lv en
Laikmetīgs Ukrainas kino un refleksijas par kultūras kolonizāciju – RIGA IFF FOCUS ON UKRAINE

26.08.22

Devītais Rīgas Starptautiskais kino festivāls, kas šogad norisināsies no 13. līdz 23. oktobrim, sadarbībā ar Kijivas kritiķu nedēļu (Kyiv Critics’ Week) skatītājiem piedāvās vērst skatu uz Ukrainas kultūru un tās procesiem  ar filmu un pasākumu programmu FOCUS ON UKRAINE. Programmas ietvarā festivālā viesosies vairāki Ukrainas filmu nozares pārstāvji, norisināsies divas diskusijas un būs iespēja klātienē apmeklēt četru filmu seansus.

Viens no sadaļas gaidītākajiem darbiem ir Maksima Nakonečnija “Tauriņa redze” – šī gada Kannu kinofestivālā pirmizrādīts stāsts par okupantu gūstā nonākušu Ukrainas gaisa izlūkošanas eksperti, kas pēc spīdzināšanas un seksuālas vardarbības atgriežas pasaulē, kas viņu glorificē un demonizē, apgrūtinot tuvošanos iekšējai un ārējai kopībai. Seansā piedalīsies filmas galvenās varones lomas atveidotāja Rita Burkovska. 

Šajā programmā tāpat gaidāms Maidana laika disidenta Oļega Sencova jaunākais darbs “Degunradzis”, kas seko jauna vīrieša ceļam deviņdesmito gadu Ukrainas kriminālajās aprindās, ar lodēm bārstītam ceļam pazemes pasaules zenītā un neizbēgamajam kritienam, un centieniem tapt pestītam.

Vēl viena Kannu kinofestivāla konkursante, Dmitro Suholitkija-Sobčuka filma “Pamfirs” gan izvēlas cita veida valodu, lai runātu par Ukrainā notiekošo – etnogrāfiski uzlādētā un kriminālkomēdijas žanrā ieturētā filma jauc mitoloģiju, spilgtu vizuālu valodu un simbolismu aizraujošā ekrāna piedzīvojumā. 

Savukārt dubultseansā ARCHITECT’S CUT iekļautā Oleksija Radinska filma “Bezgalība saskaņā ar Florianu” izgaismo kāda  modernisma laika arhitekta cīņu ar kapitālisma milzi, lai nepazaudētu savu meistardarbu un ikonisku pilsētas ainavas sastāvdaļu – Kijivas “lidojošo šķīvīti” jeb krāsu un mūzikas saspēlei veltītu koncertzāli. 

Pirms vairāku filmu seansiem gaidāmi Kijivas Kritiķu nedēļas veidotāju – Darjas Badioras un Serhija Ksaverova – ievadi.

Tāpat festivāla laikā gaidāma paneļdiskusija “Kā dekolonizēt medijus: kritiska kultūras žurnālistika Austrumeiropā”, kas pievērsīsies Austrumeiropas tēlam Rietumu mediju acīs un paša reģiona kultūras veidotāju darbos, savukārt sarunā “Rietumnieciskošana un Austrumeiropas kino” tiks iztirzāts priekšstats par Eiropas austrumiem kā perifēriju un izvērtēta “maigās varas” izmantošana kulturālās kolonizācijas procesos.

Citas aktualitātes
PĀRCELTA filmas "Mātes piens" pirmizrāde
29.09.22

Novembrī plānotā režisores Ināras Kolmanes filmas "Mātes piens" pirmizrāde dažādu apstākļu dēļ pārcelta uz nākamā gada sākumu.  Datums tiks precizēts, tiklīdz filmas veidotāji izsludinās jauno pirmizrādes datumu. 

Vairāk
Septembrī ierobežota pieejamība Mazajā zālē cilvēkiem ar kustību traucējumiem
06.09.22

Lifta remontdarbu dēļ līdz septembra beigām cilvēkiem ar kustību traucējumiem būs ierobežota pieejamība seansiem kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē. 

Vairāk
Baltijas filmu dienas
16.08.22

Tradicionālās Baltijas filmu dienas – šogad 23. un 24. augustā!

Vairāk