lv en
Leģendārais franču dziedātājs Šarls Aznavūrs atdzims kinoteātrī "Splendid Palace"

02.11.20

Franču Frenks Sinatra  – tā dēvēts leģendārais armēņu izcelsmes franču šansonjē, komponists un aktieris Šarls Aznavūrs (Charles Aznavour), kura mūzika iekarojusi klausītāju sirdis visā pasaulē. Kopā ar Aznavūra dēlu Mišu radītā filma no 6. novembra būs skatāma kinoteātrī Splendid Palace.

Pāris gadu pēc mākslinieka nāves senais ģimenes draugs Marko di Domeniko samontēja dokumentālo filmu “Ar mīlestību, Aznavūrs” (Le regard de Charles, 2019), atklājot reti kam zināmu dziedātāja talantu – ar Edītes Piafas dāvāto kinokameru viņš filmējis savu dzīvi un ceļojumus.

 

Aizraušanās ar filmēšanu

 

Jauno dziedātāju, kas uzstājās Parīzes naktsklubos un kabarē, atklāja slavenā Edīte Piafa. 1948. gadā viņu uzaicināja iesildīt publiku viņas Ziemeļamerikas turnejā. Tajā pašā gadā viņa pasniedza savam māceklim kinokameru, ko Šarls vairs neizlaida no rokām. Dzimstoša un dziestoša mīlestība, bērnu pirmie solīši un slaveni draugi, ceļojumi pa plašo pasauli no tālās Āfrikas  līdz Makao un Ņujorkas debesskrāpjiem – to visu iemūžinājusi Š. Aznavūra kamera, viņa otrās acis. Dziedātājs savācis plašu arhīvu, ko nav nevienam rādījis; filmā viņš atzīstas, ka arī pats reti tajā ielūkojies.

 

2017. gadā viņš parādīja arhīvu M. di Domeniko, kas no XX gs. 90. gadiem bijis tuvs Šarla dēla Mišas draugs,  bet ar dziedātāju satuvinājies, gatavodams Francijas televīzijas raidījumu par viņu.

 

“Trīs gadus mēs pavadījām kopā katru dienu. Tā sākās mūsu skaistā draudzība – kā filmā “Kasablanka”,” režisors stāstījis izdevumam The Sydney Morning Herald. Pirms nāves Aznavūrs uzticēja savu arhīvu Marko, kas kopā ar Mišu, izmantojot dziedātāja videomateriālus, piezīmes un atmiņas, atainojis agrāk nezināmo Šarla Aznavūra dzīves daļu. Dziedātāja domas ieskaņojis pazīstamais franču aktieris Romēns Diriss.

 

Dziedātājs, kas kļuvis par leģendu

 

Šarls Aznavūrs (Šahnurs Vahinaks Aznavurjans) dzimis dziedātāja un aktrises ģimenē. Viņa vecāki, glābdamies no armēņu genocīda Turcijā, emigrēja uz Franciju. Pusaudža gados sācis karjeru, mākslinieks dziedāja līdz pat nāves stundai. 94 gadu vecumā viņš sniedza pēdējo koncertu Otavā, Kanādā.

 

“Mēs, armēņi, dzīvojam ilgi. Es sasniegšu 100 gadu vecumu, strādāšu līdz 90 gadu vecumam,” dziedātājs teicis The New York Times. 80 gadu ilgās karjeras laikā Š. Aznavūrs koncertējis 90 pasaules valstīs no ASV līdz Japānai un pārdevis vairāk nekā 180 miljonu ierakstu franču, armēņu, angļu, vācu, itāliešu, spāņu valodā un jidišā. Viņš laidis klajā 300 albumus un sacerējis vairāk nekā 1000 dziesmas, starp tām ir arī Edītei Piafai un bijušajai iemīļotajai Laizai Minelli sacerētās melodijas.

 

Bobs Dilans, 1960. gadā noklausījies viņu Kārnegiholā (Carnegie Hall), teicis žurnālam Rolling Stone, ka Aznavūrs “norāvis viņam jumtu”.

 

Aznavūrs uzskatījis sevi par dziedošu aktieri, piedalījies vismaz 70 filmās. 1997. gadā saņēmis “Cēzara” goda balvu. Pati pazīstamākā kinoloma – pianists Šarls Fransuā Trifo filmā “Šaujiet uz pianistu” (Tirez sur le pianiste, 1960); režisors to uzrakstījis Š. Aznavūram.  

 

Šīs filmas panākumi ļāva dziedātājam straujāk veidot karjeru ārpus Francijas. Vispopulārākās Aznavūra dziesmas – She, La Bohème, Hier encore un citas skanējušas vairāk nekā 100 filmās. Vēlreiz dzirdēsiet tās filmā “Ar mīlestību, Aznavūrs” no 6. novembra kinoteātrī Splendid Palace.

 

Filmas reklāmkadri: https://youtu.be/jaOswRvWO04

 

! Biļetes IEPRIEKŠPĀRDOŠANĀ

Citas aktualitātes
Atklāta “Splendid Palace” vasaras vakaru sezona
05.06.24

Ar Žaka Demi vasarīgo mūziklu “Rošforas meitenes” 5. jūnija vakarā tika atklāta kinoteātra “Splendid Palace” brīvdabas kino sezona “Splendid Garden”. 

Vairāk
Franču Klermonferānas kinofestivāla atzītākās īsfilmas kinoteātrī “Splendid Palace”
28.05.24

Kinoteātris "Splendid Palace" sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā aizsāk jaunu kino iniciatīvu un piedāvā trīs jūnija vakaros noskatīties Francijas Klermonferānas īsfilmu festivāla programmu.

Vairāk