harpper's Bazaar” H. Ņūtona fotogrāfijas izcēla provokativitāte, pārgalvība un drosme. Žurnāla “Vogue” redaktore Anna Vintūra teikusi, ka no viņa nav ko gaidīt skaistas meitenes fotogrāfiju pludmalē. Naida pilnas vēstules krājās redakcijās, bet fotogrāfs tikai pasmējās un turpināja nepagurdams strādāt.

 

Viņam pozējušas leģendārās aktrises Šarlote Remplinga, Sigurnija Vīvere un Izabella Rosellīni, dziedātāja Greisa Džonsa, modeles Klaudija Šifere un Sindija Kroforda. Talantīgajam fotogrāfam patika tikai spēcīgas sievietes ar raksturu, citas viņu garlaikoja. Lai gan fotogrāfiju dēļ H. Ņūtons bieži dēvēts par sieviešu nīdēju, viņš sevi uzskatīja par feministu. Viņa acīs sievietes triumfēja, viņas nekad nebija tikai pieticīgas sievas. Gluži otrādi, viņa fotogrāfijās par aksesuāriem kļuva vīrieši – tērpušies hidrotērpā vai redzami atstatus, viņi izcēla modeļu skaistumu.

 

Helmūts Ņūtons ir dzimis 1920. gadā Berlīnes ebreju ģimenē. No 12 gadu vecuma viņš zināja, ka vēlas kļūt par fotogrāfu un tīšuprāt kavēja stundas skolā. Iedvesmojies no tā laika slavenajiem fotogrāfiem Brasaji un Zalomona, jauneklis devās naksnīgos ceļojumos pa pilsētu un fotografēja tikai dabiskā apgaismojumā. Dažus gadus Helmūts strādāja vācu fotogrāfes Ivas studijā, kur galvenokārt fotografēja sievietes reklāmas pasūtījumiem. Jau būdams slavens, viņš uzskatīja sevi par vecmodīgu cilvēku un velti neizšķieda kadrus – vienmēr gaidīja īsto brīdi. “Ir divi rupji vārdi - “māksla” un “slikta gaume”,” teicis H. Ņūtons. Viņš nevēlējās, lai viņu sauc par mākslinieku, un uzskatīja, ka labai gaumei nav sakara ar viņa darbiem. 2004.gadā fotogrāfs gāja bojā autoavārijā. 

 

Filmas “Helmūts Ņūtons: Piedauzīgais skaistums” īpašie seansi kinoteātrī “Splendid Palace” no 28. oktobra.

 

Biļetes iepriekšpārdošanā ŠEIT.

 

Dokumentālā filma “Helmūts Ņūtons: Piedauzīgais skaistums” tiks demonstrēta Modes nedēļas laikā sākot no 28. oktobra.

 

Citas aktualitātes
Plānotie seansi un ekskursijas kinoteātrī tiek pārcelti uz vēlāku laiku
04.01.21

Ņemot vērā visā valsts teritorijā izsludinātās ārkārtējās situācijas stāvokļa pagarināšanu līdz 2021. gada 7. februārim kinoteātris "Splendid Palace" visus decembrī plānotos kino repertuāra seansus pārceļ uz vēlāku laiku. Kā arī tiek atcelti plānotie Privātie seansi un ekskursijas kinoteātrī.

Vairāk
Fotosesija greznajās kinoteātra telpās
08.12.20

Ir iespēja rīkot fotosesiju kinoteātra “Splendid Palace” krāšņajās un izsmalcinātajās telpās, radot šarmantus un elegantus foto.

Vairāk
Privāts kinoseanss
08.12.20

Visa kino zāle jums vieniem? Saki, ka tas nav iespējams? Ir!

Vairāk
Nāc un izzini kinoteātri "Splendid Palace"!
08.12.20

Iepazīsti kino “Splendid Palace” unikālās ēkas vēstures nianses un neparastās, krāšņās neobaroka stilā veidotās telpas, kas glabā ne vienu vien leģendu un stāstu par aizraujošiem notikumiem gandrīz simts gadu ilgajā kinoteātra pagātnē!

Vairāk
Valsts svētkos sirdīs būsim kopā un vienoti Latvijai!
18.11.20

Sveicam Jūs Latvijas Republikas 102. dzimšanas dienā!

Vairāk
“Splendid Palace” skatītākās “Lielais Kristaps” filmas balvu saņem “Dvēseļu putenis”
15.11.20

Neierastos apstākļos 2020. gada 15. novembrī tika paziņoti Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” laureāti, tajā skaitā kinoteātra “Splendid Palace” apmeklētākā latviešu filma. Šogad īpašo balvu saņēma filma “Dvēseļu putenis”.

Vairāk