lv en
Rakstnieka un filmu scenāriju autora Ērika Lansa 80 gadu jubilejai veltīts sarīkojums

29.09.20

Latvijas Kinematogrāfistu savienība 2020. gada 8. oktobrī kinoteātrī "Splendid Palace" aicina apmeklēt rakstnieka un filmu scenāriju autora Ērika Lansa 80 gadu jubilejai veltītu sarīkojumu. 

Pasākuma laikā plānota tikšanās ar Ēriku Lansu un kolēģiem, piedalīsies režisore Dzintra Geka-Vaska. 

Tiks demonstrēta dokumentālā filma „Džona Doreda sala” (režisore Dzintra GekaVaska, 2007., 45 min., studija Sibirijas bērni). 

 

Rakstnieks Ēriks Lanss, īstajā vārdā Juris Vīksne, šogad svin savu 80 gadu jubileju. Viņš ir ne tikai pazīstams prozaiķis, bet arī kinoscenāriju autors. Lai gan Jelgavā dzimušais Juris izglītību ieguvis no literatūras un kino gluži attālā jomā, absolvējot Rīgas Politehniskā institūta elektroenerģētikas fakultāti (1966), īsto aicinājumu viņš tomēr atrada rakstniecībā un 1980. gadā kļuva par Latvijas Rakstnieku savienības biedru. Lanss ir noveliska tipa stāstnieks, viņa spēcīgo tēlu un varoņu raksturu attiecības risinās uz šķietuma un realitātes robežas ar smalku ironijas piedevu. Bet mīlestība reti tiek saukta vārdā, lai to neaizbaidītu... Izdoti stāstu krājumi "Aicinājums ciemos" (1979) un "Debesu balsinātāji" (2002). 2008. gadā Nacionālajā lugu konkursā iegūtas balvas par lugām „Galds” un „Par vectēvu, kam ļoti patika cirks”. 2012. gadā publicēti romāni „Melanholiskais detektīvs” un „Vai mēs tiksimies vēlreiz”, par ko saņemta Egona Līva balva. 2014. gadā izdots romāns „Detektīvs vienai vasarai”. Ērika Lansa darbi publicēti arī kopkrājumos, literārajos žurnālos un laikrakstos, tulkoti krievu, igauņu, lietuviešu, vācu, ukraiņu, čehu u.c. valodās.

 

Jau pirmā krājuma divi stāsti ieguvuši savu ekrāna dzīvi.1982. gadā top Vara Braslas filma „Tereona galva”. Drīz pēc tam Ēriks Lanss kopā ar Oļģertu Dunkeru uzraksta scenāriju Dunkera filmai „Dārzs ar spoku” (1983), par kuru saņemta Starptautiskā Berlīnes kinofestivāla atzinība par scenārija idejas oriģinalitāti. 1989. gadā sadarbībā ar Vari Braslu top filma „Par mīlestību pašreiz nerunāsim”, kas saņem Lielā Kristapa balvu kā labākā filma.

 

Ieeja pasākumā, iepriekš piesakot savu dalību pa tālr. 26440470 vai e-pastā kinosavieniba.info @gmail.com.

Citas aktualitātes
PĀRCELTA filmas "Mātes piens" pirmizrāde
29.09.22

Novembrī plānotā režisores Ināras Kolmanes filmas "Mātes piens" pirmizrāde dažādu apstākļu dēļ pārcelta uz nākamā gada sākumu.  Datums tiks precizēts, tiklīdz filmas veidotāji izsludinās jauno pirmizrādes datumu. 

Vairāk
Septembrī ierobežota pieejamība Mazajā zālē cilvēkiem ar kustību traucējumiem
06.09.22

Lifta remontdarbu dēļ līdz septembra beigām cilvēkiem ar kustību traucējumiem būs ierobežota pieejamība seansiem kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē. 

Vairāk