lv en
Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par Dohiaras klostera (Svētais Atona kalns, Grieķijā) ikdienu - “Kur tu esi, Ādam?”

17.09.21

17.septembrī plkst. 19.00 uz lielā ekrāna režisora Aleksandra Zaporoščenko un producenta Aleksandra Pliskas dokumentālais stāsts par Dohiaras klostera mūka ikdienas gaitām. Dokumentālā filma kļuvusi par patiesu 2020.-2021. gada kultūras dzīves notikumu.

 

Filmas “Kur tu esi, Ādam?” sižets risinās senajā Dohiaras klosterī Atonas svētā kalna rietumu nomalē. Šis kalns atrodas vienā no Egejas jūras pussalām, un tas nodots lietošanā pareizticīgajiem mūkiem. Dabas tēli savijas nepārtrauktā virknē ar darbu un lūgšanām, veidojas ritmiska cilvēka un dabas savstarpējā saskarsme, vienlaikus it kā neviļus norādot uz paradīzi, pēc kuras mēs visi dvēseles dziļumā ilgojamies.

 

Šīs greznās bizantiešu ainavas pērle ir paši mūki, kuru sirds siltumu un savdabību aizsedz puspavērts priekškars. Tas neļāva ielūkoties viņu ikdienas dzīvē, kurā, kā ikvienam no mums ir savi prieki, cerības un vājības.

 

Filmas centrālais tēls ir klostera mūks un tā priekšnieks Grigorijs, kuram ilggadējās klostera dzīves dēļ ir izveidojusies dziļa izpratne par cilvēka dvēseli un tās cenšanos atgriezties tajā stāvoklī, kāds bija raksturīgs Ādama cilvēciskajai dabai pirms grēkā krišanas. No ekrāna uz mūsu zemapziņu, kas ir pārpilna ar pasaulīgajām lietām, runā mūka dzīve, kurā ir daudz autentisku personāžu un “ikdienas svēto”. Skatītāja acu priekšā parādās stāsts par nevainojamu dzīvesveidu dzīvīgā mūku kopienā 21. gadsimta vidū.

 

Dokumentālās filmas izveidošanas ideja radusies jau 2005. gada decembra sākumā, kad filmas “Kur tu esi, Ādam?” producents un idejas autors, protodiakons Aleksandrs Pliska iepazinās ar nākamās kinolentes (šobrīd mirušo) Atonas kalna Dohiaras klostera priekšnieku Grigoriju Gerondu (Zimusu). Desmit gadus Aleksandrs Pliska katru gadu kopienā pavadīja trīs mēnešus, piedaloties mūku sadzīvē un darbā. Tā viņš ieguva mūku uzticību un iespēju no iekšpuses parādīt viena Atona svētā kalna klostera dzīvi, saglabājot tā atmosfēru un autentiskumu.

 

Autors šai filmai veltījis četrus darba gadus, kā arī veikts vairāk nekā 10 filmēšanas ekspedīciju, kuru laikā režisors un producents izdzīvoja savu varoņu stāstus.

 

Filma ieguvusi “Grand Prix” balvu Kijevas kinofestivālā “Pokrova-2019”, kā arī bijusi Tallinas (PÖFF), Krakovas un Viborgas kinofestivālu programmās.

 

“Filma fascinē ar savu delikāto pietuvinājumu mūku dzīves veidam, kas ārpasaulei ir slēgta vide. Izmantojot novērojošo dokumentālā kino  paņēmienu, skatītāji tiek ielaisti aiz klostera  sienām aizvedot satraucošā un neparasti skaistā ceļojumā. Izcils operatora darbs liek domāt par sakrālajām vērtībām un rituāliem, kas  atklāj kristīgās pasaules jēgu.” vērtē kinokritiķe Daira Āboliņa.

Pirmizrāde kinoteātrī “Splendid Palace” notiks 17.septembrī plkst. 19.00.

 

Biļetes: 8.00 EUR pieaugušajiem, 6.00 EUR skolēniem, studentiem, senioriem.

 

Kino apmeklētājam jābūt derīgam Covid-19 vakcināciju vai izslimošanu apliecinošam sertifikātam. To var sagatavot www.covid19sertifikats.lv mājas lapā līdzi ņemot izdrukātu pdf apliecinājumu vai telefonā saglabātu QR kodu un personu apliecinošu dokumentu.

 

* Kinoteātris “Splendid Palace” ir Rīgas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Rīgas nami” struktūrvienība.

 

E-pasts: splendid@riga.lv

Tel: 26138152

Citas aktualitātes
PĀRCELTA filmas "Mātes piens" pirmizrāde.
29.09.22

Novembrī plānotā režisores Ināras Kolmanes filmas "Mātes piens" pirmizrāde dažādu apstākļu dēļ pārcelta uz nākamā gada sākumu.  Datums tiks precizēts, tiklīdz filmas veidotāji izsludinās jauno pirmizrādes datumu. 

Vairāk
Septembrī ierobežota pieejamība Mazajā zālē cilvēkiem ar kustību traucējumiem
06.09.22

Lifta remontdarbu dēļ līdz septembra beigām cilvēkiem ar kustību traucējumiem būs ierobežota pieejamība seansiem kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē. 

Vairāk